Jüri RatasFoto: ERR
Ohtuleht.ee 13. jaanuar 2021 21:39
Ööl vastu kolmapäeva peaministriametist tagasiastumisest teatanud Keskerakonna esimees Jüri Ratas kommenteeris viimaste päevade sündmusi ETV saates „Esimene stuudio“.

Andres Kuusk: pean tunnistama, et tagasiastumisega suutsite ikkagi üllatada peaaegu kõiki. Aga juba on analüüsides kõlanud läbi noote, et tegemist oli suhtekorraldusega ja Ratas proovis saada endale märtriimidžit. Kui palju sellest tõele vastab?

Jüri Ratas: üllatused on ju alati toredad elus. Ma vaatasin ka täna hommikul erinevaid juhtkirjasid, mis kirjutasid, et kindlasti seda ei juhtu. Ma arvan, et see on olnud Keskerakonna muster kõik need neli aastat. Kui vaatame, kui kiiresti on erinevad juhtumid, kus on Keskerakonna ministrid pidanud võtma vastutuse, siis mõned on olnud alla kümne tunni, mõned poolteist päeva.

See viimane juhtum, kus ma ütlesin, et ma võtan poliitilise vastutuse, sest mulle on oluline olnud see, et keskerakond saab oma rahaasjad korda ja seda ma jätkuvalt arvan, et me oleme õigel teel. See on täielikult uus muster Eesti poliitikas, väga kiirelt ja konkreetselt neid otsuseid teha. 

Reaalsus on siiski selline, et Keskerakonna asjad on käest ära, kahtlustus on laual, ilmselt tuleb süüdistus ja ka ilmselt ka süü. Väga piinlik lugu.

Küll teie teate täpselt, mis Eesti vabariigi kohtutest tuleb! Selge on see, et kui kahtlustus on lauale, olen poliitilise vastutuse võtnud. Olen nii palju, kui on võimalik, kursis ka selle kaasusega. Näen, et neid asju saab paremini teha. Kas Keskerakonna rahaasjad on korrast ära? Kui eile oli selline kaasus, ma ei saa öelda ju, et kõik on korras, aga ma saan öelda kindlasti, et selle nelja aasta jooksul palju pingutanud, et me saame need juhtumid seljataha jätta.

Oleks olnud ju kerge täna hommikul öelda, et peasekretär on võtnud poliitilise vastutuse, ootame nüüd ära, kas tuleb süüdistus või ei tule... Vastupidi, kahtlustusfaasis ei ole seda vast Eesti poliitikas tehtud. 

Kõik jagavad täna juba koalitsioone, aga tegelikult vajaks vastamist üks küsimus - kas sellises olukorras Keskerakond on valitsus- ja koalitsioonikõlbulik?

Keskerakond on kindlasti arvestanud sellega, et ta võib olla nii opositsioonis kui koalitsioonis. Loomulikult on iga erakonna soov töötada selle nimel, et ta saab oma ideid ja põhimõtteid ellu viia. Loomulikult saab seda koalitsioonis paremini teha. Ka selle saate ajal peame arvestama sellega, et meil Eestis on süütuse presumptsioon ja ei ole ükski persoon ega MTÜ süüdi mõistetud, kui ei ole seda kohus teinud. Selge on see, et ees on pikad juriidilised vaidlused ja selleks peab olema valmis.

Jüri Ratas, mitu tundi öösel magada saite ja on see siis teie karjääri kõige raskem otsus?

Kaks tundi. Aga ma arvan, et see tagasiastumise otsus tuli tõesti minu seest ja väga selge veendumusega. Ma olin kindel selles, et seda otsust on vaja langetada ja seda ma tegin. Siit erakond läheb edasi. Selle arutelu jooksul, mis kestis 15-16 tundi, kasvas kindlasti ka erakonna ühtsus. Ma arvan, et see oli vajalik otsus.

Keskerakonna juhatuse mammutistung kestis 15-16 tundi ja tähelepanelik vaatleja teab, et Ratas ja Reps eraldusid pea tunniks ning vestlesid nelja silma all. Mida te seal rääkisite, kas panite koalitsiooni paika täna öösel?

Kuna saade kestab 25 minutit, siis ma ei saa ju rääkida, mis me tund aega rääkisime...

Kolmelauseline resümee?

Eks me arutasime poliitilist olukorda ja seda, missugused on need poliitilised järgmised võimalused uue koalitsiooni moodustamisel, missugune on poliitiline olukord. Loomulikult neid tuleb juhatuse liikmetega arutada, sealhulgas aseesimeestega.

Küll aga te öösel vist ei arutanud oma senise koalitsioonipartneri EKREga. Üks EKRE tippe, Henn Põlluaas, kuulis teie tagasiastumisest hommikul ajakirjanikult. Kas partneritele niimoodi tehakse?

Kui küsite, kas ma helistasin kõik EKRE, Isamaa ja Keskerakonna saadikud öösel läbi, siis vastus on, et ei helistanud.

Martinile helistasite?

Loomulikult olin ühenduses erakondade esimeestega. Tõsiasi on see, et kui otsus sündis, oli kell poole kolme aeg, et mõned inimesed ka magasid. Suur tänu koalitsioonipartneritele, kellega igapäevaselt on töös olnud koroonakriisi, tervishoiukriisi, majanduskriisi küsimus...

...ja pea iganädalane kriisiküsimus?

Kas iga nädal on olnud ka poliitiline kriis? Kindlasti mitte, aga kindlasti on olnud seda liiga sageli.

Mailis Reps nii diplomaatiline ei ole ja ütles, et EKREga valitsemine on olnud konarlik. Üks huvitav muster täna - kõik teised on väga sõnu valivad, aga tundub, et EKRE on oma koha opositsioonis juba sisse võtnud ja tulistab täie rauaga. Martin Helme on öelnud, et ta on alati arvanud, et Keskerakonnal pole mingit maailmavaadet ega poliitilisi veendumusi. Kohe näha, et vanad sõbrad?

Mul on väga tore neid kommentaare täna kuulata, ei ole tõesti meediat nii palju jälginud. Aga kui rääkida Keskerakonna maailmavaatest, on see olnud ikkagi viimased 25 aastat väga selge ja tugev: et Eestis oleks võimalikult vähe äärealasid, et Eesti elukeskkond oleks tugev, et pensionäride sissetulek olek võimalikult kõrge ja et liiguksime järjest tugevama keskklassi poole. Sellesse on Keskerakond tugevalt panustanud.

Jah... Aga reaalsus on see, et üks oluline eelnõu kukkus täna läbi ja EKRE ütleb, et kõik see oligi vandenõu selleks, et perekonnareferendum põhja lasta.

Huvitav, kuidas Keskerakond sai sellist vandenõud üles kutsuda, et prokuratuur ja kaitsepolitsei teeksid oma otsused... Mis põhjal see koalitsioon tegelikult lõppes, oli see, mis uudis ja info tuli eilse päeva jooksul, mis oli seotud Keskerakonna endise peasekretäriga. Aga ka juriidilise isikuga, kellele mõlemale on kahtlustus esitatud.

Ma küsisin nii peaprokuröri kui kaitsepolitsei peadirektori käest, kas ka Jüri Ratas kui peaminister, erakonna esimees, indiviid on sellega seotud. Nad ütlesid, et ei ole seotud. Aga selge oli see, et siin tuli poliitiline vastutus võtta.

Peale seda, kui valitsus on lõpetanud oma poliitilise töö ja koalitsioon on läbi, ütleb ka seadus ja on hea poliitiline tava, et uusi poliitilisi initsiatiive ei tehta ja kindlasti see abielureferendum oleks olnud lõpetanud poliitilise koalitsiooni initsiatiiv ja ma ei pea seda õigeks.

Mart Helme nimetas Keskerakonna käitumist tülgastavaks.

Ja mis mina pean nüüd teile vastu ütlema?

Ma olen korduvalt teid intervjueerides proovinud küsida, kas selline retoorika on okei. Teil pole koalitsioon veel ühte ööpäeva lagunenud ja te saate täiskahuritest.

Ütlen veelkord, et see, et koalitsioon lagunes, on olnud kõigile koalitsioonipartneritele halb üllatus. Koalitsioon on igapäevases töises olukorras olnud väga tõhus.

Tuleme presidendi otsuse juurde anda valitsuse moodustamise võimalus Kaja Kallasele. Kas Keskerakond on hetkeseisuga suures kõrgliigas koalitsioonikõnelustel või rong läinud?

Kas koalitsioonikõnelustel on ka mingi teine liiga olemas? Vaevalt. Keskerakond on arvestanud, et võib olla nii koalitsioonis kui opositsioonis ja on valmis alati oma põhimõtete eest seisma.

Mailis Reps ütles teie eelistuse hetkeseisuga - Keskerakond, Reformierakond ja Isamaa. Mis trikk selle Isamaaga on? Seal mingit salakavalat vangerdust ei ole, et hoiame kõiki partnereid pinge all, räägime selle läbi paremaid tingimusi välja ja siis lendab Isamaa üle parda?

Ei, ma arvan, et kui see koalitsioon moodustada, siis nende partnerite vahel, kes vaatavad Eesti arengut järgmise 24 kuu jooksul kuni järgmiste korraliste valimiste. Tõsi on see, et seda koalitsiooni tänases poliitilises olukorras ei moodusta Keskerakond.

Soovin, et koalitsioon saaks võimalikult kiiresti ametisse, kuna praegu pole tavapärane olukord, kus on aega sada päeva atra seada. See on olukord, kus tuleb kohe langetama hakata väga palju erinevaid otsuseid, mis puudutavad meditsiini valdkonda ja majandusvaldkonda.

Kas Kaja Kallasest saaks hea peaminister?

Kaja Kallas ei ole olnud peaminister, aga ma arvan, et tal on need eeldused kõik olemas. Iga erakonna esimees peab olema valmis ühel hetkel asuma peaministriametisse, see on poliitiline loogika.

Kas ja kui kindlalt Kaja Kallasega käed on löödud? See variant, et maandute opositsioonis, on väga võimalik.

Ma vaatan, et küll te surute Keskerakonda sinna opositsiooni... Seda näitavad läbirääkimised. Poliitiline põhimõte, et kui ei ole kõik kokku lepitud, pole midagi kokku lepitud, vastab tõele.

Surumisest rääkides - oleks nädal tagasi teadnud, oleks teiega hoopis teistsuguse intervjuu teinud. Pakkusin teile tookord presidendi kohta. Kas uute olude valguses võiks Jüri Ratasele see huvi pakkuda? 

Härra Kuusk, presidendi koht ei ole teie ega ka minu pakkuda. 

Ma küsin siis teistpidi. Kas Jüri Ratas võtaks uues valitsuses vastu mõne ministrikoha?

Hetkel on Jüri Ratas peaminister, kes on tagasi astunud. See ei ole nii, et täna sa tõmbad Stenbocki uksed kinni ja homme avad Kadrioru ukse. Eesti vabariigil on president olemas ja presidendivalimised on suve lõpus, sügisel. Kas Jüri Ratas võiks osaleda järgmises valitsuses, kui seal osaleb Keskerakond, ministriametis? Ma arvan, et Jüri Ratase poliitiline tee hetkel jätkub auväärses seadusandlikus kogus, mille nimi on riigikogu. 

Tulles tagasi kapo ja prokuratuuri pressikonverentsi ajastuse juurde - oli see siis süvariik või ei olnud?

See kindlasti ei olnud süvariik. Miks see toimus sellisel päeval, sellisel ajal... Ju see oli see momentum, kui prokuratuur ja kaitsepolitsei pidasid seda õigeks. Ma olen öelnud seda opositsioonis olles ja ütlen seda ka täna, et ma usaldan Eesti õiguskaitseorganeid. 

Rääkides surumisest. Te uskusite siiralt, et Hillar Teder annab Keskerakonnale raha, kuna talle meeldib Rally Estonia? Päriselt?

Ma usun seda, et kui Eesti ettevõtjad annavad erakondadele raha, mis on seadusega lubatud, siis nad teevad seda maailmavaateliselt. Ja ainult maailmavaateliselt. Kui küsite, kas minul on mingisugust infot, et Hillar Teder või keegi muu on andnud erakonnale raha sellepärast, et ta saab mingisugust teenet vastu poliitikute käest, siis seda teadmist ei ole mul olnud. See on ka põhjus, miks pole Jüri Ratase nimi selles kahtlustuses sees. 

Kas oletan õigesti, et Porto Franco pärast muudeti kriisilaenu tingimusi?

Keskerakonna kahtlustus Porto Franco osas ei ole läbi vabariigi valitsuse, läbi Kredexi. See on seotud omavalitsuse, Tallinna linnaga. Porto Franco osas, mida päris palju analüüsitakse, mis on intressimäär, mis suurtele riiklikult olulistele objektidele me oleme andnud. Üks esimesi oli Tallink, seal on olnud ka teisi ettevõtteid sees. Kõigile neile on antud ühesuguse intressimääraga. See, kas on Kredexi poolt muudetud tingimusi, siis see on alati olnud Kredexi pädevuses.

On olnud tõesti suur kriitika, et miks on mindud kinnisvaraobjekti toetama. Põhjus on olnud see, et see on olnud väga suur ehitustanner, kus on väga palju töökohtasid ja sealt on maksu tagasipõrge riigieelarvele väga suur. Need on olnud peamised argumendid, miks valitsuse tasandil otsustati seda objekti toetada.

Kaitsepolitsei otsis läbi ka Tallinna linnapea kabineti. Kas Tallinnas saavad ettevõtjad raha eest soodsamaid tingimusi või tehinguid?

Ma arvan, et üheski omavalitsuses ei tohi keegi raha eest soodsamaid tingimusi, olgu see ettevõtja või tavakodanik. Nii palju, kui on minul täna infot, siis Tallinna linnapea ei ole hetkel selles kaasuses kahtlustatav. 

Kui palju olete üldse viimasel ajal erakonna rahaasjadel silma peal hoidnud?

Erakonna esimehena kindlasti ma igapäevaselt või iganädalaselt ei vaata selles mõttes erakonna rahalist seisu. Küll aga oleme juhatusega eelmisel aastal teinud kaks korda lisaeelarvet, mis on olnud miinusmärgiga. Oleme lõpetanud sellel sajandil esmakordselt rahaliselt nulltasemel. Tavaliselt on keskerakond jäänud miinusesse. See on olnud väga suur pingutus, sest erakond on väga paljud asjad, mida tavaliselt on tehtud, on ära jätnud. 

Kas viimaste uudiste valguses vaatate üle viimased laekumised erakonnale?

Meil on vastav süsteem juba eelmise aasta suvest loodud, et vaadatakse üle kõik annetused, mis erakonnale tulevad, mis on üle teatud summa.

Parlamendis viimastel päevadel toimunud sündmused on tekitanud inimestes arusaamatust ja piinlikkust. Seda mõlema osapoole käitumise tõttu. Kuidas me selle olukorra kokku lapime?

See tohuvabohu, kus on olnud väga palju üksteisele ütlemisi, on olnud väga keeruline. Peame arvestama, millest see on tekkinud - seesama abielureferendum, mis täna läbi kukkus. Sinna tehti tuhandeid muudatusi...

Selge on see, et opositsioonil peab olema võimalus obstruktsiooniks, aga need muudatused halvaks riigikogu töö aastates. Peame mõtlema, mida riigikogu kodukorraseadusega teha ja kuidas seda muuta, et oleks tagatud demokraatia põhimõtted.

Kas kodanik Jüri Ratasel on hea meel, et abielureferendum jääb ära?

Kodanik Jüri Ratasel on täpselt sama meel mis peaminister Jüri Ratasel. See meel on see, et kogu selle diskussiooniga oleme astunud väga tugeva sammu edasi selles osas, et ühiskonnas saadakse aru, et see seaduselünk, mis on seotud kooseluseaduse rakendusaktidega, et see tuleb vastu võtta.

Referendum tahtis küsida ju olemasoleva seaduse kohta. Ma arvan, et me oleme liikunud edasi. Meie küpsus ühiskonnas ja ka poliitikute seas on kasvanud selleni, et kõik erinevad perekonnamudelid peavad olema kaitstud ja õiguslikult reguleeriti.

Kas Jüri Ratase jaoks on nüüd pikaks ajaks poliitika suurmäng mängitud või ütlete lõpetuseks nagu Schwarzenegger: "I'll be back!"?

Selliseid suuri sõnu ei tasu teha. Ma arvan, et õige ütlus on see, et vahel tuleb astuda üks samm tagasi, et teha kaks sammu jälle edasi. Ma ei saa kuidagi öelda, et töö riigikogus oleks kuidagi teisejärguline või väheoluline.