Foto: RAIGO PAJULA
Toimetas Hindrek Pärg, Aare Kartau 22. jaanuar 2021 09:58
Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga, et rääkida Valgevene poliitilisest olukorrast ja sealsete inimeste püüdlustest demokraatia poole. Kell 10.15 annab Tsihhanovskaja pressikonverentsi välisminister Urmas Reinsaluga. 

„Valgevene inimeste vaprus on muljetavaldav, kuigi sealne olukord ei näita paranemise märke. Protestid demokraatia ja inimõiguste eest jätkuvad hoolimata nende mahasurumisest võimude poolt,“ ütles peaminister pressiteates.

Ratas kinnitas Tsihhanovskajale, et Valgevene rahva käekäik on Eesti jaoks väga oluline. „Me toetame teid rahvusvahelisel areenil igal võimalikul juhul ja näitame oma solidaarsust. Valgevene jaoks on vaid üks tee edasi: vabad ja demokraatlikud valimised.“

Peaminister ütles ka, et Eesti jätkab Valgevene kodanikuühiskonna igakülgset abistamist.

Svjatlana Tsihhanovskaja kohtub täna välisministriga ja osaleb Eesti korraldataval ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametlikul kõrgetasemelisel virtuaalistungil Valgevene meediavabaduse teemal.

Reinsalu taunis Lukašenka režiimi vägivallakte ja toonitas, et Valgevene rahvas väärib uusi ausaid valimisi. 

Tsihhanovskaja tänas eestlasi toetuse eest. Ta kiitis Eestit kiirete sanktsioonide eest, mis oli teerajajaks ka teistele riikidele. Valgevene opositsiooniliider lisas, et tema jaoks on suur au olla tänavuste välisministeeriumi teeneteristi kavaleride seas. Muuhulgas mainis Tsihhanovskaja, et on valmis võtma presidendiameti ülesanded võimalikul üleminekuperioodil enda hoolde, ent praeguse seisuga pole tal plaanis järgmistel valimistel kandideerida.

Nii Tsihhanovskaja kui ka Reinsalu tõdesid, et sanktsioonidest on olnud kasu. Eesti välisminister lisas, et ehkki ta pole rahul Euroopa Liidu sanktsioonide mõjumise tempoga, on need nõrgestanud Lukašenka režiimi.