IKEA | Sisuturundus

MÕNUS AIAKE KA TALVEL: 5 põnevat ideed, kuidas rõduta koju rohelust tuua 

IKEA, 25. jaanuar 2021 00:00
Iga-aastane IKEA uuring „Kodune elu“ näitab, et pärast pikka kodusveedetud aega 2020. aastal unistab iga kolmas eestlane aiast või terrassist. Paraku pole kõigil oma terrassi või rõdu, kuid see ei tähenda, et koju ei saaks loodusest pakatavat nurka luua. IKEA sisekujundaja jagab ideid, kuidas seda teha.

1. Pikenda aknalauda riiulitega

Samal teemal

„Taimedel on positiivne mõju meie füüsilisele ja vaimsele tervisele, rääkimata panusest kodu interjööri. Roheluse abil saab tuua koju loodushõngu ning see aitab ühtlasi inimestel end vabamalt tunda. Mõned taimed puhastavad ka õhku, mis on veel üks roheliste nurkade salajasi plusspooli,“ lausus IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi.

Taimede kõige traditsioonilisem koht on teatavasti aknalaud. Kui su aknalaual ruumi, siis on sul vedanud. Sisekujundaja tuletab meelde, et kui käes on kütmise aeg, siis tuleks taimi sagedamini kasta, kuna taimi kuivatavad küttekehad on tavaliselt just aknalaudade all. Mida aga teha nende loodusesõpradega, kellel polegi aknalaudu või need on liiga väikesed?

„Kui aknalaual pole piisavalt ruumi või sa soovid oma sealset aeda suurendada, siis appi tulevad erinevad seina- ning põrandariiulid. Spetsiaalsed taimeriiulid ja lillepostamendid annavad samuti sama efekti, heaks variandiks on ka näiteks redelikujulised lillepotihoidjad. Selliste lahenduste eeliseks on, et need ei võta palju põrandaruumi. Ühtlasi võib katsetada ka seinariiulitega – vabale seinapinnale saab neid kinnitada nii palju kui soovi on. Sellest saab ilusa kodukaunistuse,“ rääkis Tammekivi.

Tema sõnul saavad aiandussõbrad oma hobi ka aiata kodus nautida. Näiteks kui istutamiseks läheb, siis on ratastel abilaud suurepärane töölaud. Samuti on see hea abimees erinevate istutusesemete hoiustamisel.

2. Vertikaalne aed

Vertikaalne aed on hea lahendus taime- ja loodushuvilisele, kes soovib oma koju rohkem taimi, kuid keda takistab ruumipuudus või ajutine elukoht. IKEA sisekujundaja soovitab sellistel puhkudel asetada taimepotid erinevatele tasanditele, kasutada ripp-potte või katsetada ebatraditsioonilisi paiku nagu näiteks vannituba (juhul kui seal on aknad). Ühtlasi pakub ta välja paar põnevat lahendust, kuidas kodus riidestangede või memotahvlite abil rohelusest pakatavat seina luua.

3. Rohelus klaaspurgis

IKEA sisekujundaja räägib, et isegi ühetoalises korteris elades või rõdu ning terrassi puudumisel saab koju rohelust tuua vaid klaaspurki kasutades. Selleks polegi vaja muud kui klaaspurki ja õhutaimi, mis ei vaja suurt hooldust.

„IKEA veebipoes on erineva suurusega klaaspurke, mille abil saab luua eksootilise aia näiteks enda töö- või abilauale ja öökapile. Need, kes aiatööd väga armastavad, saavad endale luua põnevaid terraariume,“ tõi Tammekivi välja.

4. Kasvata ise meelepäraseid maitsetaimi

IKEA sisekujundaja leiab, et peaaegu kõigil võib olla oma väike linnaaed, kus kasvatada ürte või köögivilju. Õige hoolduse korral jäävad ka linnamelus ellu näiteks basiilik, petersell ja isegi kirsstomat, mis toovad sinu koju lisaks maitsvale ampsule ka rõõmu ja tervist.

„Pisike kasvuhoonest rohemaja, mille saab panna aknalauale, on kõik, mida taimede kasvatamiseks tarvis on ja selleks pole ka palju ruumi vaja. Siin tulevad ühtlasi appi redelitüüpi taimealused, mille saab asetada köögi tööpinnale, ja ripp-potid, mis maksavad vaid 9,99 eurot,” rääkis sisekujundusekspert.

5. Looduslikud elemendid

Et koju rohkem loodushõngu tuua, aitab lisaks taimede kasutamisele ka erinevate looduslike materjalidega mängimine. „Rotangpalmist sisustus, bambuslambid, linased tekstiilid või isegi keraamilised tarvikud toovad sind loodusele lähemale. Loodusmotiividega pilt ei kaunista mitte ainult sinu kodu, vaid loob ka soovitava loodusefekti,“ lausus sisekujundaja.

Ta lisas, et kui kodus on rohkem ruumi, saab suuremate taimedega luua tõelise loodusoaasi, kasutades näiteks troopilisi palme. Siinkohal tuleb aga arvestada ohutusega – suuremad taimed vajavad raskemaid lillepotte ja tugevamat põrandapinda. Väiksemaid taimi saab panna rippuvatesse potidesse või asetada lillepostamentidele.

*IKEA uuring „Kodune elu“ on igal aastal läbiviidav ülemaailmne uuring, mille eesmärk on selgitada välja, kuidas inimesed kodus elavad ja milliste väljakutsetega nad silmitsi seisavad. Uuring „Kodune elu 2020“ viidi läbi 2020. aasta juulis ja augustis. Eestis osales selles 1000 inimest.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee