Maailm

KREMLI KAITSESÜST: venelased on vaktsiini suhtes jätkuvalt skeptilised (9)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2021 19:24
Vaktsineerimine Venemaal.Foto: TASS/Scanpix
Jaanuaris korraldatud uuring näitas, et koroonavaktsiin pole ikka veel võitnud venelaste usaldust. Enam kui pooled küsitlusel osalenutest olid vaktsiini vastu, vahendab The Moscow Times. Vaktsiini populaarsus on aga otseses seoses suhtumisega president Putinisse.

Superjob.ru korraldatud uuringu kohaselt on 60% venelastest vaktsiini vastu ja 40% poolt. Vastased tõid eelkõige esile, et nad ei usalda vaktsiini ja selle kõrvaltoimeid. Samuti kritiseeriti kliiniliste uuringute tulemuste kohta käiva teabe puudumist. Paljud väitsid, et ootavad olemasolevate kõrval ära uute vaktsiinide tuleku – nii kohalike kui välismaiste. 

Samal teemal

Ehkki 29% pooldajatest ei eelistanud mingit kindlat vaktsiinibrändi, nimetasid ülejäänud 11% venelastest eelistatumaks Sputnik V vaktsiini. Venemaa teine kohalik vaktsiin – EpiVacCorona – teenis rahva seas Sputnikust mitu korda vähem usaldust.

13.-14. jaanuaril sooritatud küsitluses osales 1600 vastajat ligi 400 Venemaa linnast.

Selgelt võib näha, et Venemaal toodetud vaktsiine seostab rahvas ennekõike Kremliga. Need, kes usaldavad Venemaa presidenti, laseksid end meeleldi vaktsineerida, ent need, kes võimu suhtes kriitilised, ei usalda kaitsesüste,  mida peavad võimuaparaadi toodanguks. Venemaa tuntuima koroonavaktsiini Sputnik V osas sõltub rahva usaldus suuresti ka usaldusest kohalikku omavalitsusse, kellel lasub kohustus see oma elanikele laiali jagada. Just Sputnik V peetakse enim riigipoolseks projektiks, mis siis vastavalt poliitilisele eelistusele kas suurt usaldust või täielikku skepsist põhjustab.

Kolmapäeval käskis president Vladimir Putin oodatust aeglasema vaktsineerimise taustal alustada järgmisel nädalal ulatuslikumat massivaktsineerimist. Hiljutine analüüs näitas, et vaid viies Venemaa 85st 1. järgu haldusüksusest on Covid-19 vaktsiinide kättesaadavus kõrgel tasemel. Pooled Venemaa piirkonnad pole veel massivaktsineerimist alustanud.

Samal teemal

17.01.2021
Põllumeestest akadeemikuteni – kellel on eesõigus koroonavaktsiinile? Rahvatervise juht: täpsustame veebruaris
16.01.2021
Värske uuring: koorona vastu on nõus end vaktsineerima pea kaks kolmandikku Eesti inimestest
15.01.2021
Nabanöörirakud edendavad Covidist paranemist
14.01.2021
KÕHKLEJAD HIRMUL: kas koroonavaktsiin on rasketest kõrvalmõjudest prii?