Tõnis Lukas.Foto: Teet Malsroos
Toimetas Marvel Riik 19. jaanuar 2021 11:01
Kultuuriminister Tõnis Lukas palub sotsiaalministeeriumil võtta koroonavaktsiini saajate pingerea koostamisel arvesse Eesti tippsportlaste ja nende tugipersonali tähtsust ning neile eesliinitöötajate järel esimesel võimalusel süste teha. Lukas põhjendab erandi tegemist sellega, et mitmel sportlastel oleks nii võimalus täita olümpiamängude kvalifikatsiooninorm.

Kirjas sotsiaalministeeriumile selgitab kultuuriminister Tõnis Lukas, et Covid-19 viiruse leviku pidurdamisest tingitud piirangute tõttu jäid 2020. aasta alguses ära paljude spordialade olümpiamängude kvalifikatsioonivõistlused. Käesoleva aasta alguses aga tahavad rahvusvahelised spordialaliidud poolelijäänud kvalifikatsioonivõistlused lõpuni viia.

„Selleks, et eelnimetatud Eesti parimad sportlased saaksid treenida ja võistelda rahvusvahelistel võistlustel maailmas teiste riikide sportlastega võrdsetel tingimustel, on nende vaktsineerimine Eestis ajaliselt oluline,“ põhjendab Lukas palvet sotsiaalministeeriumi kolleegidele. „Seepärast teeme ettepaneku võtta vaktsiinisaajate pingerea koostamisel arvesse Eesti tippsportlaste ja nende tugipersonali tähtsust ning korraldada nende vaktsineerimine pärast tervishoiu- ja teiste oluliste eesliinitöötajate vaktsineerimist võimalikult vara käesoleval aastal.“

Kultuuriminister toob välja, et praeguseks on olümpiamängudele koha taganud kümme sportlast ja kolm parasportlast. Võimalus lunastada lennupilet Tokyosse on aga veel umbes 80 sportlasel ja neljal parasportlasel.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmann on Õhtulehele varem öelnud, et vaktsineerimise korraldust täpsustatakse veebruari keskpaigas. Ühtlasi on välja öeldud, et erinevad huvigrupid peavad ära ootama, kuniks vaktsineeritakse tervishoiutöötajad, sealhulgas hooldeasutuste personal ning elanikud, kellel on Covid-19 haigestumise korral suur risk haiglaravi vajada. Pärast esmatähtsat vaktsineeritakse üle 70aastased inimesed ja teatud diagnoosidega inimesed, kelle puhul võib samuti Covid-19 haigus kulgeda väga raskelt.

Nimekiri sportlastest, keda võiks vaktsineerida:

Aerutamine
Kaspar Sula
Joosep Karlson

Jalgrattasport
Rein Taaramäe
Tanel Kangert
Janika Lõiv

Judo
Grigori Minaškin

Kergejõustik
Martin Kupper
Ksenija Balta
Rasmus Mägi
Jaak-Heinrich Jagor
Roman Fosti
Anna Maria Orel
Kätlin Tõllasson
Magnus Kirt
Tiidrek Nurme
Kati Ojaloo
Kaur Kivistik
Maicel Uibo
Janek Õiglane
Johannes Erm

Laskmine
Peeter Olesk
Reino Velleste

Maadlus
Epp Mäe
Heiki Nabi
Helary Mägisalu

Purjetamine
Karl-Martin Rammo
Ingrid Puusta

Sulgpall
Raul Must
Kristin Kuuba

Sõudmine
Andrei Jämsa
Tõnu Endrekson
Allar Raja
Kaspar Taimsoo
Sten-Erik Anderson
Kaur Kuslap
Jüri-Mikk Udam
Johann Poolak

Tennis
Kaia Kanepi
Anett Kontaveit

Triatlon
Kaidi Kivioja

Tõstmine
Mart Seim

Ujumine
Kregor Zirk
Daniel Zaitsev
Eneli Jefimova
Maria Romanjuk
Martin Allikvee

Vehklemine
Erika Kirpu
Irina Embrich
Kristina Kuusk
Julia Beljajeva
Katrina Lehis
Nelli Differt
Nikolai Novosjolov
Sten Priinits

Korvpall 3 x 3
Naiskond 4 inimest

Vibu
Reena Pärnat
Alexandra Lilienthal
Laura Nurmsalu

Võimlemine
Naiskond 5 inimest

Poks
Pavel Kamanin
Steven Aas

Rannavolle
Kusti Nõlvak
Mart Tiisaar

Parasport
Matz Topkin
Susannah Kaul
Kardo Ploomipuu
Robin Liksor
Mari-Liis Juul
Anna Mezentseva
Egert Jõesaar