Maailm

Kadõrov ulatas Navalnõi protestil osalenule abikäe... kuid tingimustega (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 26. jaanuar 2021 19:11
Adam Delimhanov (vasakul) ja Ramzan Kadõrov pakuvad hoope jaganud noorukile õigusabi.Foto: TASS/Scanpix
Vene opositsioonitegelase Aleksei Navalnõi toetajad protestivad sel pühapäeval taas paljudes Venemaa linnades, hoolimata sellest, et möödunud nädalavahetusel vahistati neid tuhandete viisi. Mõnevõrra ootamatult pakkus ühele meeleavaldajaist abi tšetšeenide liider. Seda muidugi mitte niisama.

Üks nädalavahetusel Moskvas kaamerasilma jäänud meeleavaldaja vastas politseinike vägivallale samaga, jagades nuiadega varustatud miilitsale jalahoope ja rusikalööke, kuni lõpuks rahvasumma tagasi tõmmati ja seejärel kadus. Väidetavalt on tegemist tšetšeeni rahvusest meeleavaldajaga. Vene võimud teatasid, et kõiki sedasorti vastuhakkajaid ootavad kriminaalkaristused korrakaitsjate ründamise eest.

Samal teemal

The Moscow Times vahendab, et üllatuslikult otsustas Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov isiklikult hädasolijat aidata. Tema nimel kõneles tšetšeeni poliitik Adam Delimhanov, kes on Kadõrovi lähikondlane, sugulane, suisa tema parema käe mees. Delimhanov rõhutas, et ehkki see, mida meeleavaldaja tegi, on kahtlemata seadusevastane, on tšetšeenide juht valmis teda juriidilise abiga toetama.

Ent seda vaid juhul, kui noormees ütleb lahti seotusest Navalnõiga. Täpsemalt sõnas Delimhanov, et nad suhtlesid mehe sõpradega. Sellest selgunud neile, et tegemist ei ole Navalnõi toetajaga. Navalnõi pooldajate vaateid kirjeldas Delimhanov kui „selliste seaduste toetamist, mis lubavad ühel mehel teise mehega abielluda“. Tšetšeenia võimuladviku vägivaldne homofoobsus ilmselt üllatusena ei tule.

„Kuid kui teie [sellist seisukohta] ei aktsepteeri, siis lubas Ramzan, meie padishah (suur valitseja – G.K), et ta aitab teid juriidikaga niipea kui välja ilmute,“ ütles Delimhanov.

Kadõrov: miks mitte mina?

Kadõrov pole oma vastumeelsust Navalnõi suhtes eriti varjanud. Ta väljendas oktoobris tehtud avalduses hämmingut, et teda ei süüdistata Navalnõi mürgitamises. Kadõrov leiab, et oleks sellise teo puhul usutavam kandidaat. Ta lisas ka looritatud (või siis mitte nii väga looritatud) ähvarduse: „Venemaal on endiselt patrioote, kes näevad teie tõelist palet ning teie varjatud plaane selle suure riigi hävitamiseks ning nende käed sügelevad, et teie valedele vastata. Kuid Putin hoiab neid tagasi.“ Sellele järgnes irooniamaiguline remark: „Tänu Putinile suhtutakse selles riigis opositsiooni sallivalt.

“Kadõrov väidab, et kui Venemaal oleks tahetud Navalnõid ära tappa, poleks ükski arst tema kaitseks kätt tõstnud ning et lennukil, mis toimetas ta Berliini ravile, ei oleks lubatud maandudagi.

Laupäeval toimusid meeleavaldused enam kui sajas Venemaa linnas ning vahistati tuhandeid inimesi. 44aastane Vene opositsioonifiguur Aleksei navalnõi naases pärast mürgistamiskatsest toibumist kodumaale 17. jaanuaril ning võeti kohemaid kinni. Veebruari alguses ootab teda kohtuprotsess, mille tagajärjel võib ta kuni kolmeks ja pooleks aastaks vangi minna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee