Maailm

Poola algatus: keelame Facebookil omatahtsi kustutada kasutajate postitusi! (4)

Toimetas Aare Kartau, 14. jaanuar 2021 12:58
Poola peaminister võrdles sotsiaalmeediaettevõtete otsuseid kommunismiajaga.Foto: EPA/Scanpix
Donald Trumpi sotsiaalmeediakontode blokeerimist tauninud Poola valitsusametnikud väitsid, et nende ettevalmistatav seaduseelnõu muudab tehnoloogiaettevõtete sarnased käigud Ida-Euroopa riigis seadusevastaseks, vahendab The Guardian.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kirjutas nädala alguses sotsiaalmeedias, et algoritmid ega suurettevõtete omanikud ei peaks langetama otsust, millised seisukohad on õiged ja millised mitte. 

Samal teemal

Morawiecki võrdles kaudselt sotsiaalmeediaettevõtete keelde Poola kommunismiaja kogemustega. „Sõnavabaduse tsensuur, mis on totalitaarsete ja autoritaarsete režiimide pärusmaa, on naasmas uue kommertsmehhanismi näol, et võidelda teisiti mõtlevate inimeste vastu,“ sõnas peaminister.

Poola justiitsministeeriumi riigisekretär Sebastian Kaleta teatas, et ministeeriumi koostatud seaduseelnõu muudab sotsiaalmeediaettevõtete jaoks ebaseaduslikuks postituste eemaldamise, mis ei riku Poola seadusi. „Õiguspärase sisu eemaldamine rikuks otseselt seadust ja seda peavad kõik Poolas tegutsevad platvormid austama,“ sõnas Kaleta kohalikule meediale. Viimastel aastatel on Facebook blokeerinud mitmel korral paremäärmuslike Poola organisatsioonide ja poliitikute postitusi ja sulgenud nende kontosid. Peaminister Morawiecki kutsus ülejäänud Euroopa Liitu kehtestama samasuguseid regulatsioone. 

Inimõigustega tegeleva MTÜ Panoptykoni juht Katarzyna Szymielewicz ütles, et kavandatav seadus on paberil üsna kooskõlas sellega, mille nimel on kodanikuühiskond võidelnud – meelevaldse tsensuuri vastu internetis. Ta tõdes, et riiklikud seadused on tehnoloogiaettevõtete meelevaldsetest otsustest paremaks võrdlusaluseks, millist sisu peaks veebis lubama.

Poola valitsevat Õiglus ja Õigus (PiS) parteid on samuti süüdistatud viimastel aastatel sõnavabaduse piiramises. PiSi ametnikud on teinud selgeks, et nende arvates on võitlus tehnoloogiaettevõtete vastu osa ideoloogilisest võitlusest, millega kaitstakse parempoolset ja paremäärmuslikke poliitilisi seisukohti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee