Raimond KaljulaidFoto: Tiina Kõrtsini
Marvel Riik, Kadri Kuulpak 12. jaanuar 2021 17:39
„Paljud ootasid 2016. aastal, kui Keskerakonna esimees vahetus, et muutub viis, kuidas asju aetakse. Aga nagu näitavad hiljutised skandaalid, siis ka uus põlvkond tunneb, et ta on aadel ja nüüd on nende kord endale mõis ehitada,“ võttis sotside Tallinna piirkonna juht Raimond Kaljulaid kokku Keskerakonnas toimuva.

Kaljulaid on enda sõnul proovinud pikka aega saada vastuseid küsimustele miks ja missugustel tingimustega otsustas valitsus Porto Francot toetada. Seni pole see tal õnnestunud.

„Kui tehing tuli avalikuks, palusin tutvuda laenulepingu tingimustega. Selle peale vastas peaminister riigikogu liikmele, et mul ei ole võimalik nendega tutvuda, kuna need sisaldavad ärisaladust,“ rääkis Kaljulaid.

Kuid õiguskantsler Ülle Madise hinnangul pole ärisaladus piisav põhjendus, miks riigikogu liige ei võiks tutvuda Porto Franco paberitega.

„Pöördusin uuesti peaministri poole ja ta uuesti ei vastanud mulle. Ta ütles, et nõustub Madise hinnanguga, aga kuna see on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majasisene dokument, siis peavad nemad vastama – rohkem kui pool aastat on suudetud vältida seda, et tehingu osas oleks võimalik midagi teada saada.“

Kaljulaidile ei tule üllatusena, et kaitsepolitsei ja prokuratuur uurivad Porto Farnco tehingut, sest see oli erakordselt kummaline.

„Need asjaolud, mis on avalikult teada, need ei usutavad. Väga raske on näha, miks riik on teinud sellise otsuse. Ja kui see ei ole riigi huvides, siis kelle huvides see on?“

Kui Eesti oleks skandinaavialik riik, astuks peaminister tagasi, aga seda Kaljulaid ei usu.

„Ei ole mõeldav, et peaminister saaks jätkata, kui tema erakonda süüdistatakse selles, et see on kasutanud majanduskriisi vahendeid enda erakonna sissetuleku tekitamiseks. Aga Eestis on näidatud, et punaseid jooni väga ei ole.“

Ligi ei näe võimalust valitsuse järkamiseks

Teisipäeval selgus, et Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud kriminaaluurimisega on esitatud kuriteokahtlustus viiele inimesele, kelle hulgas on Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder. 

Kahtlustuse kohaselt leppisid Korb ja Teder kokku, et Teder annetab enne kohalike omavalitsuste valimisi kuni miljon eurot, vastutasuks pidi Tederiga soetud firmad saama soovitud laenu. 

Ligi usub, et Ratas pidi Korbi ja Tederi tehingust teadma. „Peasekretär ei saa temast [Ratasest] sõltumata selliseid asju ajada, kui taga on sügavalt ebaloogiline valitsuse otsust, millest ei saanud keegi aru. Majandusloogikat selles otsuses ei olnud, et miks tõstetakse üks kinnisvaraprojekt nii kõrgele.“

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon pidi Ligi sõnul esmaspäeval hakkama Porto Franco tehingut uuesti uurima. Nüüd võidakse istung tuua varasemaks. 

Opositsioonis ei olnda Ligi sõnul veel umbusaldushääletusest räägitud. „Neil juhtudel tuleb anda võimalus asjaosalistel ise reageerida, mitte joosta võidu,“ ütleb Ligi, kelle isikliku arvamuse kohaselt peaksid tagasi astuma nii rahandusminister Martin Helme kui ka peaminister Jüri Ratas. 

„See näeb nii halb välja, isegi, kui ta seest parem oleks. Ma ei näe võimalust, et nii saab üks valitsus töötada. Otsus ja raha on seal nii otseses seoses. See ei ole kellegi kuulujutt. See on konkreetne KAPO menetlus, konkreetne kinnipidamine,“ lisab Ligi. 

Michali hinnangul on Kracht ja Korb erakondade võtmetegijad

Michal rõhutab enda kommentaaris, et kahtlusest süüdistuseni ja süüdimõistmisele on pikk tee ning lõplik sõna on kohtul, kuid esialgne info näitab, et küsimusi ei tule küsida ainult Keskerakonnalt ja EKRE-lt, vaid ka Tallinna linnapealt ja Isamaalt, kelle heakskiidul on valitsus Porto Francot toetanud.

„[Keskerakonna peasekretär] Mihhail Korb on oma mees Stenbockis [ehk peaministri Jüri Ratase juures] ja Tallinna linnavalitsuses [ehk Mihhail Kõlvarti juures]. Nii palju kui pressikonverentsist oli kuulda, siis lubadusi lahkuses oli andnud Korb Tallinna linna kohta. Teame väga hästi, kelle otsusele toetudes saab selliseid lubadusi anda,“ tõi Michal välja Korbi tähtsuse. Tähtsuselt ei jää maha ka Kersti Kracht, kes on rahandusministri ja EKRE esimehe Martin Helme parem käsi, aga ka Tallinna linnavolikogu EKRE fraktsiooni aseesimees ja revisjoni komisjoni liige.

„Need kaks inimest on omanud tipptasemel juurdepääsu vabariigi valitsusesse, Keskerakonda, EKREsse, Tallinna linnavalitsusse ja rahandusministeeriumisse. Seetõttu ütlen, et see probleem on suurem kui üksikjuhtum.“

Vaadates koalitsiooni kolmanda osapoole ehk Isamaa poole, ütles Michal, et erakond on raskes positsioonis, sest kõik võimuliidu liikmed kiitsid heaks Porto Franco toetamise. „Isamaa on hästi suure valiku ees. Kui Keskerakond ei otsusta ise mingeid samme astuda, siis peavad nemad astuma samme, et näidata, et nad ei kiida retsidiivsust heaks,“ selgitas ta. Michal toonitas, et Isamaa ennast ise ehtinud loosungitega, et nende põhitegevuseks on võitlus korruptsiooniga.

„Lähiajal võiks oodata peaministri tagasiastumise avaldust, aga arva, et Eestis me seda ei kuule.“