Poliitika

BLOGI | Võimukõnelused jätkuvad: Kallas ei välista skandaaliga lahkunud Repsile uut ministrikohta (1015)

Ohtuleht.ee, 19. jaanuar 2021 19:34
Foto: Teet Malsroos
Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonikõnelused jätkusid teisipäeval. Päeva esimeses pooles räägiti keskkonna-, energeetika- ja kliimateemadel, teises tervishoiust ja sotsiaalsest turvalisusest. 

Kaja Kallase ja Mailis Repsi teisipäeva õhtul antud pressikonverents

Teisipäeva õhtul panid Kallas ja Reps rõhku Ida-Virumaale ja taastavale energiale. Kallase sõnul lõpetatakse täiendavad investeeringud fossiilsetesse kütustesse, mis tähendab ka täiendavate maksete lõpetamist planeeritud õlitehasele. Mõlema erakonna esindajad tõdesid, et praeguseks juba tehtud investeeringute tagasiküsimise osas puudub veel praegu selgus.  

Ida-Virumaale üritatakse leida alternatiive, kui soovitakse põlevkivist lahkuda, sõnas Reps. Kallase sõnul soovitakse kasutada õiglase ülemineku fondi rahastust, et aidata tekitada Ida-Virumaale uue sotsiaalmajandusliku mudeli ning et piirkonda tekiks uus tööstus. 

Erakondadele on oluline ka inimeste vaimne tervis. Nii Reps kui ka Kallas ütlesid, et erakonnad lähevad esimesel võimalusel edasi laste psühhiaatrilise abi eelnõu algse kujuga, muutes sotsiaalkomisjoni läbinud kompromissvarianti. 

Kallase käest küsiti ka, kas endisel haridus- ja teadusministril Mailis Repsil on ministrikohta ka uues valitsuses, kui keskerakondlane astus Õhtulehele uuriva ajakirjanduse auhinna toonud lugude pärast tagasi. Kallas sellele ühtset vastust ei andnud. "Kõiki ministriportfelle arutame siis, kui meil on kõik teemad läbi arutatud. Ei saa öelda, sest te küsite kohe edasi, kas Tanel Kiik on, kas Jaak Aab on (uues valitsuses - toim.). Arutame, kui arutame kõiki positsioone," ütles Kallas. 

Mida on Keskerakond ja Reformierakond arutanud eelnevatel päevadel, saab vaadata videodest või allpool blogist. 

Esmaspäeva õhtul peetud pressikonverents

Pühapäeval peeti võimukõnelustel pausi. Laupäeval teatas Kaja Kallas, et loodav valitsus keskendub suhetele liitlastega, kuid panustab ka idapiiri valmimisse ja sisejulgeolekule. 

Kui reedel keskenduti eelkõige maksudele ja jõuti tõdemusele, et kahe aastaga pole mõtet suurtest muudatustest rääkida, siis laupäeval võttis koalitsioon käsile suhted riigis ja riikide vahel.

Koalitsioonikõneluste kolmanda päeva lõpus peetud pressikonverents

Sündmused, mis algasid kolmapäeva varahommikul peaminister Jüri Ratase tagasiastumisega, jõudsid sama päeva hilisõhtuks arengujärku, kus Keskerakond teatas, et alustab läbirääkimisi koalitsiooni moodustamiseks Reformierakonnaga. 

Kõnelusteks moodustatud läbirääkimiste delegatsiooni kuuluvad Reformierakonna esimees Kaja Kallas ning fraktsiooni aseesimehed Keit Pentus-Rosimannus ja Mart Võrklaev, samuti fraktsiooni nõunik Gerrit Mäesalu. Keskerakonna delegatsiooni juhtideks on erakonna aseesimehed Mailis Reps ja Tanel Kiik.

Tegelikult algas kompamine Keskerakonna ja Reformierakonna vahel juba varem ja valitsusvahetus oleks tulnud nii ehk naa, tõdes Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. „Tänu korruptsiooniskandaalile käivitus see protsess mõnevõrra varem.“

Kuidas möödus valitsuskriis kolmapäeval, loe SIIT

Seda, millest kõik alguse sai, loe SIIT.

Koalitsioonikõneluste esimene päev:

Foto: Koalitsioonikõneluste esimene päev (Hannes Dreimanis )

Koalitsioonikõneluste teine päev:

Võimukõneluste teine päev Foto: Rauno Vahtre
19:33
Hindrek Pärg

Pressikonverents on lõppenud!

Võimukõnelused jätkusid teisipäeval. (Teet Malsroos)
19:32
Hindrek Pärg

Riigikogus on koroonapuhang

Reps: meie hulgas koroonapositiivseid ega lähikontaktseid pole. Ise käisin koroonatestil, see oli negatiivne. 

Kultuuriminister soovib eelisjärjekorras vaktsineerida sportlasi. 

Kallas: Minu arvates peaks vaktsineerimiskava olema väga selge, kes millises järjekorras saab ja millised on vajadused. Minu arvates on esmane kaitsta eakaid, tervishoiutöötajaid, õpetajaid, et koolid saaks lahti hoida. Need peaksid olema prioriteedid, et hoida ühiskonda lahti ja normaalselt toimima. 

19:31
Hindrek Pärg

Õhtuleht võitis Bonnieri preemia Mailis Repsi lugudest, milles paljastus, kuidas haridusminister väärkasutas riigi vara ja vahendeid. Minister astus nende lugude tõttu ametist tagasi. Kas Repsil on kohta ministrina uues valitsuses?

Kallas: kõiki ministriportfelle arutame siis, kui meil kõik teemad on läbi arutatud. Ei saa öelda, sest te küsite kohe edasi, kas Tanel Kiik on, kas Jaak Aab on. Arutame, kui arutame kõiki positsioone.

19:28
Hindrek Pärg

Kuidas kommenteerida ERJK ümber tekkinud olukorda?

Reps: Helir-Valdor Seederi täna välja toodud vastab tõele. Selgelt on olukord muutunud. Olles nii tõsiste korruptsioonikahtlustustega, siis igasugune tegevus peab olema vastupidine. Kindlasti lähtume sellest, mida on Korruptsioonivaba Eesti pakkunud. 

19:26
Hindrek Pärg

Mis saab perearstikriisist?

Kallas: küsimus on regionaalne. Linnades pole probleem, aga on probleemiks kaugemates kohtades ja kuidas seda paremini korraldada. On teatuid mõtteid, aga konkreetset vastust pole. 

Reps: variantideks on tervikpakett, võimalikud toetused. Seal on mitmeid võimalusi, milline see saab täpselt olema. 

Kallas: selles valdkonnas on erasektor hästi toimetanud. See on toimiv, peame olema ettevaatlikud, et seda ära ei rikuks. 

19:21
Hindrek Pärg

Mis saab aga laste psühhiaatri juurde saatmisest?

Kallas: on mõistlik ehitada peale sellele, mis on juba menetlus, see on kiireim viis edasiliikumiseks. Lapsed peavad saama abi. 

Reps: kompromissvariant võetakse tagasi,

Kallas: edasi minnakse psühhiaatrilise abi algse eelnõuga, mitte sellega, mille pakkus eelmine koalitsioon.

Reps: vaatame seda veebruari alguses.  

19:18
Hindrek Pärg

Mis saab aga õlitehasest? 

Kallas: otsustasime, et lõpetame investeeringud fossiilsetesse kütustesse, sest need ei tasu ära. Õlitehas on vastuolus maailma kliimapoliitikaga ja kuhu suunas liigutakse maailmas. Tekkis vaidlus, palju raha on kasutatud, kulutatud raha enam tagasi ei saa, sest see on Eesti Energiale juba antud. Aga küsimus on selles, kas sellele raha rohkem peale maksta. 

Reps: erakondade vahel erimeelsusi pole. Tõime välja, et erinevatel kogukondadel on äärmiselt erinevad seisukohad. Rahuliku keskpunkti leidmine on suur väljakutse. Arutasime õlitehast. Teame, et need eraldused on tehtud. Uus valitsus vaatab sisse, kuivõrd tasuv see on. Rahastuse tagasikeeramise osas meil polnud täna võimalik otsust langetada, selleks on meil vaja rohkem info. 

19:15
Hindrek Pärg

Küsimused

Esimene puudutab lageraie vähendamist.

Kallas: vähendame raiesurvet, et RMK ei peaks nii palju raiuma. Metsanduse arengukava on topanud alusandmete erinevuse tõttu.

Tselluloositehast toetate?

Kallast: ei rääkinud konkreetselt tselluloositehast, aga rääkisime puidu väärindamisest. Oleme ühel meelel, et kasutada puitu suurema lisandväärtusega toodete puhul. 

19:09
Hindrek Pärg

Reps: täna oli mahukate teemade päev. Meie ambitsioonid on väga kõrged. Vaatasime terviklahendusi, salvestuseks, energeetilise turvalise tarbeks. 

Ida-Virumaale üritame leida alternatiive, mida saame pakkuda, kui meie ambitsioon on põlevkivist lahkuda. 

19:08
Hindrek Pärg

Kallas: oluline on ka perelepitus, mis on samuti seotud laste vaimse tervisega. Katkised pered on omavahel nii suures tülis, et lapsed kannatavad. Enne kohut võiks olla laste huvidele keskendunud lepitussüsteem, mis aitab lapsi kaitsta. 

Pensionit arutame siis, kui tuleme raha teemade juurde tagasi. 

19:06
Hindrek Pärg

Kallas: kliimapoliitikast - Euroopas on kokku lepitud väga ambitsioonikad kliimaeesmärgid. Oluline on ka reaalsed tegevused. Eraldatakse palju raha praegu -  mida saab sellega teha? Murekoht on Ida-Virumaa ja sinna uue sotsiaalmajandusliku mudeli tekitamine, et tekiks neile inimestele sinna uus tööstus. Selle jaoks kasutame õiglase ülemineku fondi.

Tervishoiust on väga oluline inimeste vaimne tervis. Saame teha, et teeme ära psühhiaatrilise abi seaduse, et noored saavad psühhiaatrilist abi. Meil on ka ambitsioonikas eesmärk teha tervishoiusüsteemi reform, et inimesed saavad päriselt abi sellest, et inimesed saavad ka tervemaks ja saavad elu jätkata. See hõlmab palju koostööd sotsiaal- ja tervishoiu vahel ning see tähendab, et inimene saaks abi ühest kohast, mitte ei peaks solgutama mitme koha vahel. 

19:02
Hindrek Pärg

Kallas: looduse puhul on olulisemad asjad metsandusest. Mõlemad olema teadlikut metsanduse arengukava stoppamisest, üritame leida lahendust, et see kokku saada, aga teame, et see on keeruline. Oluline sõnum on see, et riik saab vähendada raiesurvet riigimetsale. 

Energeetikast kiirendame taastavale energeetikale üleminekut ja lõpetame täiendavad investeeringud fossiilsetesse kütustesse. Üks suur tükk on meretuulepargid, millega lähme edasi ja proovime neid takistusi eemaldada. Kui planeeringud on kehtestatud, saab panna neid oksjonile, et neid hallata. 

18:59

Pressikonverents on kohe algamas! 

18:45
Hindrek Pärg

Mida arutasid erakonnad esmaspäeval?

Esmaspäeva õhtul toonitasid Reformierakonna juht Kaja Kallas ja keskerakondlane Mailis Reps digi- ja rohepöörde osatähtsust kultuurivaldkonnas ning digiriigi rahastamise olulisust. Samuti lubati ka edaspidi rahastada rahvusvaheliste spordiürituste toimumist Eestis, mis aitaks kaasa riigi mainele ja majandusele. 

Haridusteemad võtsid esmaspäeval enim aega, tõdes Kallas. Tema sõnutsi lepiti kokku teaduskavas, millele antakse lisarahastust. See on vajalik, et võimaldada eestikeelseid õppeprotsesse. Kallase sõnul alustatakse seda lasteaedadest, mille jäärel viiakse see ellu samm-sammult, et lõpuks oleks kogukond kaasatud. 

Täpsemat ajakava teaduskaval pole, sest see tuleb esmalt punkt-punkti haavalt kirja panna, aga plaanis on liikuda võimalikult kiiresti. Kallas ka tõdes, et piirkonnad on erinevad ning muresid tuleb kogukondadega arutada.  

Pressikonverentsil küsiti Repsilt ja Kallaselt ka Keskerakonna lepingu kohta Ühtse Venemaa kohta ning kas seda oleks mõistlik pärast opositsionääri Aleksei Navalnõi kinnipidamist ära lõpetada. Reps vastas, et 2004. aastal lepingut sõlmides olid olud hoopis teised ning Navalnõi kinnipidamise on hukka mõistnud lisaks teistele Euroopa liidritele ka Keskerakonna esimees Jüri Ratas. 

"Pole mingit küsimust, kuidas suhtume sellesse. Mis puutub lepingusse, oleme korduvalt öelnud, et seda pole kunagi aktiivselt muudetud ja ta on viisakalt öeldes sisulises mõttes üsna selgelt ära unustatud," ütles Reps. 

Kallas ütles, et lepingu lõpetamist arutati laupäeval. "Aga on tõsi, et Keskerakond on olnud neli aastat peaministripartei ja oma tegevusega pole nad näidanud, et seaksid Eesti julgeolekut või kaitset tänu sellele lepingule kahtluse alla. Ja nagu varemalt on selgitatud, siis Keskerakonna juhid ütlesid, et seda lepingut pole võimalik tükkideks tõmmata. Oluline on see, et sellest (lepingust - toim.) ei tule mingeid tagajärgi," sõnas Reformierakonna juht. 

Võimukõneluste neljas päev. (Teet Malsroos)
17:14
Hindrek Pärg

Võimukõnelused käivad praegu täishooga. Olgu aga märgitud, et Eesti kõige prestiižsema ajakirjanduse auhinna, Bonnieri preemia võitis Õhtuleht lugudega Mailis Repsist, mis paljastasid, kuidas haridusminister väärkasutas riigi vara ja vahendeid. Minister astus nende lugude tõttu ametist tagasi. 

Ometi on nüüd ta Keskerakonna delegatsiooni juht võimukõnelustel Reformierakonnaga... 

10:27
Hindrek Pärg

Täna jätkuvad koalitsioonikõnelustega kell 11, päeva kokkuvõttev pressibriifing toimub kella 19 paiku. Reformierakonna kommunikatsioonijuhi Kajar Kase sõnul räägitakse päeva esimeses pooles keskkonna, energeetika ja kliimateemadel, teises tervishoiust ja sotsiaalsest turvalisusest. 

Keskerakonna delegatsiooni juht Mailis Reps käis hommikul "Terevisioonis", kus ütles, et õpetajate palgatõusu pole veel võimukõnelustel arutatud. 

19:25
Hindrek Pärg

Pressikonverentsi lõppu jääb e-valimisi puudutav küsimus. Kallas ütleb, et nendest räägiti ja et e-valimised võiks viia uuele tasemele nagu näiteks võiks hääletada tulevikus mobiilirakenduses. Süsteemi paremaks tegemiseks kaasatakse ja kuulatakse eksperte. 

Pressikonverents on läbi! 

Võimukõneluste neljas päev (Teet Malsroos)
19:22
Hindrek Pärg

Reps ja Kallas peavad vastama küsimustele Keskerakonna lepingu kohta Ühtse Venemaaga. 

Reps ütleb, et leping pole olnud kunagi aktiivne ning viimased neli aastat, mil Keskerakond on olnud võimul, ei tohiks jätta küsimust suhtumist Venemaasse ja Vladimir Putini vastu. Tema sõnutsi on see sisuliselt ära unustatud. 

Kallas ütleb, et laupäeval arutati, kas Keskerakonnal oleks võimalik lepingust kuidagi lahti saada. Kallase sõnul on Keskerakond seni näidanud, et see leping ei ole julgeolekut kahjustanud ning oluline on see, et sellest ei tule mingeid tagajärgi. 

19:20
Hindrek Pärg

Kallase sõnul vaadatakse õpetajate palku siis, kui on kord riigieelarve strateegia käes. 
Küsitakse ka venekeelsete koolide kohta. Reps ütleb, et nende sulgemist pole ette nähtud ning seda kordagi ka ei arutatud. 

Nii Kallas kui ka Reps räägivad ja toonitavad kordavalt, et praegu räägitakse eestikeelse haridusest alates algharidusest ehk lasteaedadest. 

19:15
Hindrek Pärg

Küsimustevoor

Kas Reformierakond loobus mõttest, et kogu haridussüsteem oleks eestikeelne? 
Kallas: leppisime kokku tegevuskavas minna eestikeelse hariduse suunas. On oluline rahastuse olemasolu. 

Millal on kogu haridussüsteem eestikeelne?
Kallas: loogiline oleks, et liigume samm-sammult. Keegi ei taha ühelegi kogukonnale haiget teha. 

Millal tegevuskava käivitub?
Kallas: tuleb punkt punkti haaval kirja panna ja vaadata võimalusi rahastuseks. Üritame edasi liikuda võimalikult kiiresti. 

19:13
Hindrek Pärg

Reps: kõik haridusastmed on olulised, oluline on ka kvaliteetne kõrgharidus. Arutasime ka kutseharidust.

19:10
Hindrek Pärg

Reps: digipööre ja personaalne e-riik on oluline. Kultuuri ja spordi kohta - kultuurivaldkond on järjepidav, aga teatud soove mitmeid küsimusi läbi vaadata oli laual mitmeid ja neid konsensulikult vaatasime. Spordivaldkonnas vaatasime üle riigipoolse toetuse, kui on soovi korraldada rahvusvahelisi üritusi. 

19:07
Hindrek Pärg

Kallas: eestikeelse hariduse kohta - ühisosa oli suur. Millega nõustume on see, et käivitame teaduskava, mis annab võimaluse kõigil kaasa lüüa. Et viia ellu eestikeelse hariduse teaduskava, anname sinna lisarahastust, sest teame, et sinna on vaja lisaõpetajaid ja õppematerjale. See on liharahastus, mis laseb õppeprotsessidel toimuda eesti keeles. See algaks lasteaiast ja läheks sealt edasi samm-sammult, et kogu ühiskond oleks kaasatud.

19:05
Hindrek Pärg

Kallas: kõrghariduse rahastamisse kaasata rohkem eraraha. Arutasime, kuidas tuua rohkem noori teadlasi Eesti teaduse juurde ja kuidas oleks võimalik doktoriõpet toetada nii, et rohkem eestlasi valib teadlase ameti. 

19:04
Hindrek Pärg

Kallas: haridusteemad võtsid meilt kõige rohkem tähelepanu. Meie jaoks on oluline õpetajaameti väärtustamine, neid on meile vaja. Õpetajakoolitusest ootame, et nad oleksid pädevad ja motiveeritud. Keele poolt on oluline mainida, et eesti keel teaduskeelena peab säilima. Puudutab ka tehnoloogia keelt - kui rakendused ei räägi eesti keeles, on probleem ja sellega tuleb tegeleda. 

19:03
Hindrek Pärg

Kallas: kultuurivaldkonnas oodatakse rohe- ja digipöörde eeskuju. S.t. et oodatakse rohkem digilahenduste kasutamist. Leppisime kokku, et kui toimuvad olulised sündmused, mis mõjuvad majandusele ja mainele hästi, siis nende toimumist ja Eestisse kutsumist igati soodustame. 

19:01
Hindrek Pärg

Kallas räägib digiriigist - andmete ühest kohast kättesaamisest ning et kodanikud saaks ühest kohast riigiga nii-öelda suhelda. 

18:59
Hindrek Pärg

Pressikonverents algas! 

17:38
Hindrek Pärg

Tasub ära märkida, et riigikogus vohab koroonaviirus ning kõik Isamaa fraktsiooni liikmed on suunatud isolatsiooni, sest vähemalt neljal on koroonaviirus. Esmaspäevase lõuna seisuga ei mõjuta see puhang veel võimukõnelusi, kuigi Reformierakonna ja Keskerakonna liikmed satuvad kokku Isamaa liikmetega komisjonide koosolekulutel. Ent see võib veel muutuda.

10:36
Hindrek Pärg

Koalitsioonikõnelused jätkuvad esmaspäeval, eile oli väikene puhkepaus. 

Milles on seni erakonnad kokku leppinud? 

Reedel tehtud otsused

- eurorahade eest viia kiire internet igale poole Eestis.

- ka edaspidi panustab valitsus protsendi eelarvest teadus- ja arendustegevusse.

- taristuprojektidest jätkatakse Tallinn-Tartu maantee neljarealiseks ehitamisega. Endiselt on prioriteet ka Tallinn-Helsingi tunnel.

