Foto: Tiit Tamme
Siim Randla 28. jaanuar 2021 05:39
Harju maakohtu otsusel tuleb vangi minna nii roolijoodikust ärimehel, kes andis Viimsi valla heakorratööde abiteenistujale altkäemaksu, et mitte teha kohtu määratud ühiskasulikku tööd kui ka endisel ametnikul, kes raha kolleegiga jagas.

2018. aastal tunnistas Harju maakohus ärimees Ergo Haabi süüdi autojuhtimises purjuspäi ning karistas teda 480 tunni üldkasuliku tööga. Selle tegemist alustas Haab Tallinnas ühes MTÜs ja tegi 87 tundi. Alates 22. maist 2019 muudeti Haabi enda palvel üldkasuliku töö tegemise asukohta ning ülejäänud 393 tundi pidi ta tegema Viimsi vallavalitsuse territooriumil vallavalitsuse töötajate Olari Pindi ja Igor Engaste järelevalve all. Pindi ja Engaste tööülesanneteks oli muu hulgas üldkasulikku tööd tegevate inimeste tööga ja töövahenditega varustamine, objektidele viimine ning seal nende üle järelevalve tagamine.

Haab tegi Pindile ettepaneku, et viimane märgiks 393 ühiskasuliku töö tundi arvestuslehele tehtuks, ilma et Haab peaks reaalselt üldkasulikku tööd tegema, seisab süüdistuses. Pint nõustus Haabi ettepanekuga ning leppis omakorda kokku Engastega, et viimane märgib Pindi töölt äraoleku ajal Haabi üldkasuliku töö tundide arvestuslehele graafiku järgi ette nähtud töötunnid tehtuks, kuid tegelikult Haab neil päevil tööl ei viibi.

Kokkuleppe järgi Haabiga pidi Pint Engastele andma osa Haabi käest saadud altkäemaksurahast. Graafikujärgsel üldkasuliku töö tegemise päeval ilmus Haab koos teiste Viimsi vallavalitsuses üldkasulikku tööd tegevate isikutega vallavalitsuse juurde hommikusele kogunemisele, misjärel näitasid üldkasuliku töö tegijate üle järelevalvet tegevad vallatöötajad kätte tööobjektide asukohad. Pärast hommikust kogunemist ei läinud Haab tööobjektile, vaid lahkus Pindi ja/või Engaste teadmisel ja nõusolekul.

Pint ja Engaste tegid endast kõik oleneva, et Haabi üldkasuliku töö mittetegemist ei avastataks. Nad informeerisid Haabi viivitamatult võimalikest kontrollidest, et tal oleks võimalik asuda näilikult üldkasulikku tööd tegema parajasti tema asukohale lähedal asuval alal. Kuna kontrolli tulekust teavitati tihti väga lühikese ajavaruga, pidi Haab töötamise imiteerimisel muu hulgas kasutama enda kodust pärinevat pooltäidetud prügikotti.

Süüdistuse järgi andis Haab Pindile 28. septembril 2019 altkäemaksu 150 eurot, novembris 100 eurot, detsembris ühe baari autoparklas 200 eurot. Mullu jaanuaris andis Haab Pindile 200 eurot altkeämaksu, veebruaris 39 eurot.

Lisaks sai Haab süüdistused selle eest, et tema autost leiti mullu juunis pudel, milles oli narkootilist ainet GBLi sisaldav vedelik, ja mullu märtsis tabati ta autoroolist purjuspäi. Pint sai lisaks süüdistuse, et juhtis mullu jaanuaris Harjumaal autot purjuspäi.  Engastele esitati ka süüdistus, et tal oli kodus plekkpurgis 510,5 grammi tööstuslikult valmistatud suitsuta püssirohtu, mis kuulub paiskelõhkeainete hulka.

Harju maakohus mõistis Ergo Haabile liitkaristuseks kahe aasta ja viiekuulise vangistuse, mida suurendas Harju maakohtu varasema otsusega mõistetud karistuse ärakandmata osa (s.o üks aasta, üks kuud ja kolm päeva vangistust). Kohus võttis Haabilt ära mootorsõiduki juhtimise õiguse kaheks aastaks ja üheks kuuks. Olari Pinti karistati kahe aasta ja ühekuulise vangistusega, mida suurendati varasema Harju maakohtu otsusega mõistetud karistuse ärakandmata osa võrra (kaks aastat). Igor Engastet karistas kohus liitkaristusega ühe aasta ja kuuekuulise vangistusega tingimisi.