Sisuturundus

Väikeste laste kõrvalt täiendõppes osalenud Liisi: sain enesekindluse ja kompasin iseenda piire 

Tartu Kutsehariduskeskus, 13. jaanuar 2021 10:54
Mis oleks, kui keeraks oma karjääriraamatus täiesti puhta lehe ja õpiks midagi sootuks uut? Just sellise vägitükiga sai hakkama täiskasvanud õppija Liisi Eelsaar. Alustades nullist, läbis Liisi aastaga kolm raamatupidamise koolitust, sooritas praktika ning tegi kõigele lisaks ära raamatupidaja 5. taseme kutseeksami. Sel moel enda võimeid kombates võib ta täna öelda: piirid on just seal, kuhu me need ise paneme.

Liisi on naine, kes ei lase elumuutustel end jalust niita. Ka siis, kui tundub, et kuidagi ei saa, leiab ta võimaluse edasi liikuda. Nii ei tulnud tal 11. klassi suvevaheajal emaks saades mõttessegi, et nüüd on õppimisega kõik. Liisi jätkas sügisel õpinguid kaugõppes ja lõpetas gümnaasiumi koos klassikaaslastega. Ehkki kõrgkooli minek asus uue rolli tõttu oma aega ootama, ei jäänud Liisi koduseinte vahele istuma. Ta hakkas tööle ning liikus karjääriredelil kindlalt edasi. Kõik oli justkui paigas, kuniks ühel päeval saabus koondamisteade.

Hetk, mil Liisi maailm võinuks kokku variseda, sai kummalisel kombel hoopis pöördepunktiks – Liisi mõistis, et valitud amet ei paku talle vaimses plaanis rahuldust. „Alles rattast välja astudes sain aru: olen müügitööst kohutavalt väsinud ega taha seda enam teha,“ meenutab Liisi tagantjärele. „Tundsin vajadust ja valmidust muudatuse järele, ent väikeste laste kõrvalt kooli minna oleks olnud minu jaoks liiga suur tükk. Koolitus tundus just selline jõukohane amps.“ Erialavalikul sai Liisi sõnul määravaks raamatupidajast ema eeskuju ning see, et numbrid ja seadused on alati olnud tema „teema“.

Iseenda jaoks õppimine on sõltuvust tekitav

Ühes oli Liisi algusest peale kindel: ta läheb püüdma teadmisi, mitte koolitustunnistust. „Koolitusturg on metsik ja näiliselt sarnaseid koolitusi palju. Minu eesmärgiks oli saada karjääripöördeks vajalik sisuline ettevalmistus, mistõttu välistasin kõikvõimalikud lühikursused. Tegin korraliku uurimistöö ja lõplik valik langes koolitusele, mille sisu oli kõige põhjalikumalt avatud. Tagantjärele saan oma valikut vaid kiita,“ räägib Liisi, kuidas ta Tartu Kutsehariduskeskuse Koolitus- ja nõustamiskeskusesse jõudis.

Koolituspinki istus naine esmakordselt 2019. oktoobris. „Õppida huvitavat ja iseenda jaoks vajalikku asja – see oli lausa sõltuvust tekitavalt mõnus!“ meenutab Liisi õpingute algust. Ja kui veebruarikuu ning koos sellega algkursuse lõpp kätte jõudsid, oli Liisil nii suur õppimistuhin sees, et maandus järgmisel, raamatupidaja 5. taseme kutseeksamiks ette valmistaval kursusel.

„Kahtlemata oli minu õppimisvaimustuse taga suur roll ka üliprofessionaalsel koolitajal,“ tunnistab Liisi. „Koolitusmaterjale oma raamatupidajast emaga jagades oli temagi üllatunud, millisel tasemel meile teadmisi jagati. Just võimalus õppida oma ala professionaalidelt oli peamine põhjus, miks ma julgesin kohe jätkukoolituse ette võtta ning seejärel veel ühe, põllumajandusettevõtetele suunatud raamatupidamise täiendkoolituse. Nende kolme koolituse ja läbitud praktika põhjal tundsin: nüüd olen kutseeksamiks piisavalt küps,“ räägib Liisi.

Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab

Liisi ei salga, et teisele kursusele minnes oli hirm suur: „Muretsesin, kuidas ühildada kodune graafik õppimisega ning mitu korda nädalas Tartusse sõitmisega. Olen tohutult tänulik oma mehele, kes neil hommikutel, mil mina kell 7 hommikusele rongile tuhisesin, kogu koduse elu üle võttis. Teiseks  – algkursusel olid kõik algajad, aga jätkukursusel istusin koolipinki inimestega, kelle jaoks raamatupidamine on igapäevatöö. Minul seevastu puudus igasugune praktika. Kursuse käigus hirm vähenes ja hakkasin nägema enda eeliseid – äsja algkursuse lõpetajana oli mul kõik veel värskelt meeles; olin kursis seadusandluse ja õigete lahenduskäikudega. Praktika lisandudes hakkas ka enesekindlus tasapisi kasvama.“ Täna teab Liisi, et parim viis oma hirmudega hakkama saada ongi neile julgelt vastu minna. „Kui väga tahta, on kõik tehtav. Mina tahtsin väga,“ naerab ta.

Teadmiste omandamise kõrval oskab Liisi hinnata ka koolitusel sõlmitud uusi tutvusi ja sõbrasuhteid. „Meile sattus üliäge grupp. Suhtleme siiani igapäevaselt. Kui kellelgi on mingi küsimus, üritame koos lahendusi leida ja muidugi motiveerime üksteist ennast agaralt täiendama“.

Novembris sooritas Liisi Tallinnas Eesti Raamatupidajate Kogu poolt korraldatud 5. taseme kutseeksami. „Kutsetunnistus on raamatupidaja kvaliteedimärk. Eksami positiivne sooritamine andis mulle enesekindluse, et olen tõesti valmis uut karjääri alustama. Praegu olen tööpakkumistele avatud ja ootan põnevusega uusi koolitusi. Usun, et kolme aasta pärast lähen püüdma raamatupidamise 6. taset,“ kergitab Liisi tulevikuplaanidelt saladuskatet.

Liisi nõuanded täiskasvanud õppijale:

- Leia üles oma tegelik huvi. Mis on see, mis sind päriselt rõõmustab?

- Esimene samm on kõige raskem. Tee see lihtsalt ära!

- Pole suurt vahet, kas pere kõrvalt õppida või töötada: kõige aluseks on hea logistika.

- Liigu oma unistuste suunas väikeste sammudega: koolitusampsud on parim valik, kui mitu aastat koolipinki tundub liiga suur ettevõtmine.

Soovid ka õppima tulla? Tutvu kõikide Tartu KHK täiskasvanute koolitus-ja nõustamiskeskuse täienduskoolitustega SIIN!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee