Eesti uudised

VIDEO JA GALERII | Riigikogu andis Kaja Kallase valitsusele mandaadi, EKRE „PortoRollo“ valitsust ei toetanud (213)

Toimetas Hindrek Pärg, 25. jaanuar 2021 18:15
KollaažFoto: Õhtuleht / Robin Roots
Esmaspäeval allkirjastasid Reformi- ja Keskerakonna juhid Kaja Kallas ja Jüri Ratas riigikogu valges saalis koalitsioonilepingu. Kell 15 alanud riigikogu istungil küsis Kallas ka riigikogult valitsuse moodustamiseks mandaati. Ligemale kolmetunnise küsimustevooru lõpus toetas hääletusel uue valitsuse moodustamist 70 riigikogu saadikut. 

Kaja Kallasele valitsuse moodustamiseks mandaadi andmist ei toetanud EKRE ja Isamaa fraktsioon, Üllar Saaremäe (Isamaa) hääletusel ei osalenud. Kõik teised saadikud toetasid uue valitsuse moodustamist. 

Ekraanitõmmis.

Reformierakonna poolt andis koalitsioonilepingule allkirja tulevane peaminister, erakonna esimees Kaja Kallas, Keskerakonna poolt allkirjastas lepingu lahkuv peaminister, Keskerakonna juht Jüri Ratas. 

Samal teemal

Homme hommikul päikesetõusul kell 8.44 nimetab president Kersti Kaljulaid Kadriorus ametisse Kaja Kallase valitsuse. Sealt edasi liigutakse kell 10.00 algavale riigikogu istungile, kus annavad uued ministrid ametivande. Loe SIIT, kes hakkavad Eesti riiki teisipäevast ministritoolidel juhtima.

Kuna Reformierakonna fraktsiooni esimehest Kaja Kallasest saab peaminister, hakkab oravaid riigikogus juhtima Mart Võrklaev, kirjutab Delfi

Martin Helme: EKRE ei anna oma toetust korruptiivsele ja rahvusriiklust õõnestavale valitsusele

EKRE esimees, endine rahandusminister Martin Helme ütles meediale saadetud pressiteates, et tema juhitud erakond ei kavatse toetada uut valitsust, mida ta nimetab viimase 30 aasta kõige liberaalsemaks ja vasakpoolsemaks. Helme sõnul hakkab uus valitsus ellu viima globalistlikku ja äärmusliberaalset poliitikat, mille ideoloogia ja suunised tulevad Brüsseli liberaalide partei ALDE peakontorist ja mis saab nüüd Eestis ainuvõimu.

Martin Helme Foto: Erki Pärnaku

Helme sõnul ei ole EKRE-l võimalik toetada valitsust, mis kavatseb riigikogu menetlusest välja võtta immigratsiooni piiramise eelnõu ning näidata rohelist tuld hea elu otsijatele Aafrika ja slaavi riikidest.

„Samuti ei anna me oma toetust valitsusele, mis kavatseb edasi liikuda homoabielu seadustamisega ja jätkata raha külvamist LGBT+ ja sooneutraalsuse ideoloogiat edendavatele mittetulundusühingutele. Peame eriti ohtlikuks selle ideoloogia jõudmist haridusasutustesse,“ ütles Helme, nimetades uut valitsust PortoRollo koalitsiooniks. 

Sotsiaaldemokraatide esimees: koroonakriisis Eesti ei saa lubada võimuvaakumit

Sotsiaaldemokraatide fraktsioon andis Kaja Kallasele uue valitsuse moodustamiseks mandaadi. Erakonna esimees Indrek Saar ütles enne istungit saadetud pressiteates, et uus valitsus asendab eelmist, mis läheb ajalukku kui ühiskonda lõhestav ja Eestile kõige enam kahju teinud valitsus. „Koroonakriisis ei saa Eesti lubada endale võimuvaakumit, mistõttu on uue valitsuse kiire ametisse astumine oluline. Sotsiaaldemokraatide jaoks ei ole sugugi vähetähtis, et valitsus on sooliselt tasakaalus,“ märkis Saar.

Opositsioonierakonna usalduskrediit ametisse astuvale valitsusele on Eesti poliitkultuuris tavapäratu. „Sellega seoses on meil selged ootused uuele valitsusele: seista tuleb selle eest, et kriisi ajal ei kasvaks ebavõrdsus ja kõige haavatavamad ei kannaks kõige suuremat koormust, nagu juhtus eelmise kriisi ajal ja järel. Samuti ootame me uuelt valitsuselt kiireid ja mõjusaid samme, et taastuks inimeste usaldus poliitika ja erakondade vastu, mida on tõsiselt kahjustanud Keskerakonna korruptsiooniskandaalid,“ lausus Saar. 

Isamaa erakonna juht Helir-Valdor Seeder: Eestit asub juhtima mugavusvalitsus

Jüri Ratase tagasiastumise tõttu valitsuses koha kaotanud Isamaa ja selle juht Helir-Valdor Seedri sõnul uues koalitsioonileppes poliitilised prioriteedid ja valikud. "See on ambitsioonitu ja üldsõnaline dokument, mis näitab, et Eestit asub juhtima mugavusvalitsus," sõnas Seeder.

"Loodan, et see ei jää pelgalt mugavuskoalitsiooniks ning Keskerakond ja Reformierakond kasutavad koroonakriisiga tekkivat võimalust põhimõtteliseks ja sisuliseks kursi seadmiseks, mis tagaks Eesti rahva, keele ja kultuuri jätkusuutlikkuse," sõnas Seeder.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee