Krimi

BLOGI | PORTO FRANCO KORRUPTSIOONISKANDAAL: 12,5 tundi, mis viisid peaminister Jüri Ratase tagasiastumiseni (99)

Hindrek Pärg, 13. jaanuar 2021 03:50
Foto: Kollaaž / Õhtuleht / Ekspress Meedia
Prokuratuur ja kapo teatasid teisipäeval, et Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud kriminaaluurimisega on esitatud kuriteokahtlustus viiele inimesele, kelle hulgas on Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder. Kinni on peetud neli inimest. Öösel vastu kolmapäeval, veidi pärast kella 3 teatas peaminister Jüri Ratas, et astub tagasi. See tähendab ka valitsuse lagunemist. 

Keskerakonna juhatus kogunes teisipäeva õhtul umbes kella 19.30st riigikogus oma fraktsiooni ruumides. Loetud minutid pärast kella kolme öösel tuli Jüri Ratas ligi kaheksa tundi Toompea koridorides oodanud ajakirjanike ette ning teatas tagasiastumisest. 

Mida hõlmab Porto Franco kinnisvaraarenduse ümber lahvatanud kriminaalmenetlus ning prokuratuuri ja kapo esitatud kahtlustused? (Loe ka altpoolt blogi, millises jadas teisipäevased sündmused lahti rullusid)! 

Hillar Tederit ja Mihhail Korbi kahtlustustakse mõjuvõimuga kauplemises. Kahtlustuse järgi lepiti kokku, et Teder annetab Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Kahtlustuse mõjuvõimuga kauplemises on juriidilise isikuna saanud ka Keskerakond. 

Olgu märgitud, et Hillar Teder annetas eelmisel aastal 60 000 eurot Keskerakonnale ja 60 000 eurot teisele koalitsiooniparteile, Isamaale. 

Kahtlustuse on saanud ka Keskerakond ning veel kaks inimest, kelle nimesid juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ja kaitsepolitsei büroojuht Harrys Puusepp pressikonverentsil ei avaldanud. Perni sõnutsi kahtlustatakse nondest kahest inimesest ühte altkäemaksu andmine ja altkäemaksu võtmisele kaasa aitamine, teist kahtlustatakse mõjuvõimuga kauplemises. 

Prokuratuuri ja kapo pressikonverents. Foto: Hannes Dreimanis

Kahtlustuse järgi leppis Teder kokku ka altkäemaksu andmise Kersti Krachtile selle eest, et viimane kasutab ära oma positsiooni rahandusministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused KredExi kriisiabimeetmete kasutamisel. Altkäemaksu üleandmine jäi toimumata, sest kapo töötajad pidasid Tederi ja Krachti kinni.

Samuti kahtlustatakse Hillar Tederit ja Kersti Krachti rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist.

Lisaks on esitatud mitmete kuritegude toimepanemise kahtlustused veel kahele ettevõtjale.

Perni sõnul otsustatakse pärast menetlustoimingute lõppu, kas keegi ka vahistatakse. 

Riigiprokuröri sõnul algas kahtlustuses olev sündmustik eelmise aasta kevadel. „Möödunud aasta jaanuari keskpaigast kuni praeguseni kogutud tõendid viitavadki erinevatele kuritegudele, mille alusel alustati täna kuriteokahtlusega inimeste suhtes avalike menetlustoimingute läbiviimist," sõnas Pern.

Puusepp lisas, et nii altkäemaksu võtmises kui ka mõjuvõimuga kauplemises on kuritegu juba sellistes asjades kokku leppimine ning raha ei pea päriselt omanikke vahetama. 

„Ausat konkurentsi kahjustavad tegevused avaldavad alati laiemat mõju tervele ühiskonnale ning ühest tehingust saab alguse lumepalliefekt, mis mõjub laastavalt nii majanduskeskkonnale kui ka kohalike omavalitsuste otsuste usaldusväärsusele,“ lisas riigiprokurör.

Pern rääkis ka võimalikest karistustest. Tederi ja Krachti puhul saab rääkida esimese astme kuriteost ning neid ootaks süüdimõistmise korral kuni 10 aastat vangistust. Keskerakonnale esitatud kahtlustus on seotud teoga, mis pandi toime katseajal. Seega võib peaministriparteid karistada rahalise karistusega, millele liidetaks varasem karistus. 

Korbi kahtlustatakse teise astme kuriteos, mis pole nii raske süütegu kui Tederil ja Krachtil. Küll aga on Korb riigikogu liige ning tal on saadikupuutumatus. Perni sõnutsi tehakse soovitus saadikupuutumatuse ära võtmiseks siis, kui on alust süüdistuse esitamiseks. 

03:56
Hindrek Pärg

Prokuratuuri kutse pressikonverentsile potsatas ajakirjanike postkasti kell 14.38. Kell 3.03 teatas Jüri Ratas, et astub tagasi. Loe järele Õhtulehe blogi, mis selle 12,5 tunni sees juhtus ja kuidas jõuti selle ajaga peaministri tagasiastumiseni! 

02:10

Kapo majast, kus toimusid teisipäeval ülekuulamised, väljus pool tundi pärast südaööd valges jopes daam, kes varjas kiivalt enda nägu.

Kapo majast kell 00.30 väljunud daam (Robin Roots)
Kapo majast kell 00.30 väljunud daam (Robin Roots)
01:18

Ansip: valitsus peaks viivitamatult tagasi astuma

"Püüd kriisiabist osa erakonna rahaaukude lappimiseks kasutada on eriline sigadus. Jüri Ratas, Martin Helme ja kogu see valitsus peavad viivitamatult tagasi astuma," kirjutab Euroopa Parlamendi liige Andrus Ansip Twitteris.

"Erakonna esimeheks saades lubas Jüri Ratas, et muudab erakonna korruptsioonivabaks. Tema juhitud praeguseks kriminaalkorras karistatud erakonda tabavad aga järjest uued korruptsiooniskandaalid. Muster on endine, muutunud pole midagi," lisab Ansip.

01:10

Kumb väsib enne - Keskerakond või ajakirjandus? Mailis Reps lubas Toompeal riigikogu koridoris koosoleku lõppu ootavatele ajakirjanikele, et enam ei lähe kaua. (Sama ütles Kiik kella 21 paiku.) Nüüd ütles Kiik, et paar tundi läheb veel. 

23:20

Põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets kõndis Toompeal Keskerakonna koosoleku lõppu ootavatest ajakirjanikest mööda ja märkis, et ta ei usu, et koalitsioon ise tagasi astub. Lisaks hurjutas ta rahvusringhäälingut, mis pani talle ekslikult suhu Kaja Kallase tsitaadi.

23:17

Kristina Kallas: valitsus tunnetagu oma võimetust olukorda lahendada ja vallandagu iseennast

„Meil ei ole toimivat riigikogu ja nüüd ei ole meil ka toimivat valitsust. Peaministri partei ja teise valitsuse partei liige on saanud kahtlustuse kuriteos. Minul on tunne, et Eesti riigil on põhi alt ära, et me vajume kuskile. Hästi toimivast, kiiresti arenevast, oma sihte teadvast riigist on saanud poliitilistes kriisidest ja korruptsioonist räsitud patsient. Mu lootus on, et see on kõige madalam punkt ja me suudame vajumise peatada ja august välja ronida. Kuid mitte nende juhtidega,“ kirjutab erakonna Eesti 200 juht Kristina Kallas sotsiaalmeedias.

„Eesti põhiseaduse loojad nägid ette, et sellistes olukordades võtavad valitsus ja riigikogu vastutuse, tunnetavad selgelt oma võimetust olukorda lahendada ning käituvad riigimehelikult ja vallandavad iseennast,“ lisab ta.

22:53

Meeleolud on olenemata hilisest kellaajast Keskerakonna fraktsiooni koosolekul jätkuvalt ülevad. Pidevalt kuuleb ukse tagant naerupahvakaid ja naisterahvaste lõkerdamist.

22:14

Nüüd on Keskerakonna koosolekul teemaks Harry Potteri filmid ja kas need on lastefilmid või sobivad ka täiskasvanuile.

21:58

Toompeal riigikogu koridoris koosoleku lõppu ootavale Õhtulehe reporterile kostub ukse tagant rõkkav naiste naer. Tundub, et neil on lõbus! Läbi ukse oli kuulda ka arutelu selle üle, kas minna lastega ponijalutusse...

21:32

Keskerakondlased tegid koosolekust veerandtunnise pausi.

Keskerakonna koosolek (Martin Ahven)
Keskerakonna koosolek (Martin Ahven)
Keskerakonna koosolek (Martin Ahven)
20:52

Marina Kaljurannale meenusid praegu Eestis toimuvat vaadates Lennart Meri sõnad: „Tule taevas appi!“

„Keskerakond sipleb järjekordses korruptsiooniskandaalis, seekord koos EKRE nõunikuga. Isamaa ootab järjekordselt koalitsioonipartneri selgitusi, loe: otsib põhjendust valitsuses jätkamiseks. EKRE juhib kindlakäeliselt teerulli, mis sõidab üle mitte ainult riigikogust, vaid Eesti põhiseadusest ja demokraatiast,“ kirjutas Kaljurand Facebookis.

Kaljuranna arvates võtaks vastutustundlik peaminister vastutuse ja astuks tagasi, mis tähendaks ka koalitsiooni lagunemist.

„Vaadates Ratase senist käitumist, võib ennustada, et ta tegeleb nädalakese valitsuskriisiga ning premeerib siis kõiki koalitsioonikaaslasi millegi söödava või joodavaga,“ sõnas Kaljurand.

Kaljurand soovitas Isamaal kuulata oma parempoolseid ja lahkuda koalitsioonist, sest praeguses koalitsioonis on nad kaasvastutavad kõigi ühiste sammude eest.

20:46
Hindrek Pärg

Toompeal viibiva Õhtulehe reporteri sõnul käib Keskerakonna koosolek juba mõnda aega.

Poliitikutele muretseti ka seitse pitsat ning ootavatele ajakirjanikele on lubatud, et koosolek venib väga pikale. "Oi jumal, te võite koju ära minna. Meil läheb siin kõvasti aega," ütles Reps fraktsiooni ukse taga ootavatele žurnalistidele. 

Lootus on, et esimesed kommentaarid tulevad kella 21 paiku, mil läheb eetrisse "Aktuaalne kaamera".

Senikaua pole aga midagi muud teha, kui lihtsalt oodata...

Ajakirjanikud Toompeal ootamas Keskerakonna fraktsiooni ukse taga. (Martin Ahven)

19:25

Umbes tund aega tagasi polnud Keskerakonna peakontoris suuremat liikumist märgata. Küll aga paistis ajakirjanikele silma majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas, kontorist käis läbi ka eurosaadik Yana Toom ja Lauri Laasi, kes mõisteti kuus aastat tagasi süüdi eraviisilisele jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises.

Kell 19.30 algab Keskerakonna juhatuse koosolek riigikogu partei fraktsioonide ruumides. 

Lauri Laasi Keskerakonna peakontori uksel. (Robin Roots)
Taavi Aas Keskerakonna peakontoris teisipäeva õhtul. (Martin Ahven)
Yana Toom Keskerakonna peakontori ees teisipäeva õhtul. (Martin Ahven)
Keskerakonna peakontor teisipäeva õhtul. Fotograafid tööhoos. (Martin Ahven)
Yana Toom Keskerakonna peakontori ees teisipäeva õhtul. (Martin Ahven)
19:16

Presidendi kantselei teatel annab kolmapäeva hommikul pressikonverentsi Kersti Kaljulaid pärast kohtumist Keskerakonna juhi ja peaminister Jüri Ratasega. 

Riigipea kohtus täna Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek SaareErakond Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja Eesti Reformierakonna juhi Kaja Kallasega. Kohtumiste eesmärgiks oli arutada tekkinud poliitilist olukorda ning erakondade koostöövõimet, mille küsimus tõusis suuresti pärast abielureferendumi ümber toimuvast. 

Kaja Kallas teel kohtumisele president Kersti Kaljulaidiga. (Martin Ahven)
19:14
Hindrek Pärg

Ühtlasi teatas Isamaa juht Helir-Valdor Seeder, et ootavad Keskerakonnalt ja EKRE-lt selgitusi. 

"Avaliku võimu teostamisel peavad asjad olema ausad ja näima ka ausad. Isamaa mõjuvõimuga kauplemist ei tolereeri. Täna prokuratuuri poolt esitatud kahtlustused Keskerakonna ja EKRE poliitikutele on äärmiselt tõsised.“

„Ootame Keskerakonna ja EKRE selgitusi ja konkreetseid samme,“ ütles Helir-Valdor Seeder.

