
Kolmapäeval pidi kogu poliitaur kuluma abielu rahvaküsimuse teisele lugemisele. Kõik keeras peapeale teisipäevane uudis, et Keskerakonnale, selle peasekretärile Mihhail Korbile ning EKRE esimehe ja rahandusministri Martin Helme lähedaseimale nõunikule Kersti Krachtile on esitatud kriminaalkahtlustus ärimees Hillar Tederiga sõlmitud altkäemaksukokkulepetes.
„Eile (esmaspäeval) avalikuks saanud riigiprokuratuuri esitatud kahtlustus ei tähenda veel seda, et keegi oleks kindlasti süüdi, kuid paratamatult heidavad need kõigile asjaosalistele väga tõsist varju. Sellises olukorras tundub ainuõige, et annan enda tagasiastumisega võimaluse kõigile asjaoludele häirimatult valgust heita ja ka selgusele jõuda poliitilise ja ühiskondliku rahu, tasakaalu tingimustes,“ teatas Ratas enne uue päeva koitmist, et tema teise valitsusega on kõik – peaministri tagasiastumine tähendab kõigi ministrite ametist lahkumist.
Sotside üürike lootus
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes käis teisipäeval kaitsepolitseis tunnistusi andmas, alustas kolmapäeva „Terevisiooni“ eetris ja nentis: tema arvates on Keskerakonna koht nüüd mõneks ajaks opositsioonis. Seega ärkas enamik Eestimaast teadmisele, et meid ootab peagi Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatide ja Isamaa valitsus.
„Kohtun juba täna uuesti Kaja Kallasega, et temaga seda olukorda arutada,” teatas ka president Kersti Kaljulaid.
Kuid kui hommikul otsustajad riigikokku kogunesid, hakkasid kostuma sootuks teistsugused kõlakad: valitsus vahetub, aga koalitsioon jääb samaks – peaministritoolile pakuti nii ise hiljuti korruptsiooni tõttu valitsusest lahkunud Mailis Repsi kui ka spekuleeriti, et äkki antakse see sootuks Isamaale, et vaigistada sealset siseopositsiooni.
„Reformierakond teeb pingutusi, et moodustada uus toimiv valitsus, kuid ma ei alahindaks praeguste koalitsioonierakondade soovi iga hinna eest koos jätkata,“ teatas Kaja Kallas ühismeedias. Oravapartei juhi olekust ajakirjanike ees jäi mulje, et peaministritool libiseb tal jälle käest.
„Pean ausalt ütlema, et Kaja Kallasest ei sõltu praegu midagi. Tegelikult sõltub ikkagi ju tänastest koalitsioonierakondadest, kas nad tahavad või ei taha koos jätkata,“ ütles Martin Helme. Tema isa Mart Helme kinnitas: EKRE jääb võimule!
Keskerakonna otsus
Kolmandaks riputati järgmise valitsuse saatus Isamaa kaela. Väikseim koalitsioonipartner oli kogu valitsuskriisis olnud väga vaikne, mõistes vaid hukka igasuguse korruptsiooni ja nõudes Keskerakonnalt ja EKRElt selgitusi.Miks Isamaa?
Poliitloogika ütleb, et mida vähem koalitsioonipartnereid, seda vähem tülisid. Reformi- ja Keskerakond saaks ka kahe peale kokku riigikogus 59 saadikut. Milleks tuua juurde veel 12 isamaalast?Andrei Korobeinik: „Pärast Jüri Ratase tagasiastumist peaministri kohalt lõpetas töö Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon. Reformierakond tegi Keskerakonnale ettepaneku uue koalitsiooni moodustamiseks ja pika kaalumise järel võtsime ettepaneku vastu. Vanas koalitsioonis oli nii head kui halba, aga need olid igal juhul huvitavad pea kaks aastat. Loodan, et Reformierakonna ja Keskerakonna kaolitsioon sünnib ja töötab Eesti heaks efektiivselt.“
Keskerakond otsustas alustada mitteametlikke koalitsiooniläbirääkimisi Reformierakonnaga. Delegatsiooni juhtideks usaldati Keskerakonna aseesimehed Mailis Reps ja Tanel Kiik.
Jüri Ratas märkis „Esimeses stuudios“, et Kaja Kallas pole olnud peaminister, kuid eeldused on tal selleks kindlasti olemas. Ta vastas ka küsimusele, kas KAPO pressikonverentsi ajastus võis olla süvariigi sepitsus. Loe lähemalt siit.
Lähme!
Lähme! pic.twitter.com/iGvdNbg4C9
— Lauri Laidna (@LauriLaidna) January 13, 2021
Riigikogus ei leidnud toetust otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks
Riigikogus tänasel istungil ei leidnud toetust otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses. Otsuse vastuvõtmise poolt oli 26 ja vastu 49 Riigikogu liiget.
Eelnõu nägi ette panna 2021. aasta 18. aprillil korraldatavale rahvahääletusele muu riigielu küsimus: „Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?“.
Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses läbis Riigikogus esimese lugemise 14. detsembril. Eelnõule esitati tähtajaks ligi 10 000 muudatusettepanekut.
Läbirääkimistel võtsid sõna Lauri Läänemets (SDE), Priit Sibul (I), Henn Põlluaas (EKRE), Peeter Ernits (EKRE), Kalle Grünthal (EKRE), Eduard Odinets (SDE), Mart Helme (EKRE), Heiki Hepner (I), Tarmo Kruusimäe (I), Hanno Pevkur (RE), Valdo Randpere (RE), Imre Sooäär (K), Indrek Saar (SDE), Siim Pohlak (EKRE), Mihhail Lotman (I), Riina Sikkut (SDE), Raimond Kaljulaid, Jevgeni Ossinovski (SDE) ja Helmen Kütt (SDE).
Andrei Korobeinik tegi Keskerakonna fraktsiooni nimel ettepaneku arvata tänase istungi päevakorrast välja Riigikogu otsuse „Rahvahääletuse korraldamine abielu mõiste küsimuses“ eelnõu (288 OE). Sellega ei olnud nõus EKRE fraktsioon, mistõttu jäi punkt päevakorda.
Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi ka rahvahääletuse eelnõu menetlemis kohta laekunud protestid.
Tulenevalt sellest, et Riigikogu juhatus ei saavutanud eilsel koosolekul konsensust ja aseesimees Siim Kallas jäi juhatuse otsuste suhtes eriarvamusele, hääletas Riigikogu täiskogu tänasel istungil kahte juhatuse ettepaneku. Need puudutasid Riigikogu liikmetelt laekunud proteste seoses rahvahääletuse eelnõu menetlemisega põhiseaduskomisjonis ja obstruktsiooniga seotud küsimusi.
Riigikogu täiskogu võttis häältega 49 poolt ja 48 vastu Riigikogu juhatuse otsuse, mis nägi ette lükata Riigikogu otsuse "Rahvahääletuse korraldamine abielu mõiste küsimuses" eelnõu (288 OE) menetlemise kohta laekunud protestid tervikuna tagasi. Otsuses märgitakse, et arvestades komisjonide väga laia eneseregulatsiooniõigust on põhiseaduskomisjon oma töövõime tagamiseks tegutsenud Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse raamides.
Riigikogus ei leidnud toetust juhatuse otsus obstruktsiooni reguleerimiseks.
„Riigikogu juhatus aktsepteerib obstruktsiooni kui parlamendi opositsiooni vahendit, millega demonstreeritakse oma vastumeelsust mõnele parlamendi enamuse otsusele. Ent parlamendi töö takistamine peab jääma väärikuse piiridesse. Tuhandete parandusettepanekute esitamine, millest suur osa on põhiseadusevastased, solvavad, Eesti julgeolekut kahjustavad ja Eesti rahvusvahelist mainet õõnestavad, ei teeni demokraatia huve, vaid madaldavad Riigikogu mainet ning diskrediteerivad demokraatliku riigi toimimist tervikuna. Riigikogu juhatus taunib ja mõistab hukka selliste ettepanekute tegemist ning kutsub parlamendiliikmeid üles loobuma nende esitamisest tulevikus. Põhiseadusest tulenevalt peab parlamendi toimimine olema tagatud igas olukorras ning obstruktsioon ei tohi viia Riigikogu igapäevase seadusandliku töö seiskumiseni.“
Selle Riigikogu juhatuse otsuse poolt hääletas 41 ja vastu oli 45 Riigikogu liiget. Seega ei leidnud ettepanek toetust.
Istung lõppes kell 20.40.
Abielureferendumi rahvahääletuse eelnõu kukkus läbi: eelnõu poolt hääletas vaid 26 saadikut. Vastu hääletas 49 saadikut.
Varro Vooglaid leiab, et Keskerakonna mehed (ja naised) on litsid.
Valitsuse lagunemiseni viinud Keskerakonna korruptsioonikahtluse keskmes on Porto Franco kinnisvaraarendusele valitsuse otsusega lubatud 39,4 miljoni eurone sooduslaen KredExilt. Pool sellest on välja makstud, mis saab ülejäänust? Loe SIIT.
Värske kahtlustus kriminaalkuriteos pole Keskerakonna jaoks midagi uut. Mäletatavasti jäi erakond 2015. aastal jõustunud riigikohtu otsusega süüdi ametialases võltsimises. Positiivse poolt pealt: vähemalt ei ähvarda parteid sundlõpetamine, sest veel 2014. aastal võinuks süüdimõistmine Keskerakonnale tähendada justnimelt hingusele minekut. Loe rohkem SIIT.
Tuletame meelde, et uusi koalitsioonikõnelusi dirigeeriv keskerakondlane Mailis Reps on ise jätkuvalt politseis korruptsiooniuurimise all seoses haridusministrina riigivara enda huvides kasutamisega. Loe SIIT.

Henn Põlluaas sai ebameeldiva üllatuse osaliseks.
Siim Pohlak kahtlustab, et riigikogu liikmed plaanivad sigadusi.
Eesti 200 juhatuse liige Lauri Hussar leiab, et Keskerakond ei kahetse, vaid kaalutleb, kuidas tagada endale ka edaspidi ulatuslik võim. Loe SIIT.
Kodumaal toimuvat võimuvõitlust jälgitakse hoolega ka Brüsselis.
Tuletame meelde eelmise öö sündmusi:
Toompeal Keskerakonna fraktsiooni ukse tagant kostis veel mõned tunnid enne peaminister Jüri Ratase tagasiastumist naisterahvaste rõkkavat naeru ja kilkeid ning arutelu Harry Potteri filmide üle. Midagi ei reetnud veel, et Jüri Ratas kell kolm öösel munad pihku võtab ja tagasi astub. Loe pikemalt SIIT.
Helir-Valdor Seeder: Reformierakond pole meile ettepanekut teinud
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tunnistas, et Reformierakond pole neile valitsuse moodustamiseks ettepanekut teinud. „Võib-olla teevad nad seda tulevikus,“ jäi ta optimistlikuks.
Küsimusele, mis saab koostööst Keskerakonnaga, vastas Seeder, et tegemist on parlamendierakonnaga, kellel on rahvalt valimiste teel saadud mandaat. „Süüdistus, mis on Keskerakonnale esitatud, ei tee ühegi erakonna liikme konkreetset mandaati tühiseks. Kõik riigikogu liikmed, kes on valitud, on töö- ja teovõimelised ning omavad õigust oma valijaid ja erakonda esindada.“
Seeder rõhutas, et erakond Isamaa ja tema ise taunib igasugust tegevust, mis on seotud korruptsiooni või mõjuvõimuga kauplemisega. „Isamaa jaoks on poliitiline kultuur alati probleem ja siin on parandamisruumi kõikidel parlamendierakondadel.“

Kolmapäeval oli riigikogu rahvast täis ja nende seas ka Mart Helme, kes kurtis kaamera ees meedia südametuse üle. Vaata videot SIIT.

Samal ajal Tallinna kohtumajas: Krachti ja Tederi kaitsjad keeldusid ajakirjanikele kommentaare jagamast. Kohus otsustab homme hommikuks, kas omavahel väidetavalt altkäemaksus ja rahapesus kokku leppinud Kracht ja Teder võidakse veel kuni kaheks kuuks vahi alla võtta. Loe SIIT.

Sahinad Toompealt: Isamaa üle parda? Keskerakond teeb näitemängu selle IRLi kaasamisega koalitsiooni, plaan on, et uue valitsuse moodustab Keskerakond koos Reformierakonnaga.
Kommentaarid (312)