Poliitika

VIDEO JA FOTOD | Kaja Kallas: loodame uue valitsuse kokku saada järgmise nädala alguseks (66)

Ohtuleht.ee, 21. jaanuar 2021 18:55
Foto: Erki Pärnaku
"Ehk saab teisipäeval valitsus ametisse," lubab Reformierakonna juht Kaja Kallas kõhklevalt. 

Koalitsioonikõneluste kaheksandal päeval olid läbiräägitavateks teemadeks laual riigivalitsemine, õigusriik ja kodanikuühiskond.

"Riigivalitsemine peab olema aus ja läbipaistev," rõhutab Kallas ja lisab, et pikalt peatuti kõnelustel korruptsioonvastasest võitlusest.

"Töötame välja huvide konflikti juhised ministritele, tuleme välja seaduseelnõuga, mis sätestab ka ministrite nõunikele majanduslike huvide deklareerimise kohustuse, et oleks kõik avalik ja selge," selgitas Kallas. 

"Rääkisime ka erakondade järelvalvest ja sellest, et Erakondade Rahastamise Järelvalve Komisjonil (ERJK) oleks vaja juurde pädevusi kõikide teemadega tegelemiseks, vaja oleks võimekust suurendada, et neil oleks võimalus hinnata seda, mida tehakse erakondade tulu- ja kulupoolel, praegu nad vaatavad ainult tulu ehk annetusi, mida erakonnad saavad. Teine pool on ka, et kuhu see raha kulub, et läbipaistuvust suurendada," rääkis Kallas.   

Kõnelustel räägiti ka mittetulundusühingutest, kes oma tegevusega mõjutavad poliitikat.  "Küsimus on, kust nende raha tuleb, kui nad mõjutavad poliitilisi protsesse väga selgelt?" küsis Kallas, et ka nende aruandluskohustust tuleks  muuta läbipaistvamaks. 

Lisaks arutati penisonisüsteemi ning katuserahade küsimust. 

Mida arutati koalitsioonikõneluste eelmistel päevadel

Kaja Kallas  ütles pärast Keskerakonnaga peetud koalitsioonikõneluste esimest päeva, et koalitsioon moodustatakse ühtsetel alustel ja otsuseid tehakse konsensuslikult. „See on tulevikku vaatav koalitsioon,“ rääkis Kallas kokkulepitud põhimõtetest.

Kui reedel keskenduti eelkõige maksudele ja jõuti tõdemusele, et kahe aastaga pole mõtet suurtest muudatustest rääkida, siis laupäeval võttis koalitsioon käsile suhted riigis ja riikide vahel.  Kaja Kallas kinnitas, et loodav valitsus keskendub suhetele liitlastega, kuid panustab ka idapiiri valmimisse ja sisejulgeolekule. 

Esmaspäevaste koalitsioonikõneluste keskmes olid lasteaia- ja kooliharidus. „Haridusalaselt on oluline võib-olla mainida ka keelepoolt,“ teavitas Kaja Kallas päeva kokku võtnud pressikonverentsil. Teisipäeva õhtul panid Kallas ja Reps rõhku Ida-Virumaale ja taastavale energiale ning inimeste vaimset tervist puudutavatele küsimustele.

Vaata eelmiste päevade kokkuvõtteid SIIT.

Mida arutati koalitsioonikõneluste seitsmendal päeval, loe SIIT.

19:25

Kallas. ministrite ametikohti ja positsioone arutame lähipäevil. 
Uue valitsuse moodustamist sihitakse järgmise nädala alguseks. Kui teisipäeval saab valitsus ametisse, siis tuleb ka teisipäeval valitsuse nõupidamine, et arutada covidiga seonduvat ja vastavaid piiranguid. Kui seda ei jõua teisipäeval, siis tuleb seda teha kolmapäeval. 

19:22

Kallas: riigi raha kasutamine ja toetused peavad olema läbipaoistvad. Konkreetsetest ühingutest me ei rääkinud. Kui on maksumaksjate raha, siis maksumaksja peab teadma, kuhu ja mis eesmärgiks see raha läheb. 

19:20

Reps: meil ei olnud ühtegi kindlat otsust ERJK osas. Koalitsioonileppesse läheb ERJK eesmärkidega seonduv kirja  niimoodi - võimestamine ja tugevdamine. 
Katuserahad oldi ka jutuks ning ühine otsus oli, et arutame seda teemat edaspidi. Panime sisse, et saaksime rohkem kaasa rääkida eelarveprotsessides. 

Kallas: meil oli sel teema vaidlusi. Regionaalseid investeeringuid peab saama mingil kujul teha, aga kas praegune katuserahade süsteem, mis pole läbipaistev, töötab, pole selge. Meil pole kokkuleppeid sel teemal ja tuleme selle juurde tagasi. 

Reps: meil on ühine arusaamine, aga olime ettevaatlikud sõnastamises. Kuidas riigikogu liikmed saavad kogukondade rahastamises kaasa rääkida. 

19:11

Reps: täna oli heade uudiste päev. Pensioni teisest sambast lahkujuate arvelt tagasitulev raha on oluline, sest täidab puudujäägi ja annab sinna juurde lisavõimalusi tänastele pensionäridele väärikamalt vanaduspõlve nautida. 
Päev oli pikk ja edasi lähme natuke praktilisemate ja üldisemate inimestega seonduvatele küsimustele. Sellega on koalitsioonileppe peatükkide arutelu põhimõtteliselt lõppenud. 

19:08

Kallas: palusime  rahandusministeeirumilt arvutust,  kas riigipoolsed maksed taastada.
Otsustasime, et II pensionisambast vabaneva raha kasutame pensionivahendite puudujäägi katteks ja täiendavaks pensionitõusuks. Keskmine pension muutub tulumaksuvabaks selliselt, et keskmise pensioni ulatuses on see tulumaksuvaba, sõltumatult sellest, kas pensionär töötab või peab pensionipõlve. 

19:06

Kallas: täna me rääkisime riigivalitsemisest.  Riigivalitsemine peab olema aus ja läbipaistev. Rääkisime pikalt korruptsioonvastasest võitlusest. Töötame välja huvide konflikti juhised ministritele ja ka ministrite poliitilistele nõunikele.
Rääkisime ka erakondade järelvalvest ja seda, et ERJK oleks rohkem pädevust, vaja oleks võimekust suurendada, et neil oelks võimalus hinnata sed, mida tehakse erakondade tulu- ja kulupoolel ja läbipaistuvust suurendada.  
Kõnelustel räägiti ka mittetulundusühingutest, kes teevad poliitikat ning kust nende raha tuleb. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee