Poliitika

President Kaljulaid: abielureferendum tuleks siduda parlamendi saatusega – kui ei lähe läbi, lõpeb ka riigikogu töö (205)

Toimetas Annika Erg, 11. jaanuar 2021 19:18
Kersti KaljulaidFoto: Tiina Kõrtsini
President Kersti Kaljulaid pöördus esmaspäeva õhtul kõikide riigikogu fraktsioonide poole ettepanekuga siduda kavandatav abielu mõiste teemaline rahvahääletus riigikogu usaldusega. See tähendab, et kui rahvahääletusele pandud eelnõu rahva toetust ei leia, kuulutatakse välja erakorralised parlamendivalimised.

„Kellegi nahk ei ole praegu päriselt turul,“ nentis Kaljulaid esmaspäevaõhtuses ETV saates „Ringvaade“. „Nii taastaks riigikogu enda väärikuse.“

Samal teemal

Kaljulaid kinnitas, et abielureferendumi teema pole teda ära tüüdanud, ehkki selles protsessis on algusest peale valesti läinud kõik, mis valesti minna saab.

„See sõnastus on selline, et me ei ole siiani aru saanud, mis on täpselt „ei“ ja „jah“ vastuse tagajärjed ja kas need vastused on juriidiliselt võrdsed. Meil ei ole seda selgust. Takkapihta opositsiooni muudatusettepanekud – osad on ropud, osad on andnud võimaluse mitmeti mõista Eesti poliitikat. Me teame, et iga poliitiku sõnu saab kontektstist välja rebida, tõlgendada ja kasutada meie vastu. Muidugi ka ebatsensuursed muudatusettepanekud. Ka see on läinud valesti,“ loetles president.

„Menetlus parlamendis on samuti läinud valesti, sest nüüd on tekkinud küsimus, et kui riigikogu selle referendumi küsimuse heaks suudab kiita, mis siis edasi saab – kas õigukantsler nõustub, et protsess on olnud seaduspärane või ta ei nõustu sellega ja pöördub riigikohtusse. See tundub nagu lõputu küünlapäev. Aga me ei tohi tüdida. Me peame aktiivselt otsima, mis on väljapääs,“ lisas ta.

Kaljulaid ei võta Martin Helme keeldumist temaga kohtuma tulla isikliku solvanguna ja loodab, et tänast ideed kuuldes mõtleb minister ümber.

„Ringvaate“ saatejuht Grete Lõbu uuris ka, miks peaks koalitsioon presidendi ettepanekuga nõus olema, kui neil on niigi praegu kõik hästi.

„Kui eesmärgiks on siiras ja aus soov ja tahe viia läbi see referendum... Millise plaaniga, ma ütlen ausalt, mina tunnen ebamugavust, sest ma usun, et paljud inimesed Eestis saavad haiget kõige selle pärast. Aga kui see on koalitsiooni soov ja tahe, siis ei ole võibolla kena see, kuidas seda on praegu mängitud nagu mängurilauas, et tõstan järjest panuseid, aga mul oma nahka turul praegu pole. Sellepärast on inimestel seda raske tajuda kui miskit, mis on riigikogu vääriline. Aga riigikogu ongi see koht, kus me oma põhimõtete ja maailmavaate eest seisame. Sellisel juhul ainus aus viis seda teha on öelda, et ma panen selle küsimuse rahvahääletusele ja see on mulle nii oluline, et ma riskin selle nimel omaenda poliitilise tulevikuga,“ seletas Kaljulaid.

Kaljulaidi ettepanek 

Kaljulaid rõhutas kõigile parlamendifraktsioonidele esmaspäeva õhtul välja saadetud kirjas, et vastavalt kehtivale perekonnaseaduse § 1 sõlmitakse abielu Eestis mehe ja naise vahel. 

Samas tõi president välja, et mõistab, et riigikogu enamusel on tahe abielu mõiste teemal rahvahääletus siiski läbi viia.

Eesti Vabariigi kehtivas põhiseaduses on selleks ka võimalus loodud – põhiseaduse § 105 annab võimaluse panna seaduseelnõu või muu riigielu küsimus rahvahääletusele. 

„Praegu on kavandatud rahvahääletus läbi viia muu riigielu küsimusena, mis ei too kaasa mingit poliitilist vastutust. Kui tegemist on parlamendisaadikute enamuse hinnangul tõesti niivõrd olulise riigielu küsimusega, mille osas rahvahääletuse läbiviimine antud ajahetkel on möödapääsmatu, oleks aus see siduda ka enda poliitilise vastutusega. Teen ettepaneku praegune menetlus katkestada ning esitada küsimus abielu mõiste kohta vastavalt põhiseaduse § 105 toodud võimalusele seaduseelnõuna. See oleks oma olemuselt usaldushääletus praegusele riigikogu koosseisule,“ ütles president Kaljulaid.

Vastavalt põhiseaduse § 105 kuulutab rahvahääletusel vastuvõetud seaduse president viivitamatult välja.

Kui rahvahääletusele pandud seaduseelnõu ei saa poolthäälte enamust, kuulutab president välja riigikogu erakorralised valimised.

„See oleks aus käitumine valijate suhtes ja samm selle poole, et taastada parlamendi ja poliitika usaldus ja väärikus. Eesti rahvas tahab riigikogu üle uhke olla ning kutsun teid üles selleks põhjust andma,“ pöördus president riigikogu liikmete poole.

Kemplused parlamendis

Presidendi kantselei avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe ütles täna Õhtulehele, et president Kaljulaid jälgib pingsalt seda, mis toimub parlamendis, ning suhtleb pidevalt erinevate poliitiliste jõudude ja põhiseaduslike institutsioonidega.

„Viidatud [Venemaa Föderatsiooni] ja veel mitmed teisedki opositsiooni tehtud ettepanekud on sobimatud ja kahjustavad ka meie riigi mainet, sest loota, et kogu maailm süveneb meie parlamendi poliitilistesse „mängudesse“, on liigoptimistlik,“ ütles Linnamäe. „Niisamuti on sobimatud ja juriidiliselt küsitavad mitmed sammud, mida koalitsioon on teinud oma tahte pealesurumiseks ja opositsiooni kaasarääkimisvõimaluste piiramiseks.“

President teatas möödunud nädala reedel, et kutsub kõik erakonnajuhid vestlusele. Teisipäeval, kolmapäeval ja neljapäeval peaks Kaljulaid kohtuma Reformierakonna juhi Kaja Kallasega, Keskerakonna esimehe ja peaministri Jüri Ratasega, EKRE esimehe Martin Helmega, Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi, Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Indrek Saare ja Eesti 200 juhi Kristiina Kallasega. Lisaks kohtub riigipea riigikogu Keskerakonna fraktsiooni juhi Kersti Sarapuuga, EKRE fraktsiooni juhtiva Siim Pohlakuga ning Isamaa fraktsiooni juhi Priit Sibulaga. Martin Helme on öelnud, et tema presidendiga kohtuma ei lähe.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee