Juhtkiri

Juhtkiri | Eliitvaktsineerimine tulnuks varem kokku leppida (5)

Ohtuleht.ee, 31. jaanuar 2021 21:26
Eliitvaktsineerimise teema mõneti ootamatu esilekerkimine näitab, et kuulume mentaliteedilt postsovetlikku ühiskonda ning nõukaaegsed harjumused on meis tugevalt juurdunud. Probleemi iseenesest ju polekski, kui vaktsineerimiskavas oleks juba algusest peale selgelt kirjas, et riigi toimimise seisukohalt on oluline valitsuse, riigikogu ja teistegi tippametnike eelisjärjekorras vaktsineerimine. 

Nüüd, kui kaitsesüsti saamiseks pole ametlikku võimalust, tuuakse ettekäändeks kuuenda ülejääva doosi või siis öeldakse, et kuna vaktsineerida soovijaid polnud, pakuti dooside päästmise nimel seda väljaspool kava olevatele prominentidele. Omaette teema on, millistest kaalutlustest lähtudes eliitvaktsineeritavad nõustuvad neile pakutud võimalusega – et nad ongi erilised?

Samal teemal

Kui aga selline vaktsineerimine seadustada praegu, kukuks see välja eriti näotult. Riik annaks selle otsusega justkui signaali, et ei suuda elanikke vaktsiiniga algul lubatud mahus varustada, kuid hoolitseb siiski, et vähemalt eliit saaks nakatumist kartmata tööd teha. Sellise variandiga kaasneks veel tegelikust elust irdumise oht, kui valitum osa hakkaks elama pandeemia puhkemise eelsete harjumuste järgi. Sel juhul võib kergesti tekkida mulje, et rahvaski talitab ilmselt samamoodi.

Küll aga tekib küsimus kaitsesüstimise korraldamise kohta: kas reeglid on koostatud küllalt arusaadavalt ja kas nõuetest peetakse ikka kinni, ning kes seda kontrollib? Kantsler Marika Priske juhtumi põhjal näeme, et kes siis veel kui mitte tema pidanuks tänu ametikohale sotsiaalministeeriumis teadma, milline on kehtiv kord. Ja kas on olemas ülevaadet sellegi kohta, kuidas haiglad ja perearstikeskused kasutavad tellitud ja neile eraldatud vaktsiini tegelikult? 

On väga palju inimesi, kes laseksid võimaluse avanedes end kohe kaitsesüstida, kuid nad ei tea paraku, millal saavad seda teha. E-riigi võimete puhul ei tohiks ju nii olla, et ainuke võimalus on oodata perearstilt e-kirja. Seega peaks juba praegu olema võimalus näha, et inimene on näiteks perearsti vaktsineerimisnimekirjas nr 500 all ning järjekord jõuab temani mais.

Praegu valitseb aga üleüldine teadmatus ning seetõttu satub iga uus eliitvaktsineerimise juhtum teravdatud tähelepanu alla. Sotsiaalminister Tanel Kiik on küll öelnud, et 99 protsenti vaktsiinist läheb õigesse kohta, kuid too üks protsent on tõrvatilgaks meepotis, mis mängib asjatult rahva pandeemiast niigi pingul närvidega.

Samal teemal

29.01.2021
ELIITVAKTSINEERIMINE JÄTKUB?! Kõlvartile ja teistele haigla nõukogu liikmetele pakuti koroonasüsti
29.01.2021
Haiglajuht: Priske sai vaktsiini psühhiaatriakliinikus jääkdoosist
25.01.2021
Riik pakub advokaatidele eelisjärjekorras vaktsineerimist