IKEA 18. jaanuar 2021 00:00
IKEA uuringust „Elu kodus“ selgus, et tuginedes piirangute ajal kogetule, sooviks iga kolmas Eesti elanik kodust töötamiseks luua eraldi ruumi või olemasolevat parandada. IKEA sisekujundaja sõnul pole kodukontori loomiseks vaja kogu elamist ümber kujundada – kodus unarusse jäetud ja kasutamata ruumidesse on võimalik luua mugav töö- või õppekoht.

Koroonapandeemia suurendas inimeste vajadust koduse töökoha järele – 36% Eesti elanikest töötas piirangute ajal just kodust. Kõigil pole aga kodus spetsiaalset või mugavat töökohta, kuid 34% Eesti elanikest on valmis seda looma. Et mitte töötada voodis, diivanil või muudes mitte nii mugavates kohtades, jagab IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi viit ideed koduse töönurga loomiseks, mis võtavad vähe ruumi.

1. Tühi sein. Kui sul on kodus seina kõrval tühi ruum või kasutamata nišš mõne mööblieseme vahel, siis võib see olla suurepärane koht töölauale. Tammekivi sõnul ei ole vaja muretseda, kui see koht on standardse laua jaoks liiga kitsas, sest alati saab kasutada seinale paigaldatavat riiulit koos sahtlitega või n-ö rippuva lauaga. Sellisel „laual“ puuduvad jalad, mistõttu hoiab see ruumi kokku ja on palju väiksem. Mugava töötooli valimine on kõik, mida pead tegema.

Sisekujundaja tõi välja, et kõigi tööga seotud esemete hoidmiseks pole kapp ilmtingimata vajalik. „Teisaldatavat käru saab kodus kasutada mitmel otstarbel, ka töölaua kõrval. Seda saab igal ajal veeretada, kuhu vaja, ja see võtab vähe ruumi. Samuti tasub kasutada erinevaid perfotahvlite võimalusi, kus saab hoida väikesi asju seintel. Näiteks pastakad, paberid, märkmed jms,“ lausub sisekujundaja.

2. Lisaruum. Puhas ja tühi lisaruum või panipaik võib olla ideaalne koht, kus töötada või õppetükke teha. Lihtsalt vali kitsas laud, mis mahub isegi tühja riidekappi ning tool või pink, mille kõrgust saab reguleerida. Kui istet parasjagu ei kasuta, saad selle laua alla lükata. Pink, mis mahub laua alla, ei hoia ainult ruumi kokku, vaid parandab ka rühti ja kehahoiakut. Loomulikult on oluline hea valgustus, kuna see muudab töötamise tõeliselt mugavaks.

„Kui laud mahub sellisesse lisaruumi, siis on kõik hästi. Kuid kui ruum on liiga väike, siis vali hoopis kompaktne ja multifunktsionaalne lahendus, näiteks klapplauaga kapp. Selliselt saad kapist laua teha millal iganes soovid ja kui lauda ei kasuta, saad selle alati ära panna,“ toob Tammekivi välja.

3. Trepialune ruum. See koht ei vaja erakordseid lahendusi, sest standardne laud mahub kindlasti trepi alla. Saad valida, kas kasutad tavalist lauda või sellist, mille kõrgust saab reguleerida. Vali juurde tool ja võib-olla ka paar seinariiulit, millel oma asju hoida.

„Kui trepi all ei ole piisavalt päevavalgust, lisa mõni seinale paigaldatav kohtvalgusti või klambriga kohtvalgusti ja see probleem ongi lahendatud. Oma isiklikke asju ja dokumente saad hoida seinariiulitel, mis ei võta palju ruumi,“ sõnab IKEA sisekujundaja.

4. Kapp. Juhul kui kodus ei ole ühtegi töökohaks sobivat kohta, võib hädast välja aidata klapplaud. See võtab kokkuvolditult sama palju ruumi kui kitsas köögikapp ja sellesse mahuvad erinevad tarvikud ning materjalid. Seda võib kasutada ka diivanilauana. Selline laud sobib suurepäraselt kokkupandava tooliga, mis säästab ruumi.

5. Tualettlaud. Selleks, et ruumi säästa ja võimalikult vähese mööbliga elada, soovitab Tammekivi valida multifunktsionaalsed mööbliesemed. Tualettlaud võib olla nii koht, kus meiki teha või juukseid harjata, aga ka paik, kus töötada. Teisest küljest võib ka töölauda kasutada tualettlauana.

*IKEA uuring „Elu kodus“ on igal aastal läbi viidav ülemaailme uuring, mille eesmärk on välja selgitada, kuidas inimesed kodus elavad ja milliste väljakutsetega nad silmitsi seisavad. Uuring „Elu kodus 2020“ viidi läbi perioodil juuli-august 2020. Eestist osales uuringus 1000 inimest vanuses 18-50 eluaastat.