Maailm

ÜLEKAALUKAS VÕIT: Kõrgõzstani presidendiks valiti hiljuti vangis istunud Sadõr Džaparov (1)

Toimetas Aare Kartau, 11. jaanuar 2021 09:55
Kõrgõsztani presidendivalimised võitis ülekaalukalt Sadõr Džaparov.Foto: AFP/Scanpix
Kõrgõzstani natsionalistlik poliitik Sadõr Džaparov saavutas pühapäeval toimunud presidendivalimistel ülekaaluka võidu, vahendab Reuters. Alles hiljuti viibis Džaparov trellide taga.

Mullu oktoobris lagunes suure protestilaine taustal Kõrgõzstani eelmine valitsus, mistõttu oli vaja uusi valimisi. Riikliku keskvalimiskomisjoni teatel näitasid esialgsed tulemused, et protestiliikumise üks juhte Sadõr Džaparov on võitnud peaaegu 80% häältest. See tähendab, et presidendivalimiste teist vooru ei toimu.

Samal teemal

Samuti on üle 80% valijatest toetanud ettepanekut põhiseadusreformiks, mis annaks presidendile parlamendi kulul suuremad volitused. Džaparovi sõnul jõustub reform juuniks. Kavandatav reform muudab õnnestumise korral Kõrgõzstani poliitilise süsteemi sarnaseks näiteks Kasahstanile ja Usbekistanile, mida on juba aastakümneid juhtinud karmikäelised poliitilised liidrid – seega on seal vähem poliitilisi vabadusi, ent ka vähem rahutusi.

„Ma tulen võimule raskuste ja kriisi ajal,“ sõnas Džaparov ajakirjanikele pärast tulemuste väljakuulutamist. Tema sõnul ei piisa ühest või kahest aastast riigi parandamiseks: „Saame hakkama kolme või nelja aastaga, ent see nõuab stabiilsust.“

Mullu oktoobris puhkenud vägivaldsed protestid tõstsid Džaparovi vanglakongist peaministritoolini. Vangi mõisteti ta kuberner Emilbek Kaptagajevi röövimiskatse korraldamise eest, mis toimus 2013. aastal rahutuste ajal. Enne täieõiguslikuks presidendiks kandideerimist tegutses mees ka põgusalt ajutise riigipeana.

Hoolimata natsionalistlikust hoiakust on Džaparov lubanud korduvalt säilitada tihedaid suhteid Moskvaga. „Venemaa on meie strateegiline partner,“ mainis värskelt presidendiks valitud mees pühapäeval. Teadaolevalt teenis Džaparov traditsioonilistele väärtustele panustava kampaaniaga suure toetuse maapiirkondade valijate seas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee