Uues koosseisus senatis on 50 demokraati ja 50 vabariiklast.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 27. jaanuar 2021 14:54
Donald Trump lahkus Valgest Majast nädala eest, ent tema tagandamise üle käiv kohtuprotsess pole sugugi lõppenud. Ilmselt demokraadid siiski ei saa oma tahtmist ja vabariiklane pääseb talle esitatud süüdistustest.

Kongressi esindajatekoda esitas Donald Trumpile süüdistuse, mille kohaselt õhutas ta oma toetajaid kuu alguses toimunud Kapitooliumi mässule. Teisipäeval senatis korraldatud esimesel n-ö eelhääletusel pooldas 45 vabariiklasest senaatorit (50st) kohtuprotsessi peatamist enne selle algust, teatab BBC. Nende 45 arvates ei saa presidendi vastu pärast tema ametist lahkumist tagandamisprotsessi korraldada.

Trumpi süüdimõistmiseks peavad 50 demokraadile lisaks hääletama endise presidendi vastu ka vähemalt 17 vabariiklast. Ilmselt seda ei juhtu. Teisipäeval toimunud hääletus näitas, et vaid viis vabariiklasest senaatorit (Mitt Romney, Lisa Murkowski, Susan Collins, Ben Sasse ja Pat Toomey) soovivad Trumpi vastu esitatud tõendeid kaaluda – see ei tähenda sugugi ka seda, et nad lõpphääletusel endise presidendi vastu hääletaksid. Kui eelmainitud senaatorid peaksid seda siiski tegema, siis peab nendega liituma veel 12 vabariiklast.