Maailm

Urmas Reinsalu: kui Navalnõid ei vabastata, nõuame sanktsioonide kehtestamist! 

VIDEOD | Opositsiooniliider Aleksei Navalnõi jõudis Moskvasse: võimud vahistasid ta juba passikontrollis! (75)

Toimetas Hindrek Pärg, 17. jaanuar 2021 19:24
Aleksei Navalnõi abikaasa Juliaga astumas välja lennukist Moskvas.Foto: Reuters/Scanpix
Venemaa opositsionäär Aleksei Navalnõi pidi Moskvasse saabuma pühapäeva õhtul kella poole seitsme paiku. Berliinist õhku tõusnud lend hilines aga pea kolmveerand tundi ning maandus lõpuks üldse Vnukovo lennujaama asemel Šeremetjevo lennuväljal. Navalnõi peeti passikontrollis kinni.

Väidetavalt tekkisid Vnukovo lennujaamas aga tehnilised probleemid ning mitmed õhusõidukid suunati maanduma teistele Moskva lennuväljadele, põhjendas lennufirma Pobeda kõneisik, miks Navalnõid kandnud lennuk ei jõudnud plaanitud sihtkohta. Ometi tund pärast väidetavat riket taastus Vnukovol tavapärane lennutegevus.

Vahetult enne passikontrolli minemist ütles Navalnõi temaga lennul kaasas olnud ajakirjanikele, et ei karda arreteerimist ja vabandas kaasreisijate ees ebamugavuste tekitamise pärast.

Samal teemal

Passikontrollist Navalnõi aga edasi ei pääsenud. Navalnõi vestles pikalt temale vastu tulnud ohvitseridega. Opositsionäär ütles piiriametnikele, et seaduste kohaselt tohib tema esindaja kaasa tulla, ent lõpuks viidi Aleksei üksinda ära.

Navalnõi pressisekretär säutsus, et miilits vahistas Aleksei pärast piiriületamist ning viidi minema põhjendusi andmata ning ilma advokaadita. 

Pressiesindaja lisas hiljem, et Navalnõi peeti kinni seoses Vene võimude vahistamiskäsuga. "Kohtuistungini on Aleksei vahi all, teatavad uudisteagentuurid. Tuletan teile meelde, et Aleksei advokaati, kes lendas temaga koos Berliinist Moskvasse, ei lastud temaga kaasa minna. Meie pole seni miilitsalt kuulnud ühtegi põhjendust," säutsus pressiesindaja.

Nii Aleksei pressiesindaja kui ka tema naine pääsesid hiljem passikontrollist läbi ning lahkusid lennujaamast suure rahvamassi "Julia! Julia!" skandeerimise taustal.

Vene võimud andsid teisipäeval välja Navalnõi vahistamiskäsu – väidetavalt rikkus Kremli kriitik tingimisi karistusega kaasnenud nõudeid. Opositsiooniliidri enda sõnul oli tema suhtes määratud otsus poliitiliselt motiveeritud. Vene föderaalne vanglateenistus käskis Navalnõil juba eelmisel kuul kodumaale naasta ja endast Moskva kontoris märku anda. „Kojukutsega“ kaasnes ka ähvardus, et kui Navalnõi õigeks ajaks Venemaale ei naase, ootab teda vanglakaristus.

Taunides Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi kinnipidamist Vene ametivõimude poolt täna õhtul vahetult peale ta naasmist Venemaale, tegid Eesti välisminister Urmas Reinsalu, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs ja Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis ühisavalduse:

„Aleksei Navalnõi kinnipidamine Venemaa ametivõimude poolt on täiesti vastuvõtmatu. Nõuame tema viivitamatut vabastamist. Euroopa Liit peab kiirelt reageerima ja kui Navalnõid ei vabastata, tuleb vastuseks sellisele jõhkrale teole kaaluda piiravate meetmete rakendamist.“

Urmas Reinsalu: kui Navalnõid ei vabastata, nõuame sanktsioonide kehtestamist! 

Sotsiaalmeedias reageeris Navalnõi vahistamisele ka lahkuv välisminister Urmas Reinsalu. "Aleksei Navalnõi kinnipidamise järel Moskvas tegime kolme Balti riigi välisministrite ühisavalduse, kus nõuame tema kohest vabastamist. Kui Navalnõid koheselt ei vabastata, nõuame Euroopa Liidu sanktsioonide kehtestamist," kirjutas Reinsalu.

Mis eelnes Navalnõi Moskvasse saabumisele?

Mees naaseb kodumaale koos abikaasa Juliaga. "Olen meeletult õnnelik, et saan koju minna," ütles Navalnõi tosinale ajakirjanikule, kes lendavad temaga Moskvasse. "Mul on iga õigus tagasi minna. Ma ei oota, et midagi juhtub. Midagi ei juhtu."

Opositsiooniline internetikanal Baza avaldatud videost näis, et juba enne  Navalnõi lennuki õhkutõusu Saksamaalt, oli lennujaama esine miilitsast pungil. 

Umbes 40 minutit enne lennuki maandumist nägi sotsiaalmeediasse postitatud videodest, et märulipolitsei hakkas tühjendama terminali kogunenud Navalnõi toetajaid ja meediat ning vahistama inimesi.

Sotsiaalmeedias leviva info kohaselt teadsid ka lendu teenindanud stjuardessid selle tähtsust ning tegid opositsionääriga pildi.

Enne lennuki saabumist Vnukovosse vahistati lennujaama kohvikus Aleksei vend Oleg ja veel opositsionääri kolm lähedast liitlast. Viimase info kohaselt on võimud vahistanud kokku 37 inimest. 

Mida tegi politsei, et opositsonääri toetajad ei tuleks Vnukovo lennujaama?

Venemaa pealinnas kehtivad ranged eeskirjad koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ning rahvahulkade saabumist ainsasse Moskva linna alal asuvasse Vnukovo lennujaama võivad võimud tõlgitseda nakatusohu tekitamisena.

Vältimaks kohale tulnud inimeste vahistamist, on inimõiguslased palunud lennujaama tulla võimalikult paljudel juristidel. Advokaadid on selgitanud, et reaalne vahistamisoht ähvardab enam-vähem kõiki: te tulite rahvakogunemisele, ei taha kuhugi lennata, takistate transpordi normaalset tegutsemist, tahate „Berliini patsiendi“ saabumisel meelt avaldada – selliselt võib kõlada süüdistus. Juristide kinnitusel ähvardab inimesi trahv kuni 50 000 rubla või 15päevane arest.

Vnukovo lennujaam on keelanud koroonaepideemia ajal oma ruumides juba juulist igasugused avalikud kogunemised. Sisse pääsevad vaid need, kellel on lennupilet või täita vältimatud tööülesanded. Pühapäeval rõhutati, et isegi ajakirjanike tulek Vnukovosse on pühapäeval keelatud. Küll lubati jagada neile videot Pobeda lennukiga saabuvatest reisijatest. 

Baza avaldas ülevaate korraldustest, mis anti politseinikele enne Navalnõi saabumist. Korravalvurid jagunevad kolme rühma. Esimese ülesanne on kinni võtta korrarikkujad (peale vanemate inimeste, kellega tuleb tegutseda äärmise ettevaatlikkusega). Teise rühma ülesanne on hajutada Navalnõi pooldajaid. Reservi jäeti mitukümmend politseinikku, kes asuvad tegutsema äärmise hädavajaduse korral. Opositsionääri vahistamiseks korraldusi ei antud.

Neljapäeval saatsid Saksamaa justiitsvõimud Venemaale sealt tulnud õigusabipalve peale mõned faktid neil olevast opositsionääri haiguseloost, lootes, et nüüd lubab Putin avada Aleksei Navalnõi mürgitamise asjaolude kriminaaluurimise.

Opositsionäär kaotas teadvuse mullu augustis, kui lendas Tomskist Moskvasse. Lennuk tegi kiirmaandumise Omskis ja sealsest haiglast viidi ja erilennukil ravile Berliini Charité kliinikusse – sellest Putini pressiesindaja alatihti kasutatud nimetus „Berliini patsient“. Haiglast kirjutati Navalnõi  välja 23. septembril ja pärast järelravi teatas ta soovist Moskvasse naasta, olles ühtlasi keelanud oma terviseandmete edastamise Venemaale.

Samal teemal

24.00.2021
GALERII JA VIDEOD | Venemaal peeti protesti käigus kinni üle 3300 inimese, järgmine nädalavahetus on juba uusi meeleavaldusi oodata
22.00.2021
NAVALNÕI UURIMUS: Putini müstilise palee taga seisab keerukas korruptsiooniskeem
22.00.2021
Venemaal vahistati Navalnõi liitlasi ja ta ise võib sattuda enam kui 13 aastaks vangi
18.00.2021
POPULIST VÕI VABASTAJA? Millist rahvust on Navalnõi võrrelnud tarakanidega ja miks Putin teda kardab?