- välismaalaste seadusega Kallase sõnul edasi ei minda. Eelnõuga oleks lubatud välismaalasel Eestis lühiajaliselt töötada ainult pikaajalise viisaga ning piiratud lühiajaliselt töötavate välismaalaste pereliikmetele viisa andmist.

- riigikogu juhatus võttis reedel menetlusse 19 riigikogu saadiku esitatud eelnõu, millega muu hulgas võrdsustatakse kooseluleping abieluga. Koalitsioonikõnelustel pole seda teemat arutatud. 

- loodav valitsus kaalub Eesti poolt Ameerikas rahapesu uurimistega seoses Eesti huve esindama palgatud advokaat Louis Freeh' lepingu lõpetamist. 

- riigieelarve miinusest väljatoomiseks kulub rohkem kui aasta. Selleks tehakse eelarvele revisjon, millega leitakse üles võimalikud kokkuhoiukohad.

- koostöös ettevõtlusorganisatsioonidega töötatakse välja meetmed koroonakriisis kannatada saanud ettevõtete turgutamiseks. 

Laupäeval arutleti välis- ja kaitsepoliitika, sisejulgeoleku ja Euroopa Liiduga seotud teemade üle. Kallas kinnitas, et loodav valitsus seisab selle eest, et liitlastega jätkuks tihe koostöö.

"Öelda, et Eesti on tagasi, meil on samad väärtused," lubas Kallas, et koalitsioon kavatseb seista õigusriigi vabaduste ja demokraatia eest - sealhulgas ka inimõiguste eest.

Kallas rõhutas korduvalt, et praegu loodava valitsuse eesmärk on liitlastega koostöö. Nii saavad suuremat tähelepanu ka Eesti ja USA suhted: Eesti uus valitsus peab oluliseks luua head suhted USA-s võimule tulevate juhtidega.

Samas suunas liigutakse ka Balti riikide ja nende valitsusjuhtidega. 

Suur võhm näike loodaval valitsusel minevat riigi maine ja avatuse parandamisele, kuid ei unustata ka innovaatilisust ja meie enda riigi küberturvalisust. 

Euroopa Liidus peaks Eesti hääl ja sõnum olema oluline ja kuuldav. Nii jätkatakse kliimapoliitika ja digipoliitikaga.

Kallas ja Mailis Reps tunnistasid, et siseturvalisus tõi kõnelustes ka mõningasi vaidlusi, kuid oluline mõlemale osapoolele on siiski idapiiri väljaehitus. Kuupäevi sellel suunal paika ei pandud. Võimalusel kaastakse ja Eesti Kaitsetööstuse Liitu ja meie riigi ettevõtteid.

"Eesti riik vajab stabiilset valitsust," rääkis Kallas ja jätkas: "Rahulikku kultuuri ja kompetentset valitsemist. See võib olla olulisem, kui kõigis valdkondades lõhkumine ja uuesti tegemine."

"Riigieelarve seis on väga nadi," lisas Kaja Kallas, et otsida on vaja nutikaid lahendusi.

Kaja Kallas lisas, et koalitsioon paneb ametikohad uues valitsuses paika alles viimasel päeval.

Kaja Kallas ja Mailis Reps. (Tiina Kõrtsini)
14:58
Hindrek Pärg

Pühapäeval on koalitsioonikõnelustes puhkepäev, arutelud jätkuvad uue töönädala alguses.

15:28
Katrin Rohtla

"Eesti riik vajab stabiilset valitsust," rääkis Kaja Kallas ja jätkas: "Rahulikku kultuuri ja kompetentset valitsemist. See võib olla olulisem, kui kõigis valdkondades lõhkumine ja uuesti tegemine."

15:24
Katrin Rohtla

Idapiiri väljaehitamise tähtaega ei julgenud lubada Kaja Kallas ega Mailis Reps. Reps lisas, et on ju ka varasemalt pakutud kindlaid tähtaegu, mis pole paika pidanud.

15:22
Katrin Rohtla

"Riigieelarve seis on väga nadi," lisas Kaja Kallas, et otsida on vaja nutikaid lahendusi.

15:21
Katrin Rohtla

Kaja Kallas lisas, et ametikohad uues valitsuses pannakse koalitsiooni poolt paika alles viimasel päeval.  

15:16
ohtuleht.ee

Eesti ja USA suhted saavad suuremat tähelepanu: Eesti uus valitsus peab oluliseks luua head suhted USA-s võimule tulevate juhtidega.

15:15
Katrin Rohtla

Kallas kinnitas, et loodav valitsus seisab selle eest, et liitlastega jätkuks tihe koostöö.
"Öelda, et Eesti on tagasi, meil on samad väärtused," lubas Kallas, et koalitsioon kavatseb seista õigusriigi vabaduste ja demokraatia eest - sealhulgas ka inimõiguste eest.

15:13
ohtuleht.ee

Kaja Kallas alustas pressikonverentsi ja andis teada, et täna arutleti koalitsioonis välispoliitika, kaitsepoliitika, sisejulgeoleku ja Euroopa Liiduga seotud teemade üle.

14:14
Keit Paju

No kes oleks võinud uskuda, et asjad nii hästi lähevad!

10:51
Keit Paju

Riigikogus jätkuvad täna algusega kell 11 koalitsioonikõnelused Reformierakonna ja Keskerakonna vahel.

Teemadeks on välis- ja julgeolekupoliitika ning siseturvalisus.

Kokkuvõttev pressibriifing toimub kell 15.00 Riigikogu valges saalis.

19:42

Penisonireformi täna ei arutatud. "Me pole veel sinna jõudnud, arutame seda, kui see meile ette tuleb," kinnitas Kallas. Ta rõhutas, et vaja on parandada inimeste finantsharidust.
Repsi sõnul oli rahapesu teemaga väga olulisi märksõnu. "Tegeleme jätkuvalt rahapesu kuvandi mahapesuga, me võtame seda väga tõsiselt. Aga teisest küljest  on rahapesu meetmed läinud väga tugevalt ettevõtlust pärrsivaks. Peame leidma tasakaalupunkti."

19:27

Seda, kas tulekul on lisaeelarve, Kallas ei kinnitanud. "Sõltub paljudest teistest punktidest, kas see toob kaasa kulutusi. Kui vajadus tekib, oleme valmis ka lisaeelarve tegema."

19:26
Triinu Laan
(Tiina Kõrtsini )
19:26
(Tiina Kõrtsini )

19:24

Reps kinnitas ka, et koalitsioonipartnerid võtsid ühise suuna, et laenud on ainult investeeringuteks.

19:23

Mailis Repsi sõnul  oli väga huvitav arutelupäev. "Meil on väga ühine arusaam majanduse elavdamisest ning liikumisel rohelise, digi ja targa majanduse suunas."

19:19

Kallas: kõige suuremad vaidlused olid rahanduses. Leppisime kokku, et liigume riigieelarve tasakaalu suunas. Selge, et eelarve miinus on väga suur ja ei saa seda kohe ka ületada. 
Suured erimeelsused on meil maksude osas. Leppisime kokku, et kuna on kriisiaastad, siis selle koalitsiooni ajal me makse ei muuda ja saabub maksurahu.

19:16

Pressikonverentsil tutvustas Kaja Kallas reedel laual olnud teemasd. Suured teemad on kliima ja digipööre, samuti  vesinikusttrateegia ja sellega seotud pilootprojektid. Plaan on kiirendada ka Rail Balticu protsessi ning minna edasi Tallinn-Helsingi tunneliga.

16:28

15:05

11:32

11:11

Reformierakond koguneb koalitsioonikõnelusteks.

(Robin Roots)

10:23

Riigiprokurör kinnitab, et uurimisorganid ei säti oma samme riigikogu tööplaani järgi.  Loe SIIT.

08:27

Rahandusminister Martin Helme leiab, et kui tõepoolest tuleb Keskerakonna ja Reformierakonna valitsus, siis see tuleb üks õnnetu ja hale valitsus. Loe rohkem SIIT.

08:05

Täna kell 11 jätkuvad riigikogus koalitsioonikõnelused Keskerakonna ja Reformierakonna vahel. Teemadeks on täna majandus, innovatsioon ja rahandus. 

21:59

Reformierakonna juht Kaja Kallas leiab, et teatud ministrikohti poleks praegu mõistlik Keskerakonnale anda. Loe SIIT, milliseid!

19:32

Tulevane peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) ütles pärast Keskerakonnaga peetud koalitsioonikõneluste esimest päeva, et koalitsioon moodustatakse ühtsetel alustel ja otsuseid tehakse konsensuslikult. „See on tulevikku vaatav koalitsioon,“ rääkis Kallas kokkulepitud põhimõtetest.
Loe edasi SIIT.

(Stanislav Moškov)
18:36

Reformierakonna ja Keskerakonna ühisavaldus koalitsioonikõneluste alustamiseks

Eesti Reformierakond ja Eesti Keskerakond alustavad täna koalitsiooniläbirääkimisi eesmärgiga panna kokku valitsus, mis jätkab COVID-19 kriisi tulemusliku lahendamisega, hoiab Eesti edasivaatavana ning arendab meie riiki kõigis selle valdkondades ja piirkondades.

Mõlemad osapooled mõistavad, et Eesti poliitiline ja ühiskondlik õhustik on pingeline ning teevad kõik endast oleneva, et luua laiem poliitiline usaldus ja kõigi inimeste vaheline koostöötahe Eesti edasi viimiseks. Samuti nõuab koroonaviiruse pandeemia meilt lähiajal jätkuvat otsustavat tegutsemist viiruse leviku tõkestamisel, vaktsineerimisel, tervishoiusüsteemi tugevdamisel, hariduselu korraldamisel, inimeste sissetulekute tagamisel ja ettevõtluse toetamisel.

Koalitsioonipartnerid lähtuvad koalitsioonikõneluste alustamisel järgmistest põhimõtetest: 

•                  Seisame tulevikku vaatava ja kõiki ühiskonnagruppe auväärselt kohtleva poliitilise kultuuri ning lugupidava riigivalitsemise eest, mis toetub meie põhiseaduse vaimule. 

•                  Eesti on tubli väikeriik, mis toetab kõiki inimesi ning nende soovi ennast teostada ja panustada Eesti arengusse.

•                 Lähtume Eesti riigi ja rahva ühisest parimast huvist ning õigluse ja õiguse põhimõtetest. Eesti on õigusriik, kus kõik ühiskondlikud otsustusprotsessid on võimalikult läbipaistvad.

•                 Peame oluliseks sotsiaalse, majandusliku ja piirkondliku ebavõrdsuse vähendamist ning iga inimese tervise ja heaolu edendamist.

•                 Seisame kõigi Eestimaa inimeste, kaasa arvatud vähemuste, õiguste eest ning austame eraelu puutumatust.

•                 Eesti välis- ja julgeolekupoliitika keskmeks on Euroopa Liidu, NATO ja ÜRO liikmelisus ning aktiivne Eesti huvide esindamine nii rahvusvahelistes organisatsioonides kui ka kahepoolses suhtluses.

•                 Jätkame aktiivset rolli Euroopa Liidu kliimaeesmärkide täitmisel ning töötame selle nimel, et erinevaid ELi rahastuid kasutada võimalikult kiire rohe- ja digipöörde läbiviimiseks, mis ei jäta endast maha ühtegi Eestimaa inimest ega piirkonda.

17:49

Kallas: uurimisorganid teevad oma tööd, kui oleme koalitsioonis teise erakonnaga, siis peame vastama ka Keskerkonda puudutavatele küsimustele.
Reps: uurimisega tegelevad uurimisorganid. 
Kallas: Eesti vajab toimivat valitsust. Me peame Keskerakonda usaldama, muidu meil ei oleks toimivat koalitsiooni. 

17:42

Reps: ministriportfelle arutame järgmise nädala teises pooles.  Ministrite jaotust me arutame kõige viimasena. 

17:41

Kallas:  kõige tähtsam on koroonakriisiga toimetulek.  Kavatseme välja tulla majandust avavate toetusmeetmetega. Homme on plaanis rahandusteema, mis saab keeruline olema. Sihime sinna, et koalitsioonileping on üldine koostööpõhimõtete kokkulepe, detailidesse me ei jõuagi minna. 

17:40

Mailis Reps: Otsime lahendusi, kus mõlemad osapooled tunneksid end mugavalt. 

17:39

Kaja Kallas:Meil on tulevikku vaatav koalitsioon. Teeme positiivset kampaaniat, et innustada inimesi vaktsineerima. Soovime teha oma otsuseid teaduspõhiselt ja kaasame teadusnõukoda. Plaanime tulla välja toetusmeetmetega, mis aitaksid majandust avada. Oluline ka see, et paneme kokku tegevuskava, et suletusest väljuda.  Oleme teadususku, plaanime, et maikuust saab tasuta vaktsineerida,  plaanime võtta maha hirma ja minna tagasi endise elu juurde. 

17:02

Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonikõneluste delegatsioonid annavad ühise pressibriifingu täna kell 17.30. Vaata otsevideot Õhtulehe veebist! 

16:09

15:34

15:32

Varro Vooglaid on veendunud,et valitsuskriis tekkis just nimelt abielureferendumi põhja laskmiseks.

15:02
Triinu Laan

13:32

Enne koalitsioonikõneluste algus möödus ajakirjanikest reformierakondlane Hanno Pevkur, kes ütles, et täna ministriportfelle ei jagata. "Muidu lähed läbirääkimistele ja hakkad kogu aeg tekki enda poole tõmbama - nii ei saa rallit sõita."

13:15

Pärastlõunal toimub Keskerakonna ja Reformierakonna vahel esimene läbirääkimiste voor, mille tulemustest antakse teada päeva teises pooles. Õhtulehele teadaolevalt võetakse lauale Covid-19 tingitud probleemid, st kriis tervishoius ja riiklikud toetusmeetmed.
Kahe erakonna liikmed on läbirääkimiste suhtes väga kidakeelsed, aga üldises plaanis liigutakse suurtest küsimustest detailide pool. Usutakse, et läbirääkimised tulevad kiired. Kõikvõimalikud ministriportfellide ja poliitiliste kohtade jaotus tuleb lõpusirgel. Seejuures ei ole välistatud, et ministriks saab uuesti Mailis Reps, kes loetud kuud tagasi lahkus skandaalide saatel haridus- ja teadusministeeriumi kohalt, aga nüüd juhib esimehe Jüri Ratase asemel erakonna läbirääkimisi – tema positsioon on tugev. Sama pole tõenäoline, et Reps saaks jätkata just haridusministeeriumis, pigem mujal.
Oravate poolt kostub veel nii palju, et kui Keskerakond ei esita suurt protesti, kaob siseministeeriumi alt rahvastikuministri koht. Oravad on juba varasemalt kritiseerinud Isamaa soovil loodud ministrikohta.

12:17

12:05

"Valik langes Keskerakonna kasuks, sest Isamaa praegune juht on selgelt öelnud, et Reformierakonnaga tema koostööd teha ei soovi. Ka eilne päev näitas, et Isamaa töötas EKREga koalitsiooni hoidmise nimel, mitte uue ehitamiseks. Mul on hea meel, et kaks Riigikogu suurimat erakonda on otsustanud valitsuse moodustada," kommenteerib Kaja Kallas. 

11:58

Helir-Valdor Seeder: Kallas ja Ligi valetavad

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder lükkab ümber Reformierakonna väited justkui oleks Isamaale tehtud ettepanek koalitsiooni moodustamiseks.

„Isamaa kannab isamaalisi ja rahvuslikke väärtuseid, mitte EKRE väärtuseid nagu väidavad Kallas ja Ligi. Seejuures oleme me alati olnud avatud koostööks kõigi erakondadega. See oli nii pärast 2019. aasta valimisi kui ka viimastel päevadel,“ ütles Seeder.

„Ainuke erakond kellega Reformierakonna juhid on koalitsiooni moodustamise osas suhelnud on Keskerakond. Reformierakonnal on Keskerakonnale lähedasem poliitiline kultuur ja ühisosa ning pragmaatiline kaalutlus võimu jagamisel. Reformierakond ei ole teinud Isamaale ettepanekut läbirääkimiste alustamiseks,“ ütles Isamaa esimees.

„Praegused etteheited Isamaa suunal on Reformierakonna eneseõigustus korruptsioonikahtlustusega koalitsioonipartneri valikul. Justkui muid võimalusi oleks olnud,“ lõpetas ta.

11:56

Kired möllavad! Sven Sester süüdistab Jürgen Ligit valetamises.

11:21
Triinu Laan

Reformierakond alustab koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga


Reformierakonna juhatus ja Riigikogu fraktsioon otsustasid täna ühisel koosolekul kutsuda koalitsioonikõnelustele Keskerakonna.

Kõnelusteks moodustatud läbirääkimiste delegatsiooni kuuluvad Kaja Kallas, Keit Pentus-Rosimannus, Mart Võrklaev ja Gerrit Mäesalu.

“Eilse päeva jooksul peetud vestlused viisid selleni, et toimiv valitsus on võimalik kokku panna Reformierakonna ja Keskerakonna vahel. Mul on hea meel, et kaks riigikogu suurimat erakonda on otsustanud valitsuse moodustada,” ütles Reformierakonna juht Kaja Kallas.

“Uus valitsus peab ametisse astuma väga raskel ajal. Oleme koroonakriisi keskel ja meil vaja kiiresti edasi liikuda, et säästa Eesti inimeste elu ja tervist ning hoida käigus meie majandust. Eesti ei saa endale praegu lubada poliitilist ummikseisu. Ma tunnen poliitilist vastutust, et viimaste aegade ühiskondlik pinge saaks maha võetud ja saaksime keskenduda sellele, mis on Eesti jaoks oluline,” märkis Kallas.

11:11

"Reformierakonnaga on varemgi mitmel korral tehtud koalitsioon ja tehakse ka edaspidi," tõdeb Edgar Savisaar.

11:01

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul olid pinged praeguses koalitsioonis Keskerakonna ja EKRE vahel teravad ning korruptsiooniskandaal vaid kiirendas niikuinii toimuma pidanud võimuliidu lagunemist. Loe lähemalt SIIT.

11:00

"Kirjutasin täna alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui Riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees," teatas president Kaljulaid.

(facebook.com/KerstiKaljulaid)
10:10

10:05

Kaja Kallas sisnenes presidendilossi. Vaata rohkem pilte SIIT.

(Martin Ahven)

09:20

Mailis Reps: Isamaast loobumine oli emotsionaalselt väga raske otsus 

Uue valitsuse loomise protsessi üheks juhtfiguuriks kerkinud Mailis Reps mainis, et erakonna juhi tagasiastumine ja peaministrikohast väga selgelt loobumine on põhjus, miks eilse 24-30 tunni jooksul tuli ka erakonnalt otsus, et Keskerakonna, EKRE ja Isamaa kolmikliidu aeg on läbi. Loe SIIT.

09:07

Mart Riikoja | Martin Helme valearvestus

Peaminister Jüri Ratase tagasiastumine näitas omal moel seda, et tema rahandusminister Martin Helme on viletsa vaistuga poliitik, kes ei oska liita-lahutada ja põrutab – silmaklapid peas – oma ülemere iidoli kaanonite järel oma peaga absoluutselt mõtlemata. Loe edasi SIIT.

08:57

Jürgen Ligi ei nõustu Helir-Valdor Seedriga. 

08:31

Andrei Korobeinik loodab, et Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon sünnib ja töötab Eesti heaks efektiivselt.

08:29

Keskerakond andis kolmapäeva hilisõhtul teada, et alustab mitteametlike koalitsiooniläbirääkimisi Reformierakonnaga. Delegatsiooni juhtideks on Keskerakonna aseesimehed Mailis Reps ja Tanel Kiik.

08:24

President Kersti Kaljulaid ja Reformierakonna juht Kaja Kallas kohtuvad Kadriorus täna hommikul kell 10.00. Selle järel võib oodata ametlikku teadet võimuläbirääkimistest.

08:24

Juhtkiri | Toimivat valitsust on vaja kiiresti  

Kui Kaja Kallaski kaalub võimuliitu Keskerakonnaga, siis mille poolest oleks too korruptsiooni küüsis visklev erakond parem variant kui EKRE? Kallasele on tegu poliitikas ellujäämise küsimusega, sest millise järelduse peaks Reformierakonna valija tegema, kui korra juba valitsuse moodustamisel hätta jäänud Kallas ei suudaks ka sel korral valitsust kokku panna. 
Loe edasi SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee