Eesti uudised

Reinsalu ei mõista presidendi vaikimist Reformierakonna muudatusettepaneku kohta, Helme hinnangul tuleb prokuratuuril alustada kriminaalasja (126)

Toimetas Hindrek Pärg, 10. jaanuar 2021 16:41
Urmas Reinsalu, Martin HelmeFoto: Kollaaž / Stanislav Moškov
EKRE juht Martin Helme ja välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ei saa aru, miks president Kersti Kaljulaid pole kommenteerinud reformierakondlaste soovi panna rahvahääletusele küsimus, kas Eestis oleks parem elada, kui Eesti vabariik kuuluks Venemaa koosseisu.

"Ma saan aru tema (presidendi - toim.) päevapoliitilistest sümpaatiatest, millest ta pole saladust teinud. Kuid on hetki, mil riigipea, riigikaitse kõrgem juht ei tohi vaikida. Sellises küsimuses lihtsalt ei ole võimalik poolt mitte valida ja lihtsalt distantseeruda," kirjutab Reinsalu sotsiaalmeedias, et kelle sõnul pole ettepanekuga kaasnenud möödas, sest sellele ei ole paraku täies mahus adekvaatselt reageeritud.

Välisministri sõnul pole ka Refomierakonna esimees Kaja Kallas andnud juhtunule ainumõeldavat riigiõiguslikku hinnangut. "Oma põhiseaduslikku korda kaitsvad avaldused on teinud Riigikogu esimees, peaminister ning põhiseaduskomisjon. Olen veendunud, et Riigikogu juhatus peab juhtunust pretsedendi välistamiseks tulevikus kujundama selge ja ühemõttelise seisukoha hinnanguna tehtud ettepanekule ning selle menetlemise võimatusele," ütleb Reinsalu, sõnades, et selle ttepanek põhiseaduslik menetlemine pole riigikogu põhiseaduslikus korras. 

Samal teemal

Rahandusminister Martin Helme hinnangul on Reformierakonna ettepanek riigivaenulik ja põhiseadusvastane ega saa aktsepteerida, et nad ei kanna mingit vastutust. "Kui erakonna esimees ja fraktsioon neid ettepanekuid ühemõtteliselt hukka ei mõista ning ei tee selget ja avalikku ettepanekut neil saadikutel riigikogust lahkuda, siis on nad võtnud need ettepanekud omaks ja sisuliselt heaks kiitnud. Mitte mingi vingerdamine, jutt nalja tegemisest, näpukatest, siin ei aita," kirjutab Helme.

Ta loodab, et järgmisel nädalal toimuval kohtumisel Kaja Kallase ja Kaljulaidi vahel keskendutakse sellele, kuidas Eesti julgeolekut mitte ohustada.

Helme hinnangul peaks igas ühiskonnas olema mingi ühine püha asi, milleks meil peab olema Eesti riik ja iseseisvus. "Selle pühaduseteotuse osas peab kõigil olema nulltolerants," sõnab rahandusminister. 

Ta lisab: "Minu hinnangul peaks prokuratuur algatama Reformierakonna saadikute suhtes kriminaalasja ja minu hinnangul tuleb neilt saadikutelt selle menetluse ajaks igal juhul võtta ära puutumatust. Mindud on üle igasuguse piiri!".

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee