Eesti uudised

Täiendatud 11.30, 15.05! 

VIDEO | ÜLLATUSED UUES VALITSUSES: vaata, kellest saavad järgmised ministrid! (390)

Toimetas Hindrek Pärg, Marvel Riik, 24. jaanuar 2021 10:14
KollaažFoto: Õhtuleht
Reformi- ja Keskerakonna volikogud kinnitasid pühapäeval ministrikandidaadid. Uues valitsuses on paar üllatust ja Keskerakond toob valitsusse inimesed, kes pole varem poliitikas osalenud. 

Kui sotsiaal- ja tervishoiuminister Tanel Kiik ja majandus- ja taristuminister Taavi Aas jäävad uues valitsuses samadele kohtadele (Kiik tervise- ja tööministrina, aga jätkuvalt sotsiaalministeeriumis – toim.), siis praegune haridusminister Jaak Aab liigub tagasi riigihalduse ministriks. Uueks haridus- ja teadusministriks saab reformierakondlane Liina Kersna. 

Siseministri portfell läheb Keskerakonnale ja selle saab Põhja prefekt Kristian Jaani, justiitsministri koht kuulub aga Reformierakonnale ja selle saab praegune parlamendiliige Maris Lauri.

Välisministri portfell läheb samuti Keskerakonnale ning seda hakkab kandma Eesti suursaadik Prahas Eva-Maria Liimets, kaitseministriks saab reformierakondlane Kalle Laanet

Rahandusministriks saab Keit Pentus-Rosimannus, väliskaubandus- ja IT-ministriks saab Andres Sutt ja maaeluministriks Urmas Kruuse

Kultuuriministriks peaks saama praegu riigihalduse minister Anneli Ott, keskkonnaministriks senine parlamendi sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder, kes mõlemad kuuluvad Keskerakonda.

Ühtlasi loob koalitsioon uue ministritooli sotsiaalministeeriumisse. Õhtulehe andmeil kuulub see Signe Riisalole, praegusele reformierakondlasest parlamendisaadikule, kellest saab sotsiaalkaitseminister.

Kaja Kallas: püüdsin saavutada tasakaalu

Reformierakonna juht ja tulevane peaminister Kaja Kallas kinnitas Facebookis, et meedias täna hommikul avaldatud spekulatsioonid ministrikandidaatide kohta vastavad tõele. 

"Meie ridades on palju inimesi, kes sobivad ministriteks. On ka palju neid, kes on juba olnud ministrid. Samas seab meile oma piirid koalitsioonipartner, kellega tuleb jõuda mõlemale poolele sobivale kompromissile," sõnas Kallas. 

Ta lisas, et püüdis saavutada tasakaalu mitmetel kriteeriumitel. "Sooline tasakaal on mulle oluline, sest meie ridades on palju väga tublisid naisi. Ka kogemuslik tasakaal on oluline ehk et valitsuses oleks nii varasema kogemusega kui värskeid liikmeid," sõnas Kallas. 

Kaja Kallase pressikonverents pärast Reformierakonna volikogu koosolekut

Lisaks Pevkurile ootasid poliitikavaatlejad, et valitsusse tuleb kindlasti kaitse- ja välisasjade spetsialist Marko Mihkelson. „Arvestades, et Reformierakond ei saanud välisministri portfelli, siis on oluline, et oleks [valitsusel] tugi riigikogu poolt,“ selgitas Kallas Mihkelsoni puudumist valitsusest ja tema tulevast rolli riigikogus.

Kallase hinnangul tunnevad võimuliidu mõlemad osapooled rahulolematust ministrikohtade jaotuse üle: tehti kompromiss ehk keegi ei saanud seda, mida tegelikult tahtis. „Ei saa olla nii, et üks võidab kõik ja teine kaotab kõik. Vastasel juhul see koostöö ei toimi,“ selgitas Kallas.

Ministrikohad täidab iga erakond ise, kuid Kallas nentis, et peaministrina peab ja ta ka on andnud heakskiidu kõikidele Keskerakonna ministrikandidaatidele.

Tulevane peaminister tutvustas sotsiaalmeedias ka ministrikandidaate ja jagas põhjendusi, miks just need inimesed nendele kohtadele valiti. 

Signe Riisalo, sotsiaalkaitseminister. Signe on tugeva sotsiaalvaldkonna taustaga, valdkondlik ekspert ja on tõestanud end kahe aasta jooksul Riigikogus. Signe on Reformierakonna sotsiaalvaldkonna töögrupi juht.

Kalle Laanet, kaitseminister. Kallel on laialdased kogemused siseturvalisuse valdkonnast, ta on olnud minister ja osalenud kriiside lahendamises. Viimased aastad on ta juhtinud Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja omab häid teadmisi, et olla tugev kaitseminister.

Urmas Kruuse, maaeluminister. Urmas on Reformierakonnas kõige tugevam maaelu ja põllumajanduse ekspert. Ta on pikalt olnud maaelu valdkonnaga seotud ja samuti on tal varasem ministrikogemus.

Liina Kersna, haridus- ja teadusminister. Liina on tugev haridusvaldkonna ekspert, ta on hariduse teemadele Riigikogus pikalt pühendunud ja on seetõttu täna parim kandidaat sellele ametikohale.

Andres Sutt, väliskaubandus- ja ITminister. Andresel on rahvusvaheline kogemus rahanduse ja panganduse valdkonnas. Varasema töökogemuse tõttu on tal häid kontakte väljaspool Eestit. See annab head eeldused, et panna lõpuks ometi väliskaubandus- ja IT-ministri vastutusvaldkond korralikult tööle.

Maris Lauri, justiitsminister. Maris on eksperdina ennast tõestanud mitmetes valdkondades. Tal on ministrikogemus haridusest ja rahandusest. Ta on täpne ja sisukas ning seetõttu sobiv kandidaat justiitsministriks. Lisaks kuivõrd tahame käsile võtta korruptsiooniasjad, siis on tal laitmatu renomee."