Krimi

Kasulaste väärkohtlemises süüdi mõistetud aasta ema Malle Kobin otsib õigust riigikohtust (7)

Kristiina Tilk, 14. jaanuar 2021 09:11
2013. aastal aasta ema Malle Kobin ringkonnakohtus süüditatuna kasulaste väärkohtlemises.Foto: Robin Roots
Mullu detsembris vaatas Tallinna ringkonnakohus üle aasta emale Malle Kobinile kasulaste väärkohtlemise eest varem mõistetud karistuse: neli aastat ja kuus kuud vangistust. Ehkki see muudeti märksa leebemaks, pole Kobin rahul ning esitas edasikaebuse riigikohtule. „Kaitsjad teevad omalt poolt kõik, et õigus võidaks!“ märgib ta. 

13. jaanuaril esitas Kobini kaitsja Aivar Ennok riigikohtule kaebuse, millega taotleb ringkonnakohtu otsuse tühistamist ja süüdistatava õigeksmõistmist. Alternatiivselt palub ta saata kriminaalasi uueks arutamiseks ringkonnakohtule teises koosseisus või vähemalt kergendada Kobini karistust ja määrata see täielikult tingimisi.

Samal teemal

Augustis mõistis Pärnu maakohus 2013. aastal aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobini süüdi omastamises, alaealistelt seadusliku aluseta vabaduse võtmises ja nende kehalises väärkohtlemises. Kaitsjad Aivar Ennok ja Alar Salu vaidlustasid otsuse Tallinna ringkonnakohtus.

Ringkonnakohtu kolleegium määras kasulapsi väärkohelnud Kobinile varem mõistetud nelja aasta ja kuue kuulise vangistuse täitmisele osaliselt, mõistes koheselt ärakandmisele kuus kuud vangistust. Karistusest neli aastat jäeti täitmisele pööramata, kui Malle Kobin ei pane viieaastase katseaja kestel toime uut kuritegu ja täidab ettenähtud kontrollnõudeid.

Pärast otsuse kuulutamist ütles Kobin Õhtulehele: „Ma pole ühtegi last löönud. Nende ütlused on aja jooksul muutunud.“

Kobin loodab, et riigikohtu kohtunikud saavad lugeda laste ülekuulamise protokolle, sest sealt on selgesti näha, kuidas lapsi on mõjutatud. Ta tunnistab, et tõepoolest pani ühe lapse luku taha ajaks, mil ise poes käis, kuid seda mitte lapse karistamiseks, vaid hoopiski tema enda kaitseks teiste poiste rünnaku eest. „Nüüd tõlgendatakse seda kui vabaduse võtmist,“ imestab ta. 

Kohtult ootab Kobin õigeksmõistvat otsust. Ta lisab, et kui karistus jäetakse siiski muutmata, kahetseb ta esimest korda elus seda, et elab Eestis ega läinud 90ndate alguses perega hoopis Soome elama. 

Kobini peres on aastate jooksul kasvanud 12 kasulast. Lisaks on tal endal neli poega ja tütar. Kobin on Eesti Kasuperede Liidu juhatuse esimees, lisaks kuulub ta Hiiumaa Puuetega Inimeste Koja juhatusse.

Aastal 2013 valis Eesti Naisliit Kobini aasta emaks. Aasta hiljem sai ta lastekaitsetegevuse ja puuetega inimeste toetamise eest presidendilt Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi. Kehtiva statuudi järgi võetakse temalt otsuse jõustudes aasta ema tiitel ära.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee