Eesti uudised

Laar tulistas Savisaart 

Kadri Jakobson , 8. veebruar 2001 00:00
MILITAARMEES: Mis kaks aastat tagasi Meegomäe lahingulaagris tegelikult toimus, peab välja selgitama kaitseväe juhataja Tarmo Kõuts.Foto: Arhiiv
“Ma ei olnud siis, kui peaminister Mart Laar Meegomäe lahingu-koolis Edgar Savisaare pilti tulistas, ainult pealtvaataja, vaid kahjuks ka osaline,” ütleb endine Võru maavanem Robert Lepikson. “Laar võib mu kohtusse kaevata, kuid asja-osalisi oli seal palju ning kohtukulli ees ei saa nad vaikida.”

Keskerakonna propagandaleht Kesknädal teatas eile, et peaminister Mart Laar olevat 1999. aasta mais Võrumaal Meegomäe lahingukoolis Edgar Savisaare pildi pihta märki lasknud.

“Kes pihta ei saa, on Savisaare sõber,” oli Laar ka teisi tulistama õhutanud. Peale Robert Lepiksoni ei kinnita seda ükski asjaosaline.

Lepiksoni sõnutsi oli tal sellest juhtumist Edgar Savisaarega juttu mullu sügisel. Miks propagandaleht alles nüüd juhtumi avalikustas, ta ei tea.

“Tegelikult võiks Savisaar ise Laari oma au ja väärikuse solvamise eest kohtusse kaevata,” arvab Lepikson.

Edgar Savisaar ei ole veel otsustanud, mida teha.

“See ei ole au ja väärikuse küsimus, see on palju tõsisem asi. Minu jaoks nii kultuuritu lugu, et ma ei teagi, mida sellega peale hakata.

Ma ei usu, et ühelegi inimesele meeldib, kui tema pildi pihta tulistatakse. Ma ei usu ka seda, et Euroopas on ühtegi maad, kus peaminister opositsiooniliidri pildi pihta laskmisharjutusi korraldaks... Mina olen asjasse segatud isik ja sellepärast ei taha mingit eetilist hinnangut anda,” ütleb Savisaar ja kinnitab, et oli varemgi Meegomäel juhtunust vihjeid kuulnud.

“See, et Lepikson nüüd ausalt ära rääkis, kuidas kõik oli, see pani i-le punkti peale. Seal oli palju rahvast - sõjaväelased, ihukaitsjad. Inimesed ikka räägivad nendest asjadest. Täna mind jahmatas kõige rohkem, et peaminister julges nii nahaalselt teatada, et tema ei tea sellest midagi. Aga ega muud alternatiivi ei oleks ka olnud.”

Kesknädal kõlbab peldikupaberiks

Savisaar ei tea, miks tema enda partei propagandaleht alles nüüd asjast kirjutas.

“See on Lengi ja Alaküla asi,” vihjab ta ajakirjanikele, kes lehte kokku panevad.

“Peaministril on ka targemat teha, kui kommenteerida ühte propagandalehte nimega Keskpäev,” sõnab valitsuse pressibüroo nõunik Priit Põiklik, ajalehe nime meelega valesti öeldes. “See leht võib kirjutada, mida tahab, mina ei kasutaks seda ka peldikupaberiks,” lisab ta.

Valitsuse pressiesindaja Kaarel Tarand nimetas Kesknädala kirjutist lolluseks, mida pole võimalik isegi kommenteerida.

“See on täielik jama. Kuid Eesti ainsal sõltumatul ajalehel on õigus laimata, keda ta tahab,” arvab Tarand.

Koos Laariga olid 1999. aasta 13. mail lahingukoolis toonane Võru maavanem Robert Lepikson,

Riigikogu

Isamaaliidu

fraktsiooni liige Jüri Kaver, peaministri julgeolekunõunik Jaan Tross ning toonane Eesti riigi luurekoordinaator Eerik Niiles Kross.

Savisaare nägu plekkmees?

Jüri Kaver kinnitab, et Meegomäe lahingukoolis polnud mingit tulistamist.

“Relvi prooviti tõesti, aga Nursi sõjaväebaasis. Seal tulistati plekist meeste pihta, mis põõsast välja tulid,” rääkis Kaver. “Aga milline nendest Savisaare nägu oli, ma küll ei kujuta ette.”

Kaver eitab ka viinavõtmist Meegomäel.

“Kui relvi kasutati, siis mingit viinavõtmist polnud. Einet võtsime kohalikus söögiasutuses ja ma ei mäleta, et keegi oleks napsitanud. Ise küll jõin prae kõrvale klaasi veini,” tunnistab Kaver.

“Ilmselt on härra Savisaarel mingi foobia, et tema pihta igal pool tulistatakse. See ei vasta aga tõele,” arvab isamaaliitlane.

Isamaaliidu Võrumaa piirkonna esimees ja toonase visiidi korraldaja Meelis Munski ütleb, et tulistamine oli lasketiirus.

“Seal roomati metsas ja lasti liikuvaid märke, lasketiirus oli juhendaja kõrval. Et kellegi nägu tulistati, küll ei mäleta.”

Tema tunnistab, et külmarohtu siiski võeti, kuid alles õhtul, kui osa rahvast juba punkritesse ööbima asus.

Peaministri ja opositsiooniliidri duell

“Ma suhtun kahtlevalt igasugusesse informatsiooni, mida Kesknädal avaldab,” ütleb valitsus-koalitsiooni kuuluvate mõõdukate liige Ivar Tallo, kui SL Õhtuleht palub tal juhtunu eetilist poolt vaagida. “Muidugi ei sobi ikoone kasutada märklauana, veel seda enam, kui tegu on elava inimesega,” arvab Tallo. Kuid on veendunud, et midagi niisugust Meegomäel juhtuda ei saanud.

“Vaevalt et Laari tagasiastumisel mõtet oleks,” ütleb politoloog Rein Toomla. “Kuid veel läinud sajandi algul oleks säärase asja puhul duellile kutsutud.”

Ent Toomla meenutab, et on kuulnud, nagu oleks Meegomäelt minema viidud hulk viski- ja brändipudeleid. “Kui see on tõsi, siis äkki joodi liiga palju viina, nii et pidurid kadusid,” ütles ta. Ühiskond on üldiselt opositsiooni tümitamist rahulikult võtnud. Toomla viitab ka Eesti eurolauljale Eda-Ines Ettile, kes samuti lubas Savisaare maha lasta.

Eile esitas Riigikogu keskfraktsioon seoses tulistamiselooga Meegomäe lahingulaagris kaitseväe juhatajale Tarmo Kõutsile arupärimise.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee