Poliitika

BLOGI | ORAV RATTAS PÄEV TOOMPEAL: Keskerakond ja Reformierakond alustavad koalitsiooniläbirääkimisi (318)

Viljar Voog, täna 23:35
VÕTMEFIGUURID: Mailis Reps (piiramisrõngas) teatas, et Keskerakond on koostöö EKREga lõpetanud. Tanel Kiik (paremal) oli praeguse koalitsiooni loomise peastrateeg, kuid jääks Keskerakonna valitsusest lahkumisel tööta.Foto: Teet Malsroos
Kell kolm öösel vastu kolmapäeva väljus Jüri Ratas Keskerakonna riigikogu fraktsiooni ruumidest ja teatas teda üle kuue tunni oodanud ajakirjanikele: ta astub peaministriametist tagasi. Nõnda algas peadpööritav päev Toompeal, kus hetkel või teisel näis kohe-kohe sündivat neli erinevat valitsuskoalitsiooni.

Kolmapäeval pidi kogu poliitaur kuluma abielu rahvaküsimuse teisele lugemisele. Kõik keeras peapeale teisipäevane uudis, et Keskerakonnale, selle peasekretärile Mihhail Korbile ning EKRE esimehe ja rahandusministri Martin Helme lähedaseimale nõunikule Kersti Krachtile on esitatud kriminaalkahtlustus ärimees Hillar Tederiga sõlmitud altkäemaksukokkulepetes.

„Eile (esmaspäeval) avalikuks saanud riigiprokuratuuri esitatud kahtlustus ei tähenda veel seda, et keegi oleks kindlasti süüdi, kuid paratamatult heidavad need kõigile asjaosalistele väga tõsist varju. Sellises olukorras tundub ainuõige, et annan enda tagasiastumisega võimaluse kõigile asjaoludele häirimatult valgust heita ja ka selgusele jõuda poliitilise ja ühiskondliku rahu, tasakaalu tingimustes,“ teatas Ratas enne uue päeva koitmist, et tema teise valitsusega on kõik – peaministri tagasiastumine tähendab kõigi ministrite ametist lahkumist.

Sotside üürike lootus

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes käis teisipäeval kaitsepolitseis tunnistusi andmas, alustas kolmapäeva „Terevisiooni“ eetris ja nentis: tema arvates on Keskerakonna koht nüüd mõneks ajaks opositsioonis. Seega ärkas enamik Eestimaast teadmisele, et meid ootab peagi Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa valitsus.

„Kohtun juba täna uuesti Kaja Kallasega, et temaga seda olukorda arutada,” teatas ka president Kersti Kaljulaid.

Kuid kui hommikul otsustajad riigikokku kogunesid, hakkasid kostuma sootuks teistsugused kõlakad: valitsus vahetub, aga koalitsioon jääb samaks – peaministritoolile pakuti nii ise hiljuti korruptsiooni tõttu valitsusest lahkunud Mailis Repsi kui ka spekuleeriti, et äkki antakse see sootuks Isamaale, et vaigistada sealset siseopositsiooni.

„Reformierakond teeb pingutusi, et moodustada uus toimiv valitsus, kuid ma ei alahindaks praeguste koalitsioonierakondade soovi iga hinna eest koos jätkata,“ teatas Kaja Kallas ühismeedias. Oravapartei juhi olekust ajakirjanike ees jäi mulje, et peaministritool libiseb tal jälle käest.

„Pean ausalt ütlema, et Kaja Kallasest ei sõltu praegu midagi. Tegelikult sõltub ikkagi ju tänastest koalitsioonierakondadest, kas nad tahavad või ei taha koos jätkata,“ ütles Martin Helme. Tema isa Mart Helme kinnitas: EKRE jääb võimule!

Keskerakonna otsus

Kolmandaks riputati järgmise valitsuse saatus Isamaa kaela. Väikseim koalitsioonipartner oli kogu valitsuskriisis olnud väga vaikne, mõistes vaid hukka igasuguse korruptsiooni ja nõudes Keskerakonnalt ja EKRElt selgitusi.
Kuigi Martin Helme ütles lõuna paiku, et Isamaa tänased juhid eelistavad praeguses kolmikliidus jätkamist, siis partei siseopositsioon ajas aina tugevamalt sarvi vastu – kui enne võis veel selle valitsuskoosluse alla neelata, siis koalitsioonileppe sündi enam ei talutaks.
 
Aga enne kui Isamaa jõudis öelda, millist koalitsiooni nad eelistaks, vajutas päästikule Keskerakond. Tanel Kiik teatas ajakirjanikele, et nende fraktsiooni koosolekul oli valdav enamik saadikuid arvamusel, et Ratase tagasiastumisega on otsas ka kolmikliit.

 
Kahuripaugu pani Reps, kes vaatamata poolteist kuud tagasi valitsusest lahkumisele ja kestvale väärteouurimisele käis ikka Stenbocki majas toimuvatel kriisikohtumistel ning jätkas peaministri lähima nõuandjana. Nüüd teatas ta ajakirjanduse ees: EKREga on koostöö lõppenud, Keskerakond tahab koalitsiooni Reformierakonnaga ja võtaks kampa ka Isamaa…
 
„Mailis tõmbas meile vee peale. Hommikul räägib üht, lõuna paiku teist. Nagu tavaliselt,“ kurtis EKRE rahvasaadik Peeter Ernits.

Miks Isamaa?

Poliitloogika ütleb, et mida vähem koalitsioonipartnereid, seda vähem tülisid. Reformi- ja Keskerakond saaks ka kahe peale kokku riigikogus 59 saadikut. Milleks tuua juurde veel 12 isamaalast?
 
Üks variant on soov valida sügisel president ära riigikogus. Kas uus koalitsioon võiks tähendada, et vahepeal katkenud rahvusvahelise karjääri jätkamist plaaniv Kaljulaid kandideerib teiseks ametiajaks?
„Arusaadavatel põhjustel pole mul olnud aega ega tahtmist mõelda millelgi muule kui sellele, kuidas sellest valitsuskriisist täna väljume,“ ei välistanud Kaljulaid Õhtulehe küsimusele vastates seda võimalust.

 
Teine võimalus on vähendada Isamaa kaudu Keskerakonna marginaliseerumist: Reformierakonna kõrval oldaks väike koalitsioonipartner, Isamaaga koos saaks oravad suurema surve alla panna. Igal juhul kuuluks Keskerakonnale riigikogu esimehe koht, mis oleks Ratasele pehmeks maandumiseks.
 
Kolmandaks kardavad isamaalased, et nendega lihtsalt lollitatakse: kahe suure kõrval kohta kaubeldes loodab Keskerakond vältida, et Isamaa ja Reformierakond räägivad paralleelselt läbi ka sotsidega – sel kolmikliidul oleks koos 57 kohta.

 
Lõpuks jõudis vahepeal käest libisenud jäme ots taas Kaja Kallase kätte.
 
Ilmselt eelistatakse Keskerakonnaga kaksikliitu, kuid Kallas ei laskunud kolmapäeval avalikult diskussioonidesse. Segadust oli aga piisavalt, et kohtumine presidendiga lükati neljapäeva hommikusse.

 

Eilse päeva sündmusi loe SIIT.

Millist tulevikku ennustavad Kaja Kallas ja Henn Põlluaas? Foto: Teet Malsroos, Hannes Dreimanis
23:32

Keskerakond otsustas alustada mitteametlikke koalitsiooniläbirääkimisi Reformierakonnaga. Delegatsiooni juhtideks usaldati Keskerakonna aseesimehed Mailis Reps ja Tanel Kiik.

22:29

Jüri Ratas märkis „Esimeses stuudios“, et Kaja Kallas pole olnud peaminister, kuid eeldused on tal selleks kindlasti olemas. Ta vastas ka küsimusele, kas KAPO pressikonverentsi ajastus võis olla süvariigi sepitsus. Loe lähemalt siit.

21:41

Lähme!

20:51

Riigikogus ei leidnud toetust otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks

Riigikogus tänasel istungil ei leidnud toetust otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses. Otsuse vastuvõtmise poolt oli 26 ja vastu 49 Riigikogu liiget.

Eelnõu nägi ette panna 2021. aasta 18. aprillil korraldatavale rahvahääletusele muu riigielu küsimus: „Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?“.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses läbis Riigikogus esimese lugemise 14. detsembril. Eelnõule esitati tähtajaks ligi 10 000 muudatusettepanekut.

Läbirääkimistel võtsid sõna Lauri Läänemets (SDE), Priit Sibul (I), Henn Põlluaas (EKRE), Peeter Ernits (EKRE), Kalle Grünthal (EKRE), Eduard Odinets (SDE), Mart Helme (EKRE), Heiki Hepner (I), Tarmo Kruusimäe (I), Hanno Pevkur (RE), Valdo Randpere (RE), Imre Sooäär (K), Indrek Saar (SDE), Siim Pohlak (EKRE), Mihhail Lotman (I), Riina Sikkut (SDE), Raimond KaljulaidJevgeni Ossinovski (SDE) ja Helmen Kütt (SDE).

Andrei Korobeinik tegi Keskerakonna fraktsiooni nimel ettepaneku arvata tänase istungi päevakorrast välja Riigikogu otsuse „Rahvahääletuse korraldamine abielu mõiste küsimuses“ eelnõu (288 OE). Sellega ei olnud nõus EKRE fraktsioon, mistõttu jäi punkt päevakorda.

Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi ka rahvahääletuse eelnõu menetlemis kohta laekunud protestid.

Tulenevalt sellest, et Riigikogu juhatus ei saavutanud eilsel koosolekul konsensust ja aseesimees Siim Kallas jäi juhatuse otsuste suhtes eriarvamusele, hääletas Riigikogu täiskogu tänasel istungil kahte juhatuse ettepaneku. Need puudutasid Riigikogu liikmetelt laekunud proteste seoses rahvahääletuse eelnõu menetlemisega põhiseaduskomisjonis ja obstruktsiooniga seotud küsimusi.

Riigikogu täiskogu võttis häältega 49 poolt ja 48 vastu Riigikogu juhatuse otsuse, mis nägi ette lükata Riigikogu otsuse "Rahvahääletuse korraldamine abielu mõiste küsimuses" eelnõu (288 OE) menetlemise kohta laekunud protestid tervikuna tagasi. Otsuses märgitakse, et arvestades komisjonide väga laia eneseregulatsiooniõigust on põhiseaduskomisjon oma töövõime tagamiseks tegutsenud Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse raamides.

Riigikogus ei leidnud toetust juhatuse otsus obstruktsiooni reguleerimiseks.  

„Riigikogu juhatus aktsepteerib obstruktsiooni kui parlamendi opositsiooni vahendit, millega demonstreeritakse oma vastumeelsust mõnele parlamendi enamuse otsusele. Ent parlamendi töö takistamine peab jääma väärikuse piiridesse. Tuhandete parandusettepanekute esitamine, millest suur osa on põhiseadusevastased, solvavad, Eesti julgeolekut kahjustavad ja Eesti rahvusvahelist mainet õõnestavad, ei teeni demokraatia huve, vaid madaldavad Riigikogu mainet ning diskrediteerivad demokraatliku riigi toimimist tervikuna. Riigikogu juhatus taunib ja mõistab hukka selliste ettepanekute tegemist ning kutsub parlamendiliikmeid üles loobuma nende esitamisest tulevikus. Põhiseadusest tulenevalt peab parlamendi toimimine olema tagatud igas olukorras ning obstruktsioon ei tohi viia Riigikogu igapäevase seadusandliku töö seiskumiseni.“

Selle Riigikogu juhatuse otsuse poolt hääletas 41 ja vastu oli 45 Riigikogu liiget. Seega ei leidnud ettepanek toetust.

Istung lõppes kell 20.40.

20:46

Abielureferendumi rahvahääletuse eelnõu kukkus läbi: eelnõu poolt hääletas vaid 26 saadikut. Vastu hääletas 49 saadikut. 

20:18

Varro Vooglaid leiab, et Keskerakonna mehed (ja naised) on litsid. 

18:37

Valitsuse lagunemiseni viinud Keskerakonna korruptsioonikahtluse keskmes on Porto Franco kinnisvaraarendusele valitsuse otsusega lubatud 39,4 miljoni eurone sooduslaen KredExilt. Pool sellest on välja makstud, mis saab ülejäänust? Loe SIIT.

18:24

Värske kahtlustus kriminaalkuriteos pole Keskerakonna jaoks midagi uut. Mäletatavasti jäi erakond 2015. aastal jõustunud riigikohtu otsusega süüdi ametialases võltsimises. Positiivse poolt pealt: vähemalt ei ähvarda parteid sundlõpetamine, sest veel 2014. aastal võinuks süüdimõistmine Keskerakonnale tähendada justnimelt hingusele minekut. Loe rohkem SIIT.

18:22

Tuletame meelde, et uusi koalitsioonikõnelusi dirigeeriv keskerakondlane Mailis Reps on ise jätkuvalt politseis korruptsiooniuurimise all seoses haridusministrina riigivara enda huvides kasutamisega. Loe SIIT.

Mailis Reps (Robin Roots)
18:04

Henn Põlluaas sai ebameeldiva üllatuse osaliseks.

18:01

Siim Pohlak kahtlustab, et riigikogu liikmed plaanivad sigadusi.

17:51

Eesti 200 juhatuse liige Lauri Hussar leiab, et Keskerakond ei kahetse, vaid kaalutleb, kuidas tagada endale ka edaspidi ulatuslik võim. Loe SIIT.

16:57
16:41

Kodumaal toimuvat võimuvõitlust jälgitakse hoolega ka Brüsselis.

16:39

Tuletame meelde eelmise öö sündmusi: 
Toompeal Keskerakonna fraktsiooni ukse tagant kostis veel mõned tunnid enne peaminister Jüri Ratase tagasiastumist naisterahvaste rõkkavat naeru ja kilkeid ning arutelu Harry Potteri filmide üle. Midagi ei reetnud veel, et Jüri Ratas kell kolm öösel munad pihku võtab ja tagasi astub. Loe pikemalt SIIT.

16:31

Helir-Valdor Seeder: Reformierakond pole meile ettepanekut teinud

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tunnistas, et Reformierakond pole neile valitsuse moodustamiseks ettepanekut teinud. „Võib-olla teevad nad seda tulevikus,“ jäi ta optimistlikuks.

Küsimusele, mis saab koostööst Keskerakonnaga, vastas Seeder, et tegemist on parlamendierakonnaga, kellel on rahvalt valimiste teel saadud mandaat. „Süüdistus, mis on Keskerakonnale esitatud, ei tee ühegi erakonna liikme konkreetset mandaati tühiseks. Kõik riigikogu liikmed, kes on valitud, on töö- ja teovõimelised ning omavad õigust oma valijaid ja erakonda esindada.“

Seeder rõhutas, et erakond Isamaa ja tema ise taunib igasugust tegevust, mis on seotud korruptsiooni või mõjuvõimuga kauplemisega. „Isamaa jaoks on poliitiline kultuur alati probleem ja siin on parandamisruumi kõikidel parlamendierakondadel.“

(Teet Malsroos)

16:12

Kolmapäeval oli riigikogu rahvast täis ja nende seas ka Mart Helme, kes kurtis kaamera ees meedia südametuse üle. Vaata videot SIIT.

(Teet Malsroos)
15:39

Samal ajal Tallinna kohtumajas: Krachti ja Tederi kaitsjad keeldusid ajakirjanikele kommentaare jagamast. Kohus otsustab homme hommikuks, kas omavahel väidetavalt altkäemaksus ja rahapesus kokku leppinud Kracht ja Teder võidakse veel kuni kaheks kuuks vahi alla võtta. Loe SIIT.

Hillar Teder ja Kersti Kracht (Madis Veltman, Tiit Blaat / Ekspress Meedia)
15:14

Sahinad Toompealt: Isamaa üle parda?  Keskerakond teeb näitemängu selle IRLi kaasamisega koalitsiooni, plaan on, et uue valitsuse moodustab Keskerakond koos Reformierakonnaga.

15:05

EKRE esimees Martin Helme sõnul otsustavad praegused koalitsioonierakonnad, kas nad tahavad koostööd jätkata või mitte. „Kui Kaja Kallas selle pakkumise [presidendilt] vastu võtab, ilma et tal oleks parlamendi enamuse toetus enne kokku lepitud. No siis ta on küll väga rumalalt käitunud,“ ütles Helme. Rahandusministri sõnul oleks EKRE-l omad tahtmised uues liidus ning Jüri Ratast seal näha ei oleks. 

(Teet Malsroos)

14:21

Mailis Reps kinnitas, et EKRE-ga koostööd nad jätkata ei taha ning koalitsiooni võiks moodustada koos Reformierakonna ja Isamaaga. Peaministriks pakutakse Reformierakonna juhti Kaja Kallas.

14:14

Tanel Kiik ütleb, et riigikogu Keskerakonna fraktsioon arutas täna päeval üle tunni aja erinevaid võimalusi – nii praeguste valitsuspartneritega jätkamist, aga ka alternatiive. Selge enamus, ligemale 80 protsenti keskerakondlastest, leidis Kiige sõnul, et Jüri Ratase tagasiastumisega on praegune koalitsioon oma töö lõpetanud. 

„Olenevalt sellest, et peaminister Jüri Ratasele ei esitatud kahtlustust, on uue valitsuse loomisel kõik kaardid avatud, alustame nullpunktist,“ ütleb Kiik. 

Fraktsiooni enamus ei pidanud tema sõnul mõistlikuks alustada esimeses järjekorras läbirääkimisi praeguse koalitsiooni remondiks, vaid pigem alustada läbirääkimisi puhtalt lehelt, lähtuvalt sellest, missugused on ettepanekud koalitsioonikõnelusteks. 

Reformierakond on Kiige sõnul Keskerakonna – nagu ka kõikide teiste erakondadega –   suhelnud, kuid pole veel teinud ametlikku ettepanekut läbirääkimiste alustamiseks. See juhtub lähipäevil.

Ratas ei plaani Kiige sõnul erakonna juhi kohalt tagasi astuda ja seda otsust toetab sotsiaalministri sõnul erakonna väga tugev enamus. „Praeguse info pinnalt ei ole Keskerakond kokku kutsunud erakorralist kongressi. Ma ei pea seda ka vajalikuks, sest Jüri Ratas ei ole seotud ühegi kahtlustusega.“

14:10

EKRE on mängust väljas?

14:05

Õhtulehele on vihjatud, et juhul kui koalitsioon jätkab, võib uueks peaminstriks saada Mailis Reps. 

13:57
13:56

Õhtulehele on vihjatud, et uue koalitsiooni kaalukeeleks on Isamaa siseopositsioon, kes on seni avaldanud vastumeelt EKREga koos valitsemisele. Parempoolsete liige Mihhail Lotman ütleb, et ei kuulu ühenduse juhtkonda ega viibi arutelude juures, kuid peab sellist varianti usutavaks.

„See ei pruugi olla vale, kuid ma tõesti ei tea,“ ütleb Lotman ja lisab, et temaga pole keegi sel teemal ühendust võtnud. „Laual eriti meeldivaid valikuid pole,“ möönab Lotman. „Kellele see meeldiks?“ küsib Lotman küsimuse peale, kas siis Parempoolsetele ei istuks, kui Isamaa teeks taas koalitsiooni EKRE ja Keskerakonnaga.

Parempoolsete juhatuse liikmeid pole õnnestunud Õhtulehel veel tabada. 

13:51

13:44

Isamallitlane Üllar Saaremäe ei toeta praeguse võimuliidu jätkamist

"Poliitikas ei ole unelmaid, sellest olen ma lühikese ajaga aru saanud, aga enda ideaalidele võiks kindlaks jääda," ütles  Saaremäe, et tema isiklikult ei poolda praeguse võimuliidu jätkamist.  

"Esiteks, oleme pidanud kogu aeg tegelema ühe erakonna väljaütlemistega ja teiseks on ühele teisele erakonnale antud kriminaalkahtlustus. Arvan, et ma ei käiks ka selliste sõpradega ringi." 

Ta kinnitas, et räägib ainult enda seisukohtadest ning ta ei tea, kas tal on kaasamõtlejaid. "Me pole maha istunud ja fraktsioonis oma seisukohti välja öelnud."  

13:22

Õhtulehele on vihjatud, et uue koalitsiooni kaalukeeleks on Isamaa siseopositsioon, kes on seni avaldanud vastumeelt EKREga koos valitsemisele. 

12:57

12:54

Kaja Kallas kinnitab, et Reformierakond teeb pingutusi valitsuse moodustamiseks. 

12:53

Mart Helme: uue valitsuse kontuurid saavad varsti paika

"Kaja Kallas peaks kõigepealt endale kindlustama toetuse riigikogus," kommenteeris  Mart Helme presidendi avaldust teha valitsuse moodustamise ettepanek reformierakonna juhile 

"Kas üldse on mõni fraktsioon, peale sotsidde, kes on nõus tema juhtimisel koalitsiooni minema ja mida on tal neile pakkuda," ei usu Mart Helme Reformierakonna teist tulemist valitsusse.  "Enne kui ta selle on selgeks teinud, pole tal mõtet saali hääli küsima tulla. Muidu kukub ta häbiväärselt läbi."

Helme kinnitas ka, et tänane päev ja öö saavad olema väga konsultatsiooniderikkad ja tõenäoliselt on homme-ülehomme juba valitsuse uued kontuurid paigas. 

12:33

Selgub, et abielureferendum võetakse riigikogu tänasest päevakorrast välja, kuna Toompeal valitseb suur segadus. Mart ja Martin Helme kinnitasid Õhtulehele, et see tuleb kunagi uuesti päevakorda

12:21

Varro Vooglaid ootab ainult halvimat.

12:18

MEEMIPOLITSEI: valitsus laguneb, ent meemid jäävad. Mida arvavad irvhambad peaministri otsusest?  Vaata meemimeistrite loomingut SIIT.

11:53

Imre Sooäär: jumalaga, kaabud!

11:33
Triinu Laan

President Kaljulaid tegi ettepaneku moodustada uus valitsus Kaja Kallasele. "Meil on viiruskriis, mille tõttu iga päev sureb Eestis inimesi. Meil on majanduskriis, mis räsib mitte ühte või kahte sektorit, vaid kõigi meie perede kindlustunnet ja otsest hakkamasaamist. Ja meil on riigi usaldusväärsuse küsimus," sõnas Kaljulaid.  Loe pikemalt ja vaata videot SIIT.

(Erki Pärnaku)
11:29

Indrek Saare sõnul tuli koalitsiooni lagunemine ka sotsiaaldemokraatidele pigem ootamatult. „Vaadates, millise tuima järjekindlusega on Jüri Ratasel kaks aastat õnnestunud pühkida igasugune jama lipsult maha ja purjetada rõõmsalt edasi – see otsus tagasi astuda tuli pigem üllatusena.“  Loe rohkem SIIT.

11:22

EKRE eurosaadik Jaak Madison ei välistanud kolmapäeva varahommikul valitsuskoostöö lõpetamisest teatatud koalitsiooni taasloomist. Võtmekoht saab Madisoni sõnul olema Isamaa. Matemaatiliselt saaks Isamaa koalitsiooni nii Reformierakonna kui ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, kuid ka praeguste partnerite Keskerakonna ja EKREga. Loe pikemalt SIIT.

10:55

Kolmapäeva hommikul „Terevisioonis“ rääkinud riigikogu esimees Henn Põlluaas ei välistanud äsja lagunenud koalitsiooni samas koosseisus jätkamise võimalust. Ta mainis, et korruptsioonisüüdistuste ajastus ja sellele järgnenud valitsuse lagunemine tekitab temas teatud mõtteid. Loe SIIT.

10:52
Triinu Laan
10:36
10:26

Jaak Madisson leiab samuti, et poliitika poel  kunagi igav. 

10:25

Samal ajal Martin Helme sotsiaalmeedas: 

10:13

Kõlvart käis kapos ütlusi andmas. Kas südaöine lahkuja oli Kersti Kracht? 
Vaata fotosid SIIT.

(Robin Roots)
09:48
Marvel Riik

UUS VALITSUS TULEKUL | Priit Sibul: jutuajamisi on palju, õhtuks oleme targemad

„Kindlasti käivad aktiivsed arutelud erinevate poliitikute, erakondade vahel ja erakondade sees. Õhtuks oleme vast juba targemad kui praegu hommikul,“ kirjeldas Isamaa peasekretär Priit Sibul, mis Toompeal praegu toimub. Sibula sõnul pole Isamaa välistanud koostööd ühegi poliitjõuga.

„Me ei välista kedagi. Isamaa on pärast 2019. aasta [riigikogu] valimisi olnud avatud,“ toonitas Sibul tulevikuväljavaateid. Kas Isamaa pole välistanud ka Reformierakonda, kes 2019. aastal ei sobinud? „Ei, me ei ole kedagi välistanud.“

Kuigi Sibula sõnul ei välista Isamaa kedagi, on erakond korduvalt tauninud korruptsiooni ja selle üheselt hukka mõistnud. Sama tehti ka eile, kui erakonna juhatus järjekordset korruptsiooniskandaali, millesse on segatud Keskerakond ja EKRE esimehe Martin Helme nõunik Kersti Kracht, arutas.
„Peaminister oma tagasiastumisega andnud sellele hinnangu. Ta võttis kõrgeima poliitilise vastutuse, mida võtta saab – see on riigimehelik,“ kostis Sibul peaminister Ratase otsusele astuda ametist tagasi, mis ühtlasi tähendab valitsuse lagunemist. Samas ei taha Sibul kuidagi alatähtsustada Krachti tegutsemist, kes kahtluse järgi küsis altkäemaksu. „Igal juhul on see vastuvõetamatu.“

Kuigi Isamaa taunib korruptsiooni, ei soostunud Sibul kommenteerima, mida oleks erakond teinud siis, kui peaminister ei oleks oma tagasiastumisest teatanud. „Ma ei taha oletada. Ei ole mõtet tagantjärgi, minu sõnadel ei ole mingit tähendust. Praegu on poliitiliselt uus olukord,“ ütles Isamaa peasekretär.

Mis aga saab abielureferendumist, mille lõpphääletus peaks toimuma täna pärastlõunal riigikogus, seda Sibul öelda ei osanud. „Eks paljuski sõltub sellest, mida Keskerakond teeb. Eilse seisuga olid hääled tõesti koos. Juriidiliselt on ainus võimalus, nii palju kui mina aru saan, see, et põhiseaduskomisjon võtab selle tagasi.“

09:47

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart rääkis kolmapäeva hommikul „Terevisioonis“ Jüri Ratase tagasiastumisest ja seega ka koalitsiooni lagunemisest. Keskerakondlase arvates tuleb arvestada, et selliste otsuste puhul on erakonna esimeseks valikuks opositsioon. Loe pikemalt SIIT.

09:46

09:45

Mida arvab asjast president Toomas Hendrik Ilves? 

09:44

Sven Mikser: Keskerakond peaks minema opositsiooni, järgmised valikud on Kaja Kallase käes. 

09:39

Kolmapäeva hommikul kell kaheksa esitas peaminister Jüri Ratas president Kersti Kaljulaidile tagasiastumispalve.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee