President Kersti KaljulaidVideo: Hannes Dreimanis
Ohtuleht.ee 13. jaanuar 2021 10:38
Eesti inimestel ei ole praeguses kriisiolukorras aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumist ja nii teen juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning alustada uue toimiva valitsuse moodustamist, ütles president Kersti Kaljulaid Kadriorus toimunud pressikonverentsil.

“Seadus annab Vabariigi Presidendile selle ettepaneku tegemiseks aega 14 päeva alates homsest. Aga vaatame ümberringi – mis seisus me oleme? Meil on viiruskriis, mille tõttu iga päev sureb Eestis inimesi. Meil on majanduskriis, mis räsib mitte ühte või kahte sektorit, vaid kõigi meie perede kindlustunnet ja otsest hakkamasaamist. Ja meil on riigi usaldusväärsuse küsimus. Riigi usaldusväärsust tuleb hoida ja paljudes kohtades ka uuesti ehitada meie liitlaste ja partnerite silmis,” sõnas president Kaljulaid. Seepärast teeb riigipea juba täna Eesti Reformierakonna juhile Kaja Kallasele ettepaneku asuda peaministrikandidaadiks ning asuda homsest uut toimivat valitsust moodustama: “Meil ei ole aega oodata formaalsete tähtaegade kukkumisi ja aega asjatult venitada. Eesti inimestel ei ole selleks aega. Kohtun juba täna uuesti Kaja Kallasega, et temaga seda olukorda arutada.”

“Praegune valitsus jätkab oma tööd uue valitsuse ametisse asumiseni. Aga nagu ütles peaminister Jüri Ratas väga õigesti teile juba öösel – kui valitsus on teatanud tagasiastumisest, siis ei tehta ka enam olulisi poliitilisi otsuseid. Loodan südamest, et sellega on kõrvale jäänud ka ühiskonda lõhestav plaan korraldada keset kõige suuremat viiruse- ja majanduse kriisi absoluutselt ebavajalik rahvahääletus. Olen kindel, et riigikogu leiab tänase päeva jooksul teise tee,” sõnas president Kaljulid.

Riigipea pöördus ka riigikogu kõigi 101 liikme poole, rõhutades, et just nemad otsustavad suuna, mille Eesti võtab: “Teie otsustate, milliseid väärtusi kannab meie riigi juhtimine. Lähtuge oma sisemisest kompassist, sest selle järgi on rahvas teid valinud. Teie mandaat on põhiseadusest tulenevalt vaba. Teie olete vabad oma otsustes. Lähtuge sellest, mis on parim Eestile täna, homme ja pikaajalises tulevikus. Arvan, et on mõistlik, kui me kõik mõtleme sellele, millist Eestit tahame jätta oma lastele ja lapselastele. Tehes neid keerulisi valikuid ja otsuseid nii tänasel hääletusel kui ka edaspidi.”

President Kaljulaid tõi ka välja, et eile teatavaks saanud kahtlustused annavad parlamendile kätte vähemalt ühe väga selge niidiotsa, mille arutamisega tuleb kohe hakata tegelema, sõltumata sellest, milline on järgmine koalitsioon – erakondade rahastamine vajab veelkord ülevaatamist ja selgeid reegleid. “Loodan, et see saab olema üheks parlamendi sisuliseks aruteluteemaks viiruskriisi mõjude ohjamise kõrval,” lausus Vabariigi President.