Hondurase president Juan Orlando Hernandez võib olla seotud narkokaubandusega.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. jaanuar 2021 11:09
USA föderaalprokuröride sõnul aitas Hondurase president Juan Orlando Hernandez väidetaval narkokaubitsejal tarnida kopsaka altkäemaksu eest USAsse tuhandeid kilogramme kokaiini. Hondurase presidendikantselei teatas seevastu laupäeval, et see väide on „100% vale“.

New Yorgi lõunaringkonna prokuröride teatel on leitud uusi tõendeid, mis viitavad üksikasjalikult sellele, et väidetav uimastikaubitseja Geovanny Fuentes Ramirez tegi koostööd Hondurase presidendi Juan Orlando Hernandeziga, vahendab CNN. Ehkki Hondurase riigipead nimeliselt ei mainita, on ta presidendikampaania kirjelduste ja venna nimetamise abil selgesti eristatav. Dokumendi kohaselt lubas Hernandez „suruda narkootikumid otse gringode [viide ameeriklastele] ninna“. 

President Hernandezi vend Juan Antonio mõisteti 2019. aastal New Yorgis narkokaubanduses süüdi – ta tunnistas end igas talle esitatud punktis süüdi, ent kohtuprotsessi ajal ütlusi ei andnud. Teda süüdistati muuhulgas narkoraha kasutamises valitseva Rahvuspartei kampaaniate korraldamiseks.

Reedel esitatud kohtudokument kirjeldab Fuentese ja Hernandezi tihedat töösuhet. Seal väidetakse ka muuhulgas seda, et Hernandez võttis 2013. aastal presidendiks kandideerides altkäemaksu ja pakkus vastutasuks sõjalist tuge ja riiklike relvajõudude kasutamist narkokaubanduse abistamiseks.

Presidendile pole praeguse seisuga süüdistusi esitatud. Ta kinnitas 2019. aastal, et USA narkopolitsei (DEA) on teda uurinud, ent ta ise on korduvalt talle esitatud süüdistused tagasi lükanud. Prokuröride hinnangul illustreerivad korruptsioonisüüdistused presidendi ja tema liitlaste laiemat kuritegelikku plaani, millega kasutatakse narkokaubandust võimu ja kontrolli kindlustamiseks Hondurases. 

Laupäeval teatas presidendikantselei Twitteris esitatud avalduses, et USA prokuröride väited on „100% valed“. Ameeriklastele informatsiooni jaganud tunnistajaid nimetati kriminaalideks, kes valetasid „kättemaksu ja oma karistuse vähendamise nimel“.