Juhtkiri

Juhtkiri | Toimivat valitsust on vaja kiiresti  (3)

Ohtuleht.ee, 13. jaanuar 2021 20:11
Kiita, et Jüri Ratase tagasiastumine peaministrikohalt oli riigimehelik samm, oleks liiast: on ju raske ette kujutada olukorda, kus järjekordse uurimise all olev Keskerakond oleks ränkade kahtlustuste kiuste ka sel korral saanud uljalt edasi peaministripartei olla. Seetõttu on õigustatud küsimus, kas Keskerakond oleks ilma Rataseta mõnes muus valitsuses endistviisi salongikõlblik – kui vaadata uue võimuliidu moodustamisel aktiivselt asjatavat Mailis Repsi, kes pidi alles hiljuti rahakottide segiajamise tõttu ministrikohast loobuma. Praegu jääb mulje, et Keskerakond juhib uusi võimuläbirääkimisi Reformierakonnaga.

Kui Kaja Kallaski kaalub võimuliitu Keskerakonnaga, siis mille poolest oleks too korruptsiooni küüsis visklev erakond parem variant kui EKRE? Kallasele on tegu poliitikas ellujäämise küsimusega, sest millise järelduse peaks Reformierakonna valija tegema, kui korra juba valitsuse moodustamisel hätta jäänud Kallas ei suudaks ka sel korral valitsust kokku panna. Kui Keskerakond ja EKRE on välistatud, siis milline peaks olema Isamaa ja/või sotside huvi teha valitsust koos oravatega, kelle poliitilise kultuuri juurde kuulub partnerite üle parda heitmine enne valimisi?

Senise valitsuse jätkamise on välistanud just Keskerakond, kes pole EKREga valitsusevastutuse jagamisest ühtäkki enam huvitatud. Valitsus, mille koosseisu ei oleks kuulunud enam erakondade esimehed, olekski olnud enam kui kahtlane, sest kes oleks sel juhul peaminister ja kas valitsust oleks juhitud siis kulisside tagant erakondade esimeeste või veel kellegi teise poolt. Kuid sarnane küsimus kerkib ka Reformierakonna ja Keskerakonna liidu korral, sest Ratas pole ju veel erakonna esimehe kohalt tagasi astunud.

Arvestades pandeemia aega, on Eesti huvides, et uus ja toimiv valitsus suudetakse moodustada võimalikult kiiresti. Pikaks ajaks venima jäävad võimuläbirääkimised pole praegusel ajal sugugi parem variant, kui oli teise koroonalaine harjal mitu kuud järjest peaasjalikult vaid abieluteemade käsitlemine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee