Maailm

LIUG ÜLE MASSIHAUDADE: kunagine natside koonduslaager on hädas kelgutajatega (2)

Toimetas Aare Kartau, 15. jaanuar 2021 15:41
Natsid korraldasid Buchenwaldi koonduslaagris massihukkamisi ja inimkatseid.Foto: PantherMedia/Scanpix
Saksamaal asuva kunagise Buchenwaldi koonduslaagri territooriumil paikneb tohutu kalmistu, kus puhkavad – enamjaolt massihaudades – tuhanded hukkunud vangid. Tänavu on see paik saanud populaarseks talvemõnusid nautivate kelgutajate seas, kes keeldudest hoolimata üle haudade liuglevad, vahendab BBC.

Natsid vangistasid aastatel 1937-1945 Weimari lähedal Ettersbergi künkal asuvasse laagrisse ligi 280 000 meest, naist ja last. Tegu oli ühe esimese ja suurema Saksamaal asunud koonduslaagriga. Vangistatud olid peamiselt juudid, mustlased, homoseksuaalid ja Nõukogude sõdurid. Neid peksti, näljutati ja piinati. Mõnda õnnetut kasutati ka meditsiiniliste katsete jaoks. Buchenwaldis suri üle 56 000 kinnipeetava. Hukkunud maeti üldjuhul Ettersbergi künka lõunanõlvale ühishaudadesse. 

Samal teemal

Buchenwaldi ajaloolane Rikola-Gunnar Lüttgenau teatas meediale, et ehkki sporditegevus on Ettersbergi nõlval keelatud, on seda korduvalt eiratud. Näiteks eelmisel nädalavahetusel oli tänapäeval muuseumina tegutseva asutuse parkla autosid täis ja haudade kohal võis hiljem näha ohtralt kelgujälgi. Lüttgenau mainis, et pandeemia tõttu on populaarsed Tüüringi talispordirajatised suletud, mistõttu kasutavad inimesed talverõõmude nautimiseks kurikuulsat koonduslaagrit.

Hauarahu rikkumine on Saksamaal trahvitav kuritegu. Lüttgenau kinnitas, et nüüd on mälestise territooriumil turvameetmeid tugevdatud. „Kahjuks näitab üha enam inimesi paiga vastu lugupidamatust,“ sõnas ajaloolane ja lisas, et varem on neil olnud probleeme ka näiteks ratsutajate ja mootorratturitega. 

USA väed vabastasid Buchenwaldi 1945. aasta aprillis. Nad leidsid sealt ohtralt laipu, piinamisvahendeid, krematooriumi ja kõhnunud ellujäänuid. Liitlaste ülemjuhataja Dwight D. Eisenhower sõnas hiljem, et teda pole miski kunagi nii šokeerinud, kui too vaatepilt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee