Juhtkiri

Juhtkiri | Milline tuleb valitsuse koosseis? (3)

ohtuleht.ee, 19. jaanuar 2021 20:21
Kuigi koalitsioonikõnelusi pidavad erakonnad hoiavad ministrikandidaatide nimed veel kiivalt enda teada, ütleb personalivalik loodava valitsuse kohta märksa rohkem kui üldsõnalisena kavandatud koalitsioonilepe. Mida võiksime siis uuelt valitsuselt oodata?

Esmalt sellest, mis on kindel: peaministrikoha saab Reformierakonna juht Kaja Kallas ning kahekesi valitsust moodustavad Reformierakond ja Keskerakond jaotavad ministriportfellid võrdselt. Et neid on 15, võib eeldada vähemalt ühe portfellita ministrikoha kaotamist: kas selleks osutub eelkõige Isamaa survel tekkinud rahvastikuministri koht? Ent ümberkorraldused ei pruugi veel sellega piirduda, sest on ju ettevõtjate surve selgesti tuntav. Nad tahaksid, et loodaks turismiministri ametikoht. Kriisivalitsusele oleks see igati sobilik käik, sest töö, kuidas muuta Eesti atraktiivseks reisisihtkohaks kestab ka pärast viiruselainete mahasurumist.

Huvitav saab olema seegi, kas jätkatakse Eesti poliitikas juurdunud tavaga jätta Keskerakond jõuministeeriumidest kõrvale? On ju Kallas juba teatanud, et korruptsioonikahtlustusega maadlev erakond ei peaks sama justiits- ega siseministri portfelli. Kuidas on aga lood kaitse- ja välisministeeriumiga? Selline jaotus sobiks Keskerakonnale selle poolest, et paika võivad jääda senised riigihaldus-, haridus-, majandus- ja sotsiaalminister. Tekiks ju eriti viimase puhul küsimus, milleks kangutada keset tervisekriisi kõrget usaldusreitingut nautivat Tanel Kiike kohalt.

Rohelise peaministrina võib Kallasest oodata, et temagi eelistab Reformierakonna ministrikandidaatidena neid, kel on varasem valitsuskogemus olemas. Teisalt ei jäta ta küllap kasutamata ka võimalust tuua suurde poliitikasse vanade kalade kõrvale värskeidki nägusid, kes kindlustaksid tulevastel valimistel erakonnale arvestatava häältesaagi.

Ootused saavad olema kõrged ka selle puhul, kas naiste suur osakaal läbirääkijate seas kajastub moodustatavas valitsuskabinetiski. Veelgi olulisem on aga asjaosaliste plekitu maine, sest kui portfelli peaks saama riigivara enda huvides kasutamise eest uurimise all olev Reps, siis saab korruptsioonikoalitsiooni mainest vabanemine olema kahtlemata vaevaline.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee