Rahvuskaartlased Washingtonis.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 18. jaanuar 2021 09:50
Ameerika Ühendriikides on saabumas pingelised paar päeva. FBI hoiatas vägivaldsete protestide eest, ent vähemalt pühapäeval oli olukord võrdlemisi rahulik – mitme osariigi keskustesse kogunes vaid üksikuid president Donald Trumpi toetajaid, kes usuvad jätkuvalt ulatuslikku valimispettusesse.

Enam kui tosin osariiki aktiveeris rahvuskaardi pärast FBI hoiatust seoses võimalike relvastatud meeleavaldustega, vahendab Reuters. Julgeolekuametnikud arvasid esialgu, et rahutused puhkevad taas juba pühapäeval – kolm päeva enne inauguratsiooni. Selgus, et nende mured olid võrdlemisi alusetud. Pühapäeva õhtuks kogunesid osariikide keskuste tänavatele vaid väikesearvulised meeleavaldajate rühmad, keda oli tunduvalt vähem kui korrakaitsjaid.

„Täna ei juhtunud midagi ja meil on selle üle hea meel,“ sõnas Harrisburgis asuva Pennsylvania valitsushoone julgeolekut korraldava osakonna pressiesindaja. Asutuse ette kogunes vaid mõni üksik protestija. Üks neist – 34aastane Alex – ütles, et viibis ka 6. jaanuaril Washington DCs Kapitooliumi piiramisrõngas, ent hoonesse sisse ei tunginud. Ta mainis, et soovib Trumpile toetust avaldada, sest tema arvates varastati presidendilt teine ametiaeg. Siiski tõdes Alex ka ise, et kohale oli ilmunud kasinalt mõttekaaslasi ja midagi tegelikult ei toimu. Võrdlemisi sarnane oli olukord ka teistes osariikides, kus suuremaid kähmlusi ega konflikte veel ei toimunud.

Pühapäeval oli Washington DC otsekui kummituslinn. Relvastatud rahvuskaartlased mehitasid kontrollpunkte liikluseks suletud kesklinnas. Tänavaid blokeerisid suured sõjaväesõidukid ja Kapitooliumihoone ette oli püsititatud ajutine piirdeaed.

Viimastel päevadel on kogunenud pealinn Washingtoni kümned tuhanded julgeolekutöötajad – nii rahvuskaardist kui ka õiguskaitseagentuuridest. Ärevusega oodatakse 20. jaanuaril toimuvat inauguratsioonitseremooniat, kus tulevane president Joe Biden vabastab ametist eelkäija Donald Trumpi. FBI ja teised föderaalagentuurid on hoiatanud potentsiaalse vägivalla eest, sest äärmuslased võivad üritada Trumpi pooldajate pettumust ära kasutada.