Helir-Valdor Seeder teisipäeva õhtul pärast kohtumist president Kersti Kaljulaidiga. (Martin Ahven)
19:12
Hindrek Pärg

Jaanus Karilaiu teatel esitas Mihhail Korb tagasiastumisavalduse! Loe lähemalt SIIT

Mihhail Korb. (Teet Malsroos)

18:12
Hindrek Pärg

Kaja Kallas kommenteerib tekkinud olukorda ühismeedias napisõnaliselt

17:23
Hindrek Pärg

Pressikonverentsist jäi kõlama, et kapo otsustas alustada menetlustoiminguid täna, et veenduda kõigi osapoolte Eestis viibimine. Prokuratuuri pressiesindaja Kairi Küngase sõnul polnud aga alust arvata, et keegi kahtlustatavatest põgeneks välismaale. 

"Aga eks inimesed ikka liiguvad ringi. Täna lihtsalt oli sobiv päev [menetlustoimingute alustamiseks], kui inimesed olid Eestis kõik," ütles Küngas. 

Prokuratuuri ja kapo pressikonverents. Taavi Pern (vasakul) ja Harrys Puusepp. (Robin Roots)
17:01
Hindrek Pärg

Raivo Aeg rääkis ERR-ile, et peab algatatud kriminaalmenetlust väga häirivaks. 

"Tegemist on ääretult kahetsusväärse juhtumiga ja veel kahetsusväärsemaks teeb selle asja see, et see ei ole ju esmakordne juhtum. Keskerakond juriidilise isikuna on ka enne kriminaalkorras karistatud. See on väga halb," ütles Aeg ERR-ile.

"Täna ta on kahtlustus, lõpuks ikkagi peab kohus ütlema, kas Keskerakond on kuriteo toime pannud või ei ole ja mis ulatuses. Aga juba see, et selline menetlus on alustatud ja kahtlustus on üles seatud, on tõsiselt häiriv," märkis Aeg.

Aeg ütles, et kui valitsus Porto Francole laenu andmise ühiselt otsustas, siis mingeid küsitavusi näha ei olnud. "Mina valitsuse liikmena, kes ei ole olnud Kredexi laenukomitee otsuste juures, ei osanud seal täheldada mingisuguseid anomaaliaid," sõnas Aeg.

Aegi sõnul arutab asja ka Isamaa, aga ta ei osanud veel öelda, kuidas see mõjutab valitsuskoalitsiooni püsimist.

16:59

Õhtulehel pole õnnestunud tabada ka Reformierakonna juhti Kaja Kallast. Ta läks kella 16.30st Kadriorgu kohtuma president Kersti Kaljulaidiga.

Kaja Kallas minemas kohtumisele presidendiga. (Martin Ahven)

16:55
Hindrek Pärg

Õhtuleht on üritanud kontakteeruda ka Isamaa juht Helir-Valdor Seederiga ja tema parteikaaslaste, välisminister Urmas Reinsalu ja justiitsminister Raivo Aegiga. Keegi pole toru võtnud. 

Küll aga ütles Seeder kohtumiselt president Kersti Kaljulaidiga tulles, et kui kahtlustus vastab tõele, mõistab ta sellise käitumise hukka, vahendab Delfi. 

16:42

Rahandusminister ja EKRE esimees Martin Helme ütles ühismeediapostituses oma nõuniku Kersti Krachti altkäemaksukahtlustusega kinnipidamise kohta, et suhtub korruptsiooni nulltolerantsiga. Samas tõstatas Helme taas vandenõuteooriana, et miks avalikustatakse riigprokuratuuri poolt taoline kahtlustus päev enne riigikogus toimuvat abielu mõiste referendumi teist lugemist.

16:16
Hindrek Pärg

Pern: Tedert ja Krachti võib süüdimõistmisel oodata 10 aastane vangistus. Keskerakonda võidakse teoreetilise süüdimõistva ostuse korral karistada rahalise karistusega millele liidetakse eelnev karistus. 

16:16
Hindrek Pärg

Pern: kahtlustuses on kirjeldatud sündmustikku, mis on alanud eelmise aasta kevadel. 

Puusepp: altkäemaksus ja mõjuvõimuga kauplemisel on kuritegu on juba sellises asjas kokku leppimine, raha ei peagi liikuma. 

16:16
Hindrek Pärg

Pern: kinni on peetud neli inimest. Kas taotleme kellegi vahistamist, ostustame pärast menetlustoimingute lõpetamist.

16:15
Hindrek Pärg

Puusepp: räägime kahtlustusest ja nii palju, kui meie hinnangul on avalikkusel praegu oluline teada.

16:15
Hindrek Pärg

Puusepp: kapo on seotud sellepärast, et riik on andnud uurimisõigused meile, et ennetada ja tõkestada võimalikku ohtu riigi julgeolekule. Kas on olnud oht riigi julgeolekule, on praegu selgitamisel. 

16:14
Hindrek pärg

Pern: Mõjuvõimuga kauplemise osas on kahtlustuse saaanud ka Keskerakond. Hillar Teder leppis kahtlustuse kohaselt Kersti Krachtiga kokku, et aitab kaasa soodsa otsuse langetamisel. Kersti Krachtile ning Hillar Tederile esitatud kahtlustus ka rahapesu kokkuleppes. Krachtil kahtlusused ka mõjuvõimuga kauplemises. 

16:07
Hindrek Pärg

Pern: kahtlustuse kohaselt leppisid Korb ja Teder kokku, et Teder annetab enne kohalikke omavalitsusi kuni miljon eurot, vastutasuks pidi Tederiga soetud firmad saama soovitud laenu. 

16:05
Hindrek Pärg

Taavi Pern: kahtlustuse on saanud kokku viis inimest ja Keskerakond. Kahtlustuse on saanud Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder. Teiste inimeste nimesid ei avaldata

15:42
Hindrek Pärg

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem, kelle haldusalasse KredEx jääb, ei osanud kommenteerida, miks kaitsepolitsei toimetab KredExi büroos. Tema teadmine piirdus sellega, mida on võimalik uudistest lugeda

„Minul ei ole olnud ei kaitsepolitsei ega prokuratuuriga mingisugust kontakti antud sel teemal. Küll aga jah tean, et täna toimusid teatud sündmused, mis puudutavad läbiotsimisi,“ ütles Siem.

Õhtulehe on vihjatud, et kaitsepolitsei huvi on laenudes ning see puudutab ka poliitikat. „Seda ma ei oska öelda, missugused on liinid. Eks ajapikkus peaks tekkima selgus. Usun, et kaitsepolitsei lähtub teadmis-, vajaduspõhiselt. Praegusel hetkel paistab, et nad ei arva, et ma võiksin [ministrina] olla teadlik.“

15:41
Hindrek Pärg

Porto Franco kinnisvaraarenduse taustinfo

Juuli lõpus otsustas valitsus toetada ligi 40 miljoni euro suuruse laenuga Porto Franco kinnisvaraarendust. Sildlaen pidi tulema Kredexist. Õhtuleht uuris veel augustikuu lõpus, kas laen on üle kantud, ent toona poldud nii kaugele jõutud.

Porto Franco projekti arendab ärimees Hillar Tederi poeg Rauno Teder. Kõnealune laen on meedias palju kirgi kütnud. Pahameelt on üles näidanud ka paljud konkureerivad kinnisvaraärikad – miks Teder saab soodustingimustel laenu, aga nemad mitte? Nende sõnul pole toetusel seost ka koroonakriisiga. 

Tederile laenatud 40 miljonit kerkis viimati üles kolm kuud tagasi, mil avaldati eelmise aasta kolmanda kvartali annetused. Toona selgus, et Hillar Teder oli 60 000 euroga toetanud Keskerakonda. Sellest pool enne Porto Franco laenuotsuse tegemist ja pool pärast laenuotsuse tegemist. Toona ütlesid nii Keskerakond kui Hillar Teder ise, et laenu ja annetuse omavaheline seostamine ei ole põhjendatud. Teder selgitas Keskerakonna toetamist toona valitsuse tegevusega Rally Estonia korraldamisel. Toona jäi õhku küsimus, et kui toetamise põhjus on rallis, siis miks just Keskerakond, aga mitte teised valitsuskoalitsiooni liikmed, sest nii Isamaa kui ka EKRE aitasid kaasa ralli toimumisele. 

Porto Francole antud laenu üle näitasid pahameelt ka paljud konkureerivad kinnisvaraärikad – miks Teder saab soodustingimustel laenu, aga nemad mitte? Oktoobris selgus, et kuus kinnisvaraarendajat kaebasid Euroopa Komisjonile Porto Francole antud laenu üle.