Foto: Aldo Luud
Toimetas Triinu Laan 1. veebruar 2021 15:43
„Soovitame usaldada teadlasi ja arste ning meedial vähem võimendada uhhuu-teoreetikute sõnavõtte,“ paneb arstide liidu president Jaan Sütt professor Irja Lutsarit kaitstes inimeste südametele. 

Teadusnõukoja juht ja viroloog Irja Lutsar on pidanud taluma koroonaskeptikute rünnakuid, tema kaitsele asunud nii peaminister Kaja Kallas, endine peaminister Jüri Ratas ja teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. Esmaspäeval lisandus kaitsjate hulka ka ajakirjanike liit ja arstide liit.

"Eesti arstkond tunnustab ja toetab professor Irja Lutsarit. Tema asjatundlikud nõuanded valitsusele ja teave üldsusele on hindamatu väärtusega. Meie tervishoiusüsteem on koroonakriisiga hakkama saanud suuresti tänu professor Lutsarilt ja teadusnõukojalt saadud tõenduspõhistele andmetele ja soovitustele", teatas arstide esindusorganisatsioon. 

Irja Lutsari avalik ründamine on alatu ja tekitab nördimust. Oma rumaluse demonstreerimine ei ole keelatud, küll aga inimeste solvamine ja ähvardamine.

„Soovitame inimestel usaldada teadlasi ja arste ning meedial vähem võimendada uhhuu-teoreetikute sõnavõtte,“ ütles arstide liidu president Jaan Sütt. Ta lisas, et arstide liit on valmis kolleeg Lutsarit igati aitama, vajadusel ka asjakohase õigusabi korraldama.

Ka Eesti Ajakirjanike Liidu juhatus mõistab hukka maski- ja vaktsiinivastaste ühe eestvedaja Andrei Vesterineni algatatud rünnakud professor Irja Lutsari vastu. "Meie hinnangul on jurist, õigusbüroo juhtivpartner Vesterinen kuritarvitanud teadlase usaldust, avaldades isikliku telefonivestluse Facebookis ja end läbipaistvaks meediaks nimetava Telegram.ee portaalis. EAL-i juhatus kaitseb igal võimalikul moel sõnavabadust, aga me oleme ka kindlal seisukohal, et vastutus käib sammu võrra vabadusest ees. Vaba ja sõltumatu ajakirjandus järgib oma tegevuses kindlaid reegleid ja eetikanorme, mille rikkumisega Telegram.ee järjekordselt tõestas oma selget kuuluvust ebaajakirjanduse hulka," teatas ajakirjanike liit. 

Ajakirjanikud ühinevad Eesti Teaduste Akadeemia presidendi akadeemik Tarmo Soomere hinnanguga, et  taoline isiklik rünnak teadusnõukogu liikme vastu on kindel valik, mille eesmärk on diskrediteerida tippteadusliku lähenemist ja sel teel nurjata Eesti riigi kriisiga tegelemine. "Meie hinnangul peavad selle juhtumi uurimisega tegelema põhjalikult õiguskaitseorganid."

Vabaduse väljakul maskiprotesti korraldanud jurist Andrei Vesterinen tegi 27. jaanuari õhtupoolikul oma Facebooki lehel otsevideo, kus ta helistas viroloogia professorile Irja Lutsarile. Seejuures lisas ta postitusele juurde Lutsari telefoninumbri.