Eesti uudised

VIDEO JA GALERII | Keskerakonna volikogu kinnitas ministrikandidaadid. Uus peasekretär lubab, et miljoninõudest hoolimata jääb partei püsima (24)

Viljar Voog, toimetas Hindrek Pärg, 24. jaanuar 2021 11:18
Keskerakonna ministrid Tags: KeskerakondFoto: Martin Ahven
Pühapäeval kell 11 kogunesid Reformierakonna ja Keskerakonna volikogud, et kinnitada parteide ministrikandidaadid. Lisaks kinnitas Keskerakond uueks peasekretäriks senine Haabersti linnaosa vanema Andre Hanimägi (loe lähemalt altpoolt!).

Keskerakonna volikogu istungi päevakorras on Keskerakonna esimehe Jüri Ratase poliitiline ettekanne, aseesimehe Mailis Repsi ülevaade koalitsioonilepingust ning Keskerakonna ministrikandidaatide tutvustamine.

Kell 11 koguneb Reformierakonna volikogu elektrooniliselt. Vahetult enne volikogu kohtus erakonna juhatus, mis kinnitas valitsusdelegatsiooni koosseisu.

Keskerakonna volikogu kinnitas ka ministrakandidaadid:

Keskkonnaminister Tõnis Mölder: 2019-2021 Riigikogu XIV koosseisu liige, sotsiaalkomisjoni esimees; 2017-2019 Tallinna abilinnapea.

Kultuuriminister Anneli Ott: 2020-2021 riigihalduse minister; 2019-2020 Riigikogu XIV koosseisu liige, Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas: 2019- majandus- ja taristuminister; 2015-2019 Tallinna linnapea.

Riigihalduse minister Jaak Aab: 2020-2021 haridus- ja teadusminister; 2017-2018 ja 2019-2020 riigihalduse minister.

Siseminister Kristian Jaani: 2013–2021 Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri prefekt.

Välisminister Eva-Maria Liimets: 2019-2021 Eesti suursaadik Horvaatias, 2018-2021 Eesti suursaadik Tšehhimaal ja Sloveenias.

Volikogu koosolekul hõigati ka välja, et erakonna eelarve väheneb poole miljoni euro võrra. "Pidin esitama juhatusele eelarve eelnõu, milles on õiged ja tulevikku vaatavad kärped - ligi poole miljoni euro ulatuses kokkuhoidu," ütles Keskerakonna juht Jüri Ratas. 

Tema sõnul panevad erakonna majanduslikku seisu näitavad numbrid mõtlema. "Meil tuleb mitmeid kulusid üle vaadata ja piirata ning teha ka raskeid personaliotsuseid," rääkis Ratas volikogu istungil peetud kõnes. "Aitäh referendid, aitäh koordinaatorid, aitäh büroo töötajad!" lisas ta samas. "Need olid suure mõjuga otsused, kuid meil ei jäänud midagi muud üle," tõdes ametist lahkuv peaminister.

MILJONINÕUE ÕHUS: Keskerakonna uus peasekretär lubab, et partei jääb igal juhul püsima

Porto Franco skandaali tõttu ametist tagasi astunud Mihhail Korbi asemel saab Keskerakonna uueks peasekretäriks senine Haabersti linnaosavanem Andre Hanimägi. Noorpoliitiku tõmbas mugavalt resümee polsterdamise positsioonilt erakonna võimuladvikusse Jüri Ratas isiklikult.

Hanimägi saamine Keskerakonna büroo uueks bossiks polnud suur üllatus – alles möödunud aastal oli ta ametis partei pressiesindajana ehk teab kontorielu läbi ja lõhki. Küll aga on küsitav, miks oli 31aastane noorpoliitik oli nõus riskantset sammu astuma – linnaosavanemana on lihtne (eriti valimisteaastal) oma tuntust tõsta ja odavalt populaarsust võita, samas kui erakonna peasekretäri ametis on plekid mainele väga kerged külge hakkama.

Keskerakonna peasekretäri käest tuleb alati küsida rahastamise ja korruptsiooni kohta: Hanimägi eelkäijale Korbile ja ka Keskerakonnale endale on esitatud esialgu Porto Franco skandaalis kriminaalkahtlustus. „Kahtlustus ei ole veel süüdistus, süüdistus ei ole veel süüdimõistmine,“ rõhutab värske peasekretär. „Loomulikult on see väga raske, väga keeruline olukord ja selle taagaga tuleb võidelda väga avatult. Oleme teinud mitmed väga rasked otsused, et erakonna rahaline seis läheks paremaks. Kerge see ei saa olema, aga samm-sammu haaval Eesti vanim erakond saab neist kahjustustest üle ja tõestab, et me oleme usaldusväärne partner oma valijatele ja Eestile.“

Mainitud rasked otsused on 24 inimese koondamine, sealjuures kaotati ära kõik piirkondlikud koordinaatorid. Seda 2021. aasta algul, kui sügisel on ees ootamas kohalike omavalitsuste valimised. „Meil tuleb valimistele vastu minna hoopis teistsuguse taktikaga, mõelda läbi milline saab olema erakonna toimimine piirkondades,“ nentis Hanimägi.

Rahalist selgust on Keskerakonnal vaja, sest nad ootavad mitut kohtuotsust: erakondade rahastamise järelevalve komisjon on käskinud neil tagasi maksta üle miljoni euro keelatud annetust, mis on seotud soodustingimustel saadud reklaamiga; kui Porto Franco kaasus lõppeb süüdimõistva otsusega, tuleb ära maksta ka Savisaare protsessis tingimisi saadud karistus 200 000 eurot. Kas Keskerakond üldse suudaks sellisel puhul pankrotti vältida?

„Me loomulikult oleme mures olukorra üle, aga nagu on juba varem öeldud: miks on toimunud mitmed ümberkorraldused erakonna bürool, ongi valmistumine erinevateks otsusteks. Keskerakond Eesti vanima ja suurima erakonnana – meid on vaja ja me teeme kõik selleks, et me oleksime olemas nii täna, homme kui ka ülehomme,“ lubab Hanimägi.

Hanimägi alustab erakonna peasekretärina tööd 8. veebruaril.

Samal teemal

24.00.2021
Mart Helme: see on etturite valitsus, otsuseid tehakse erakondade tagatubades
24.00.2021
KOALITSIOONILEPING TÄISMAHUS! Loe, milles Reformi- ja Keskerakond kokku leppisid
24.00.2021
ÕL VIDEO | Tulevane siseminister Jaani: politseinikuna oli raske teha otsust minna korruptsiooniuurimise all oleva Keskerakonna ministriks
24.00.2021
Yana Toom Keskerakonna ministritest: „Ega ma väga rahul ole.“