Kommentaar

Mart Riikoja | Martin Helme valearvestus (17)

Mart Riikoja, kommunikatsiooniekspert, 13. jaanuar 2021 16:57
Peaminister Jüri Ratase tagasiastumine näitas omal moel seda, et tema rahandusminister Martin Helme on viletsa vaistuga poliitik, kes ei oska liita-lahutada ja põrutab – silmaklapid peas – oma ülemere iidoli kaanonite järel oma peaga absoluutselt mõtlemata.

Martin Helme šanss oli teisipäeval. Siis, kui prokuratuur andis teada ta nõunikule esitatud kahtlustusest. Olnuks Helmel mingisugunegi “poliitiliselt haistva nina” alge, oleks ta mõistnud, et nüüd on käes suurepärane aeg asuda oma kuube puhtaks pühkima. Aega oli tal selleks ju vaid loetud tunnid. Aga Helme ei näinud oma võimalust.

Helme suur võimalus

Olukorras, kus mõttetu ja tarbetu referendumi jama oli muutunud juba selliseks, mida isegi piinlikuks ja häbiväärseks on vähe nimetada, oli Martin Helmel võimalus tõmmata pikem kõrs. Milline? Helme teatas, et kahetsusväärsel kombel on tema nõunik ja üks lähemaid nõuandjaid saanud korruptsioonkahtlustuse ja seetõttu on tema kui ministri kohus olude selgumiseni peatada oma nõuniku töösuhe. 

Aga kuna EKRE jaoks on mõeldav üksnes aus mäng, siis pikem kõrs tähendanuks teadet, et tema, erakonna liider Martin Helme ei näe mingit võimalust jätkata ministrina valitsuses, mille üks osaline on erakonnana korruptsioonikahtlustuse saanud. Ta olnuks esimene lahkuja ja tema sõnum oleks leidnud väga tugeva resonantsi.

Nii oleks Helmel olnud võimalus teatada, et kuigi tema lahkub ministriametist, ei tähenda see veel, et tema erakond peaks koalitsioonist lahkuma enne kui koalitsioonipartneri Keskerakonna kohta on selgunud enam informatsiooni seoses kerkinud korruptsioonilooga.

Helme võinuks olla suuremeelne ja teatada, et koalitsiooni ja valitsuse tervise huvides võtavad nad tagasi rahvahääletust puudutava seaduse eelnõu, sest selline käitumine oleks praeguses keerulises pandeemiaolukorras riigimehelik ja tark käitumine. Helme oleks võinud ennast ju kasvõi rahva ühendajaks ja sillaehitajaks nimetada. Võinuks, ent ta jättis selle võimaluse kasutamata.

Trumpismi vari

2019. aasta riigikogu valimised olid EKREle taeva kingituseks. Oli napikas, et riigikogu ukse taha jäi Eesti 200. Oleks on aga oleks ja fakt on, et 17,8 % valijate häältest sai EKRE ning sai riigikogus 19 kohta. EKRE käitus seepeale aga umbes nii, nagu nad saanuksid 51 % valijate häältest.

Enesekindluseta ei saa poliitikat teha. Ent lisaks enesekindlusele iseloomustab head poliitikut ka tarkus ja empaatiavõime. Martin Helmel on jätkunud esimest, vajaka on aga teisest ja kolmandast. Paindlikkuse ja kompromissivalmiduse asemel on ta joondunud oma suure eeskuju, viimaseid päevi USA presidendi ametis toimetava Donald Trumpi järgi. Paraku ei pane Martin Helme vist tähele lihtsat tõsiasja: Donald Trump on parajasti kaotaja!

Kuidas edasi?

Oleks vist liiga palju loota, et uue valitsuse moodustab erakond, kellel on riigikogus suurim esindus. Küll aga tahaks loota, et uue peaministri ametiautoks saab pisibuss. Ent selle loo peakangelane? Mõistuse hääl ütleb, et kui kestma jääb praeguste osalistega koalitsioon, siis ei ole seal ministriteks ühegi võimupartei juhti. Kummaline, ent võimalik asjade käik. Ja siis läheks EKRE ajalukku esimese Eesti erakonnana, kes on ühe valitsusaja jooksul välja vahetanud kõik oma ministrid ja mõne isegi mitu korda.

Selge see, et praegune korruptsioonikriis oli väga-väga ootamatu ja juhtus väga halval ajal. Jah, ainus hea selle juures on referendumijama kõrvale lükkamine. Ometi ei rõõmusta praegu Toompeal küll ükski erakond. Ja kui me üldse saame antud olukorras rääkida kangelastest, siis kangelasi lihtsalt ei ole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee