President Joe Biden Valge Maja ovaalkabinetis.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 21. jaanuar 2021 10:09
USA president Joe Biden teatas kolmapäeva õhtul, et tema eelkäija Donald Trump jättis talle enne Valgest Majast lahkumist kirja, mis osutus väga suuremeelseks.

Joe Biden mainis pärast Valge Maja ovaalkabinetis ametiaja esimeste täitevkorralduste allkirjastamist, et esialgu ei avalda ta siiski kirja sisu, vahendab CNN.

„President kirjutas väga suuremeelse kirja. Kuna see oli privaatne, ei räägi ma sellest enne, kui ma olen temaga [Trumpiga] rääkinud, ent kiri oli väga õilis,“ sõnas Biden. Trumpi vanemabi kirjeldas CNNile, et kiri oli isiklik teade, milles sooviti riigile ja uuele administratsioonile edaspidiseks edu. Valge Maja pressisekretär Jen Psaki kinnitas ajakirjanikele, et Biden ei kavatse kirja ühepoolselt avaldada.

Viimaste USA presidentide puhul on saanud tavaks, et ametist lahkuvad riigipead kirjutavad oma järeltulijatele kirja ja jätavad selle ovaalkabineti lauale. Ka endine asepresident Mike Pence jättis Kamala Harrisele sarnase kirja. 

Mõnes mõttes võib tunduda üllatav, et Bideni inauguratsioonil osalemisest keeldunud Trump eelkäijale kirja jätmise traditsiooni toetas. Siiski oli ta ise 2017. aastal ametisse astudes Barack Obama jäetud kirja lugedes väga entusiastlik. Ta üritas eelnevale presidendile kohe pärast lugemise lõpetamist helistada, ent Obama lendas tol hetkel Washingtonist Palm Springsi ega saanud talle vastata.

Selgus, et Trump tahtis eelkäijat kirja eest tänada. „See oli pikk, kompleksne ja läbimõeldud. Selle valmistamine võttis aega ja ma hindasin seda,“ sõnas Trump nelja aasta eest.