Juhtkiri

Juhtkiri | Ohtlik mäng valijate usaldusega (9)

ohtuleht.ee, 10. jaanuar 2021 18:26
Olenemata sellest, kas olla abielureferendumi toimumise vajalikkuse küsimuses koalitsiooni või opositsiooni poolel, võivad kõrvaltvaatajad jõuda vaat et täielikule üksmeelele selles, et riigikogu põhiseaduskomisjonis viimastel päevadel toimunut on ebameeldiv taluda. Tegemist on justkui lõputu küünlapäevaga, ainult et iga uus päev algab senisest veelgi halvemini, sest riigikogu liikmete demokraatiat õõnestavatel sõnadel ja tegudel on tõepoolest reaalsed tagajärjed. Olgu selleks siis oht olla rakendatud vaenuliku naaberriigi propaganda teenistusse või tekitades valijates poliitikast võõrandumise tunde, mille vilju võime näha järgmiste valimiste valimisaktiivsuses.

Kahjuks ei paista tekkinud olukorrale ühtegi lihtsat lahendust – et pingeid aitaks maandada õiguskantsleri sekkumine ja menetlusreeglite võimaliku rikkumise arutamine riigikohtus, on suuresti asjatu lootus. Nagu tõdeb endine õiguskantsler Allar Jõks: sellest ummikseisust väljumiseks ei tule otsida mitte õiguslikke vahendeid, vaid poliitilisi, ja tasakaalupunkti peaks otsima kõik osapooled. Paraku on presidendi lepituskatsegi, kutsudes erakondade ja fraktsioonide juhid ühisele kohtumisele, eos liiva jooksmas, kui vähemalt üks kutsutuist pole nõus kohale tulema.

Seda olulisem saab olema vahendajate roll, kelleks peaks ainuüksi valitsusjuhi positsiooni tõttu olema eelkõige Jüri Ratas. Kui referendumi toimumine on koalitsiooni hinnangul hädavajalik, siis pole põhjust jääda suures pildis kinni ebaolulistesse detailidesse, nagu hääletuse toimumine just 19. aprillil, mis pealegi on tekitanud riigikogule asjatu ajalise surve.

Alustuseks vajame kokkulepet, et kõik poliitilised jõud austavad võrdselt rahvahääletuse kumbagi võimalikku tulemust. Üks läbipaistvamaid viise selle tagamiseks oleks panna rahvahääletusele hoopis seaduseelnõu – kui poolthäälteenamust ei saada, tuleksid erakorralised valimised. See ei jäta ruumi tulemuste tõlgendamiseks, nii nagu poliitikuile parasjagu sobib.

Iseasi muidugi, kas võimalike uute valimiste tulemusena kasvaks kinni senised lõhed või pandaks ühiskonna taluvus taas proovile juba uue valitsuse moodustamise käigus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee