RiigimetsFoto: Teet Malsroos
Priit Pärnapuu 26. jaanuar 2021 15:42
Mis on muutunud pärast Õhtulehe paljastusi, kuidas Riigimetsa majandamise keskus raiub riigimetsa lagedaks lubatust rohkem? Nagu kritiseerib metsandusekspert Rainer Kuuba, siis metsas korda saadetud sigadustele on tekkinud seaduse kaitse. Ühtlasi paljastub, kuidas keskkonnaministeeriumis on olnud vägagi ähmane ettekujutus, kuidas RMK oma raietegevust planeerib ja selle üle arvet peab.

Mis on muutunud pärast Õhtulehe paljastusi, kuidas Riigimetsa majandamise keskus raiub riigimetsa lagedaks lubatust rohkem? Nagu kritiseerib metsandusekspert Rainer Kuuba, siis metsas korda saadetud sigadustele on tekkinud seaduse kaitse.

Eelmise aasta lõpus avaldas Õhtuleht artikli, kuidas Riigimetsa majandamise keskus (RMK) vilistab keskkonnaministri määrustele, millega pannakse paika kui palju tohib riigimetsa lagedaks raiuda. Õhtulehe analüüs näitas, et RMK tegelikke raieid ei õnnestu kuidagi ministri määruses kirjas olevate numbritega kooskõlla viia, isegi kui jätta kõrvale tülikad küsimused sellest, kuidas saab iga aasta midagi kehtestada viieks aastaks.

RMK Õhtulehe analüüsiga ei nõustunud. Nende tõlgenduses ei kuulu nimelt kehvas seisukorras olevate noorte ja keskealiste metsade uuendusraied ministri määruses nimetatud raiete hulka ehk need võib jätta arvestamata ja kooskõla määrusega ongi saavutatud.

Loos esitatud probleemi arutas RMK nõukogu ja riigikogu keskkonnakomisjoni liige Jevgeni Ossinovski päris aru keskkonnaametilt. Eelmine keskkonnaminister Rain Epler muutis hiljuti ka korda, kuidas riik peab arvestust uuendusraiete üle. Millised on olnud tulemused?

Edasi lugemiseks: