Eesti uudised

Keskerakonna salapärane 50 000eurone suurannetus jõuab varsti ametlike süüdistusteni (3)

Eesti Ekspress / Ohtuleht.ee, 18. jaanuar 2021 17:17
Foto: Martin Ahven
Mullu juunis algatatud kriminaalmenetlus Keskerakonnale tehtud salapärase suurannetuse kohta on jõudmas kohtusse. 

Keskerakonna pangakontole laekus 2020. aasta 22. jaanuaril kaks 25 000 euro suurust annetust vähetuntud Tartumaa ettevõtjal Jana-Helen Juhastelt, kel polnud parteiga mingit seost, pigem oli ta endise Rahvaerakonna liikmena sattunud hoopis EKREsse. Ka polnud Juhaste ettevõtetel sellist  rahavoogu, mis näidanuks, et nii suure rahaga Keskerakonna toetamine olnuks naisele jõukohane.

Samal teemal

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon pöördus 26. mail prokuratuuri poole, et selgitada annetuse tausta. Päev hiljem saatis Keskerakond pressiteate, kus Juhaste kinnitas, et tegu oli tema enda rahaga. Parteiladvik selgitas seepeale, et annetuse taga on sügavad isiklikud põhjused. Hiljem selgus, et raha oli tulnud naise ekskaasa käest väidetavalt ühisele lapsele aastaid maksmata toetuse katteks. Pere olevat summa ära põlanud ja otsustanud selle Keskerakonnale annetada.

Eesti Ekspressi uurimine paljastas, et ekskaasaks on ärimees Martin Künnap, kel on Tallinnas miljonitesse eurodesse ulatuvad ärihuvid ja kes on kevade jooksul kohtunud ka näiteks keskerakondlasest abilinnapea Aivar Riisaluga, et tollelt oma projektide edenemise kohta pärida. Väidetavalt olid Künnapi ärihuvid seotud Hipodroomi kinnisvaraarendusega.

Suve lõpus esitas riigiprokuratuur Juhastele ja Künnapile kuriteokahtlustuse, mille kohaselt mängisid nad kokku plaanis, kuidas Künnapi raha niimoodi Keskerakonnale toimetada, et jäljed temani ei viiks, kirjutab praegu Eesti Ekspress. Võib öelda, et Künnap tegi eksnaisest tankisti.

Enam ei lähe kaua, kui riigiprokuratuur esitab ametliku süüdistuse. Tänaseks on asjas ka kolmas kahtlustatav, kellele pannakse süüks mõjuvõimuga kauplemist.

Prokuratuur ei vehiks mõjuvõimuga kauplemise paragrahviga, kui neil poleks tõendeid sellest, et 50 000 eurot ei annetatud “sooviga toetada Keskerakonna maailmavaadet” nagu erakond ise avalikkusele nende kontorist pärit pressiteates Juhaste sõnu vahendas.

Jaanuari keskpaigaks on keskkriminaalpolitsei kuulanud üle kümneid inimesi, kuulanud pealt Juhaste perekonda ja kogunud muid tõendeid ning nüüd on paks toimik jõudnud tagasi prokuratuuri. Sealt rändab toimik edasi kahtlustuse saanud inimeste, Jana-Helen Juhaste ja Martin Künnapi ja veel ühe isiku kaitsjatele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee