Poliitika

Reformierakonna kolm liiget esitasid eelnõu viia Eestis läbi rahvahääletus Eesti kuulumise kohta Venemaa koosseisu (212)

Toimetas Keit Paju, 9. jaanuar 2021 10:56
Venemaa lippFoto: STANISLAV MOSHKOV
Välisminister Urmas Reinsalu väljendab ühismeedias imestust kolme Reformierakondlase eelnõu kohta, mille kohaselt võiks viia Eestis läbi rahvahääletuse Eesti kuulumise Venemaa koosseisu kohta.

"Kui seda täna kuulsin, tõtt-öelda ei uskunudki, et SEE küsimus on esitatud Riigikogu rahvahääletuse otsuse menetlusse. Palusin seda uurida ja paraku see tõesti nõnda on. On asju, millega ei tehta pulli või obstruktsiooni. Soovitan südamest, jättes kõrvale igasuguse parteipoliitilise pukslemise ja algataja nime mitte mainides, SEE küsimus küll tagasi võtta," kirjutas Reinsalu eile.

Reinsalu tuletab meelde, et kõik riigikogu liikmed on andnud vande olla ustavad Eesti Vabariigile ja põhiseaduslikule korrale ning põhiseaduse esimene paragrahv sätestab, et iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu.

"Riigikogu menetlusse on kolm Reformierakonna liiget, Laaneots, Kruuse ja Jaanson, esitanud riigikogu otsuse eelnõu viia Eestis läbi rahvahääletus Eesti Vabariigi kuulumise kohta Venemaa koosseisu. Selle ettepaneku esitamisega on need riigikogu liikmed rikkunud riigikogu liikme ametivannet. Minu selge veendumuse kohaselt ei saa riigikogu sisuliselt seda muudatusettepanekut arutada, ilma et seda ka formaalselt menetlevad (ning muuhulgas isegi vastu hääletavad) riigikogu liikmed ei rikuks oma ametivannet," selgitab Reinsalu.

"Meie riiklus, meie vabariik ei saa lubada endale pretsedenti, et sellise ettepaneku isegi formaalne arutamine oleks mingisuguse formalistliku tõlgenduse järgi põhiseaduspärane. Kui arulage, mälutu või küüniline oma riigi suhtes saab olla sellist ettepanekut tehes?" pärib Reinsalu.

Reinsalu sõnul kutsus ta ettepanekut teinud reformierakondlasi seda vaikselt tagasi võtma. "Küsisin täna järgi, seda ei ole paraku juhtunud, olgu siis argusest või ülbusest. See seab riigikogu väga tõsisesse ja kriitilisse seisu," nendib ta.

"Jätame kõrvale abielu rahvahääletuse, räägime MEIE VABARIIGIST. Minu sõnum on selge: SEE ettepanek ei tohi minna Riigikogu komisjonis ega täiskogus hääletusele. See on mõeldamatu. Riigikogul puudub formaalne pädevus SEDA ettepanekut hääletada. Moraalse pädevuse puudumisest pole mõtet rääkidagi!" sõnab Reinsalu.

"Sellest riikluse jaoks kriitilise pretsedendi loonud küsimusest tuleb välja tulla põhiseaduspärasel moel. Toimunud fakti ei saa teha olematuks, kuid sellele vastuse andmine on meie kätes. See on meie riik, meie vastutame selle riigi eest. On asju ja tõdesid, millega ei mängita. Mitte KUNAGI," lõpetab Reinsalu.

Urmas Kruuse teatas umbes tund pärast seda, kui väljaanded uudist kajastama hakkasid, et võtab oma ettepaneku tagasi. “Võtsin tagasi oma muudatusettepaneku abielureferendumi eelnõule, mis sisaldas küsimust "Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui see kuuluks Venemaa koosseisu?". Loomulikult on minu isiklik ja meie kõigi vastus sellele küsimusele kindel "Ei". Eesti on ja peab alati jääma vabaks," rõhutab ta.

"Ma esitasin selle muudatusettepaneku selleks, et juhtida tähelepanu selle referendumi absurdsusele ja vajadusele vastata igal juhul "Ei" EKRE poolt peale surutud vaenule. Mõistan, et minu küsimus on ebasobilik ja võtan selle tagasi," ütleb ta.

Peaminister Jüri Ratas mõistab Reformierakondlaste teo hukka.

"Eesti Vabariigi põhiseadus sätestab oma esimeses paragrahvis, et Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on aegumatu ning võõrandamatu.

Eesti Vabariigi peaministrina mõistan jäigalt ja ühemõtteliselt hukka Reformierakonna Riigikogu saadikute Ants Laaneotsa, Urmas Kruuse ja Jüri Jaansoni täiesti vastutustundetu ettepaneku panna rahvahääletusele mõte või küsimus “Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?". Juhin tähelepanu, et originaaltekstis olid valesti kirjutatud nii Eesti Vabariik kui koosseis," kirjutab Ratas.

"Seda kõike peame nägema meie kalli Eesti iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva künnisel. See on vale, mõeldamatu ja masendav...Jagan välisministri seisukohta, et Riigikogu ei saa sellist ettepanekut menetleda. Minu hinnangul peavad kõik Eesti poliitilised jõud sellise ettepaneku ühemõtteliselt hukka mõistma. Olen kindel, et seda teeb ka Vabariigi President," lõpetab Ratas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee