Poliitika

MIS MUUTUS? Keskerakond ei toeta enam ERJK likvideerimist (4)

Ohtuleht.ee / Delfi, 19. jaanuar 2021 11:29
KeskerakondFoto: Martin Ahven
Keskerakond esitas põhiseaduskomisjonile avalduse, milles taganetakse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) likvideerimise eelnõu algatamisest. 

"Eesti Keskerakonna fraktsioon taganeb vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seaduse paragrahvi 95 lõikele 3 riigikontrolli seaduse, erakonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (erakondade rahastamise kontrollorgan) eelnõu 193 SE algatamisest," seisab avalduses, millele kirjutas alla Keskerakonna fraktsiooni juht Kersti Sarapuu. 

Samal teemal

Koalitsioonipartnerid üllatasid Eesti avalikkust eelmise aasta mai keskpaigas ootamatult menetlusse antud eelnõuga, mis vastuvõtmisel oleks sisuliselt tähendanud ERJK kaotamist. Erakondade rahastamise järelevalve oleks läinud üle riigikontrollile. Eelnõu vastased nägid vangerduses vastuolu põhiseaduse ja varasema riigikohtu otsusega, rääkimata selle eetilisest küsitavusest. Eelnõu tekitas küsimärke valitsuskoalitsiooni enda ridades, opositsioon nägi selle küünilist plaani võimu kuritarvitada ja kaotada ära Keskerakonnale pinnuks silmas olnud organisatsiooni. 

Kuigi eelnõu vedajaks oli riigikogus EKRE liige Kert Kingo, nähti seadusemuudatuse taga Keskerakonna kõrvu, sest peaministriparteil on ajalooliselt olnud ERJKga enim vägikaikavedusid ning praegugi on pooleli kohtuasi 1,2 miljoni euro suuruse nõude küsimuses.

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder rääkis nüüd Delfile, et eelnõu idee tuli peaministri parteilt. "Eelnõu algataja oli Keskerakond ning esialgse versiooni tõi koalitsiooninõukogusse Mailis Reps," märgib ta. Partnerid nõustusid eelnõuga edasi minema, aga kuni teatud hetkeni. 

Sotsiaaldemokraadid kasutasid obstruktsioonitaktikat, esitades eelnõule 50 000 muudatusettepanekut. Selle vastu on võimalik rakendada varianti, et siduda seaduseelnõu usaldushääletsusega valitsuse suhtes. Näiteks suruti selle abil läbi pensionireform. 

"Miks ERJK eelnõu koalitsioonis seisma jäi – Isamaa polnud nõus menetlema nii, et siduda see valitsuse usaldusega," viitab Seeder, et seda küsimust ei peetud nii prioriteetseks.

Lisaks pöördus ERJK mai lõpus prokuratuuri poole, et jõuda selgusele vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste 50 000 euro suuruse annetuse küsimuses. Seda annetust kommenteerides sõnas Ratas juuni alguses riigikogus, et naisel oli selle tegemiseks sügavalt isiklik põhjus. 

Juba suve lõpus esitas riigiprokuratuur Juhastele ja tema ekskaasale Martin Künnapile kuriteokahtlustuse, mille kohaselt mängisid nad kokku plaanis, kuidas Künnapi raha niimoodi Keskerakonnale toimetada, et jäljed temani ei viiks. Nimelt on ärimehest Künnapil suured ärihuvid Tallinnas ning kõnealune 50 000 eurot puudutas Hipodroomi kinnisvaraarendust.

Eile kirjutas Eesti Ekspress, et riigiprokuratuur esitab Jana-Helen Juhastele ja tema eksmehele Martin Künnapile ametliku süüdistuse. 

Hillar Tederit ja Mihhail Korbi kahtlustustakse mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse järgi lepiti kokku, et Teder annetab Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuste valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee