Jüri Ratas teatas tagasiastumisestFoto: Martin Ahven
Ohtuleht.ee 13. jaanuar 2021 03:03
Peaminister Jüri Ratas teatas tagasiastumisest. Ratas tuli otsusega ajakirjanike ette kell kolm öösel pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut, mis algas Toompeal juba kell pool kaheksa. Ratase tagasiastumisega laguneb koalitsioon ning jääb ära rahvahääletus.

Ratas möönis, et poliitikas tuleb keeruliste olukordade lahendamiseks teha väga raskeid valikuid. 

„Tegin täna väärtuspõhise otsuse astuda kujunenud olukorras Eesti Vabariigi peaministri kohalt tagasi. See otsus sündis nõupidamistes Eesti Keskerakonna juhatuse ja riigikogu fraktsiooniga ning lähimate ametikaaslastega. Võimalikke lahendusi oleks kindlasti erinevaid, kuid õige tundus neist ainult üks,“ ütles Ratas.

Ratas rõhutas, et täna avalikuks saanud riigiprokuratuuri esitatud kahtlustus ei tähenda veel seda, et keegi oleks kindlasti süüdi, kuid paratamatult heidavad need kõigile asjaosalistele tõsist varju. 

„Sellises olukorras tundub ainuõige, et annan enda tagasiastumisega võimaluse kõigile asjaoludele häirimatult valgust heita ja selgusele jõuda. Poliitilise ja ühiskondliku rahu tingimustes,“ seletas Ratas.

Ratas on veendunud, et uurimisasutused teevad oma tööd professionaalselt ja erapooletult ning selgitavad ka selles juhtumis välja vaieldamatu tõe.

„Poliitilise vastutuse võtmisest hoolimata saan täie südamerahuga öelda, et ma pole peaministrina teinud ühtegi pahatahtlikku ega teadlikult valet otsust. Olen täna suhelnud nii riigi peaprokuröri kui kaitsepolitsei peadirektoriga, kes mõlemad kinnitasid, et neil pole minu suhtes kahtlustusi. Valitsusjuhina ei tundnud ma ka Porto Franco kaasuses, et ükski minister või erakond oleks püüdnud valitsuse langetatud otsuseid ebaseaduslikus suunas mõjutada. Tuginesime neis KredExi tehtud ettepanekule ning antud laenu tingimused olid igati võrreldavad eelnevalt näiteks Tallinki osas tehtud otsusega,“ jätkas Ratas.

Samuti kinnitas Ratas, et ta pole erakonda juhtides teinud ega heaks kiitnud ühtegi õigust ega õiglustunnet riivavat tegu.

„Loomulikult tuleb mul erakonna esimehena kanda vastutust ka selle eest, et antud küsimus saaks ühese, selge ja õiglase lahenduse,“ lisas ta.

Ära jääb ka rahvahääletus. „Selge on see, et kui koalitsioon on lõppenud, siis selliseid poliitilisi otsuseid ei tehta enam. Selleks on vaja panna kokku uus koalitsioon,“ ütles Ratas.

Jüri Ratas teatas tagasiastumisest Foto: Martin Ahven

Jüri Ratas teatas tagasiastumisest Foto: Martin Ahven