Senati juht Chuck Schumer ja esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi. Mõlemas Kongressi kojas on võim nüüd demokraatide käes. Foto: AFP/Scanpix
Maailm
22. jaanuar 2021 17:40

Täiendatud kl 17.40

TRUMPI AMETIST TAGANDAMINE: vabariiklased tahtsid viivitada, ent protsess algab juba järgmisel nädalal (8)

Senati vabariiklaste juhi Mitch McConnelli arvates tuleks Donald Trumpi süüdistamisprotsessi algus edasi lükata, et anda endisele presidendile aega juhtum üle vaadata. Esindajatekoja demokraadid on andnud aga märku, et soovivad kiiret kohtuprotsessi, vahendab The Guardian. Reedel tuligi kinnitus, et asjadele antakse senatis käik juba uuel nädalal.

Möödunud nädalal hääletas kongressi esindajatekoda Donald Trumpi ametist tagandamise poolt seoses 6. jaanuari toimunud Kapitooliumi rünnakuga, millele president süüdistuste kohaselt oma toetajaid õhutas. Demokraadid ütlesid, et enne kui kongress ja riik saavad edasi liikuda, on vaja selles küsimuses otsad kokku tõmmata. Järgmisena on pall kongressi teise koja ehk senati käes.

Senati vabariiklaste fraktsiooni liider Mitch McConnell ütles neljapäeval oma partei kaassenaatoritele, et lühike viivitus võimaldaks Trumpi juriidilisel meeskonnal juhtumiks valmistuda ja tagaks nõuetekohase menetluse. Indiana senaatori Mike Brauni hinnangul võib kohtuprotsess alata alles veebruari keskel. Tema sõnul on selle põhjuseks asjaolu, et esindajatekojas arenes kõik liiga kiiresti. 

Ajastuse määrab eelkõige esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi, kes saadab esindajatekojas heakskiidetud süüdistused senatisse esmaspäeval. Praegu on ülemkojas eelis demokraatidel, võrdse hääletuse puhul langetab otsuse asepresident Kamala Harris. Seda siiski vaid tulemuse 50 : 50 korral. Ameerika meedias käivad jutud, et neid vabariiklasi on küll, isegi tervelt 20, kes tahaksid Trumpi tagandada, ent iseasi, kas nad seda häält ka anda julgevad. Trumpi tagandamiseks on vajalik vähemalt 67 senaatori hääl. See oleks esimene kord USA ajaloos, mil kongress tervikuna presidendi ametist tagandab (ühtlasi on Trump esimene president ajaloos, keda esindajatekoda kahel korral tagandas).

Neljapäeval mainis Pelosi, et Trump ei vääri n-ö vanglast vabanemise kaarti pelgalt seetõttu, et ta pole enam ametis.