Ilm ja loodus

Soovahetus, homopaarid ja kärgpered – loomad on järglaste saamiseks ülinutikad (9)

Rainer Kerge, Urmas Tartes, Tarvo Valker, 24. jaanuar 2021 15:09
NAGU SUURED KASSID: Kui lõvidel on pulmad, seksivad nad mitu korda tunnis ja nii kolm-neli päeva järjest.Foto: Manuela Fink foto: Panthermedia / Scanpix
Väljendi „Issanda loomaaed on kirju!“ võttis tõenäoliselt kasutusele mõni paljunemist uurinud teadlane. Kui loomariigis soo jätkamise nimel toimuv tõlkida inimmaailma, peaks üsna sageli kasutama sõnu „vägistamine“, „tapmine“, „ebaloomulik vahekord“. Loomadest rääkides pole seks aga põhjust, sest loomad on õppinud evolutsiooni käigus efektiivselt sigima ja teevad seda sageli uskumatult leidlikult. Siin on väike valik pikantseid detaile.

·         Enamikul lindudel kehast väljapoole ulatuvat peenist pole, sugutiga saavad uhkeldada peamiselt veelinnud ja mõned kogukamad sulelised, näiteks flamingod. Kui aga evolutsioon on kord juba linnusaksale riista välja mõõtnud, pole ta koonerdanud. Selgroogsetest organismidest on proportsionaalselt kõige pikem suguti argentiina händpardil – 42 sentimeetrit! Enam-vähem sama pikk kui pardisaks ise. Sealjuures erutuda suudab isaslind sekundiga. Tõsi, vahekorras on ta ka kiire poiss, üle kolme-nelja sekundi ei rabele.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee