Donald Trump ja Steve Bannon 2017. aastal.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 20. jaanuar 2021 09:05
President Donald Trump andis viimasel täispikal tööpäeval armu 73 inimesele ja kergendas karistust veel 70-l. Trumpi õnnelike väljavalitute seas olid näiteks tema endine nõunik Steve Bannon ja räpparid Lil Wayne ja Kodak Black.

Ametiaja viimastel tundidel otsustas Trump teha teoks käigu, mis oli üsna ootuspärane ja mida on teinud ka paljud tema eelkäijad. Nimelt andis ta armu ja leevendas karistust kokku 143 inimesel.

Üheks nimekamaks tegelaseks, keda Trump selle käiguga aitas, oli vabariiklane Steve Bannon, kes oli president Trumpi nõunik 2016. aasta valimiskampaania ajal. Mullu augustis esitati talle süüdistus pettuses seoses USA-Mehhiko piirimüüri kampaaniaga. Prokuröride teatel petsid Bannon ja kolm tema kaaslast sadu tuhandeid annetajaid kampaania „Ehitame Müüri“ käigus, millega koguti 25 miljonit dollarit. Väidetavalt pani Trumpi endine nõunik oma taskusse üle miljoni dollari. Ta ise on seni süüdistusi eitanud. Kohtu ette pidid ta astuma tänavu mais.

Sügisel tekitas Bannon pahameelt sotsiaalmeedias avaldatud väitega, et epidemioloog Anthony Faucil ja FBI juhil Christopher Wrayl tuleks pead maha lüüa. Valge Maja teisipäevases avalduses öeldi, et Bannon on olnud „konservatiivse liikumise oluline liider ja ta on tuntud oma poliitilise teravuse poolest“. 

Muuhulgas sai Trumpilt armu ka räppar Lil Wayne ning karistust kergendati teiste seas Detroiti endisel linnapeal Kwame Kilpatrickul, kes kannab korruptsioonisüüdistuste tõttu 28aastast vanglakaristust.

Pole sugugi haruldane, et ametist lahkuvad USA presidendid kirjutavad viimastel tööpäevadel alla kümnetele armuandmistele. Armuandmine tühistab süüdimõistva kohtuotsuse ja karistuse kergendamine lühendab või lõpetab vanglakaristuse. Föderaalkohtus esitatud süüdistuste puhul on USA presidendil armuandmiseks pea piiramatu võim.

Kogu nimekirja, kes said USA presidendilt teisipäeval armu, või kelle karistust leevendati, saab vaadata SIIT.