Eesti uudised

Täiendatud! 

Põhiseaduskomisjonis jätkab arutelu abielu rahvahääletuse eelnõu üle (173)

Toimetas Hindrek Pärg, 10. jaanuar 2021 15:56
Kaja KallasFoto: Robin Roots
Pühapäeval kogunes riigikogu põhiseaduskomisjon erakorraliseks istungiks, et jätkata arutelu abielu rahvahääletuse eelnõu üle. 

Laupäevane istung osutus paljuski farsiks - opositsioonisaadikud lahkusid virtuaalselt toimunud istungilt varem, sest nende sõnul polnud aktsepteeritav komisjoni esimehe Anti Poolametsa (EKRE) käitumine, kes terve istungi aja opositsiooniliikmetele sõna ei andnud ja nende mikrofonid välja lülitas. 

Samal teemal

"Selline opositsiooni suukorvistamine, nagu toimus eile, on taasiseseisvunud Eesti Riigikogus enneolematu ja lubamatu. Praegu ollakse Isamaa ja Keskerakonna abil loomas pretsedenti, mis võib hiljem valusalt kätte maksta. Riigikogu liikmete tööalase tegevuse piiramine ja sõnavõtmise keelamine on selline võimuliidu töörist, mis on vastuolus demokraatliku riigikorraldusega," kirjutas Reformierakonna juht Kaja Kallas pühapäeva hommikul. 

Pühapäeval avaneski opositsioonil võimalus saada sõna, sest komisjon kogunes füüsiliselt Toompeal. Kallasel pühapäevase istungi vormi kohta etteheiteid polnud, sest opositsiooni esitatud proteste komisjonis ka arutatakse. 

Ühtlasi avaldas Poolamets ajakirjanikega rääkides, et koalitsioon soovib panna eelnõu saata riigikokku teisele lugemisele nelja üksiku abielu kohta käiva muudatusettepaneku ja opositsiooni obstruktsiooni kobaraga. Teisisõnu soovib võimuparteid grupeerida 9313 muudatusettepanekut üheks. 

"Meie plaan on siduda viieks (grupiks) nii, et ühe on neli tõsist ettepanekut, mis seonduvad abielu mõistega. Sellest gigantsest massist, üle üheksatuhandelisest massist oli neli konkreetset abielu mõistega seotud asja, mis ei olnud jaburus, mis ei olnud põhiseadusvastane või ei olnud täiesti ebaadekvaatne," vahendab ERR-i uudisteportaal Poolametsi sõnu.

Kaja Kallas möönis, et see on riigikogu kodu- ja töökorra seaduse vastane. "Paragrahv 102 ütleb, et koos võib hääletada identseid ettepanekuid, sama esitaja esitatud muudatusettepanekuid, neid võib siduda, aga ei või siduda täiesti erineva sisuga muudatusettepanekuid, mis on esitatud ka erinevate esitajate poolt," lausus ta.

Samal teemal

11.00.2021
KUS ON SELGROOG? Eiki Nestor: jama põhiseaduskomisjonis peab lahendama riigikogu juhatus
11.00.2021
PARLAMENT KAHJUSTAB RIIKI: president taunib nii opositsiooni kui ka koalitsiooni samme abielureferendumi juures
11.00.2021
Parlamentarismi kaitsja Helir-Valdor Seeder: Poolamets ei riku seadust, asju tuleb vaadata tervikuna
10.00.2021
Põhiseaduskomisjon saatis rahvahääletuse eelnõu täiskokku viie muudatusettepanekuga