Foto: Martin Ahven
Lauri Hussar, Eesti 200 juhatuse liige 13. jaanuar 2021 17:47
Millised võisid olla Jüri Ratase kaalutlused, et just nüüd otsustada tagasiastumise kasuks?

Keskerakond on sattunud ühte oma aegade suurimasse korruptsiooniskandaali ning on ülimalt tõenäoline, et asjaoludega tutvudes, ei näinud Jüri Ratas muud võimalust kui kogu valitsusega tagasi astuda. Seda enam, et korruptsiooniloosse on kistud ka teine koalitsioonipartner EKRE näol. Viimaste uudiste valguses tuleb kurbusega tõdeda, et korruptsioon Eestis on kõige kõrgemal tasemel jätkuvalt väga tõsiseks probleemiks. Pean igati nõustuma president Kaljulaidiga, et erakondade rahastamise reeglid vajavad tõsist ülevaatamist.

Millega läheb Ratase teine valitsus ajalukku?

Kiire hinnanguna võib öelda, et kogu selle valitsuse aur on läinud vile peale, kirsiks tordil peaministri kümned vabandused valitsusliikmete tegude ja väljaütlemiste pärast. Oma koht on selles räuskaval suhtlemismaneeril, korruptiivsetel tehingutel, võimu kuritarvitamisel ning mõistagi ei tohi unustada ebakompetentseid ministreid ja veel halvemad poliitilisi otsuseid. Laiemalt üldistades tuleb nentida, et tegu on olnud Eestile kadumaläinud aastatega, milles on peaaegu puudunud tulevikku suunatud otsused.

Milliseid emotsioone see tekitab, et Eesti saab uue valitsuse?

Inimesed olid täna lahkunud valitsusest väsinud. Seetõttu on suurel osal kindlasti kergendustunne. Samas ei valitud meile uut riigikogu, ega ole ka ühtegi tänast parlamendipoliitikut, kelle silmist võiks näha mingitki kahetsust viimaste nädalate jooksul toimunu pärast, mis lõhkus ja naeruvääristas Eesti demokraatia alustugesid. Ka Keskerakonna puhul ei näe me mingit sisekaemust ega kahetsust, vaid kainet kaalutlust, kuidas tagada endale ka edaspidi ulatuslik võim. Kuigi poliittehnoloogid loodavad seejuures inimeste lühikesele mälule, on viimase nädala jooksul toimunu templina talletatud inimeste mõtetesse ja mällu, kes seetõttu otsivad positiivset alternatiivi kinnijooksnud poliitilisele süsteemile.