Põhiseaduskomisjoni esimehe ja aseesimehe valimisedFoto: Robin Roots
Carolin Liis Tamm 9. jaanuar 2021 12:45
Tänasel Riigikogu põhiseaduskomisjon erakorralisel istungil valiti esimehena jätkama Anti Poolamets (EKRE) ja aseesimehena tagasi Lauri Läänemets (SDE).

Erakorraline valimine toimus seoses sellega, et aseesimees Lauri Läänemets avaldas eilsel istungil soovi aseesimehe kohalt tagasi astuda. Põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets ning aseesimees Lauri Läänemets pöörasid reedesel istungil korralikult tülli, mis päädis Läänemetsa tagasiastumisega. Mis juhtus, loe lähemalt SIIT.

Laupäevahommikune kogunemine algab tervitamise ja maskikontrolliga. “Miks sul maski ees pole?” küsib Valdo Randpere Kalle Grünthalilt. Istungieelne õhkkond on pinev ja vaidlused tekivad tühiste asjade pärast. “Ma ei eira ühtegi õigusakti,” vastab Grünthal. “Aga pane siis mask pähe!” tõstab Randpere häält, mille peale ka teised liikmed maskikandmise kohustusele tähelepanu pööravad.

Arutelu kestis kaks tundi, mille tulemusena Anti Poolamets võitis seitsme häälega ja Lauri Läänemets sai kuus häält, kes jätkab aseesimehena. “Ma arvasin, et täna läheb ainult 20 minutit, aga läks kaks tundi,” ütles Poolamets.

Valdo Randpere sõnul oli istung vaidlusterohke. “Väga palju kanditaate ja väga palju vaidlust ametiruumides,” ütleb Randpere.

Koalitsioon oli ühehäälselt nõus valitud esimehe ja aseesimehega, kuid Lauri Läänemetsa sõnul pole mitte ühtegi Reformierakonna muutusettepanek kordagi sõna saanud. “Meil on ainult üks soov, et me saaks kasvõi ühe sõna öelda oma mõtete tutvustamiseks. Siiamaani pole seda antud,” ütleb Läänemets.

Igale muudatusettepanekule antakse tavaliselt tutvustamiseks viis minutit. Selle aja jooksul on teistel võimalus küsida küsimusi ja toimuma peab ka arutelu. Lauri Läänemetsa sõnul on praegu esitatud ettepanekuid kuus minutit ja mõni esitab minutiga 11 muudatusettepanekut.

Istungi suletud uste tagant kostub tugevad sõnavõtud. “See möödus ülimalt aktiivse jantimise saatel,” ütleb Poolamets. “Jantimine toimus nii, et esitati lõputult erinevaid kanditaate üles. Lauri Läänemaa ütles, et tema ei ütle, kas tema üldse kandideerib või ei kandideeri.”

Poolametsa sõnul lähevad muudatusettepanekud arutelu alla juba täna või homme. “Koalitsioon on valmis ka pühapäeval istuma, et rahvale hääl tagasi anda ja opositsioon on ka siis ilmselt valmis välja tulema,” ütleb Poolamets. “Ma usun, et me oleme juba päris lähedal sellele jandi lõpule, mis siin toimub.”

Täna toimuv põhiseaduskomisjoni istung on enneolematu, sest programmis Teams toimuval koosolekul saavad rahvasaadikud rääkida ainult siis, kui komisjoni juht Anti Poolamets nende mikrofonid sisse lülitab. “Täna on tehtud nii, et kõigil on mikrofonid välja lülitatud, nii et mitte ükski opositsiooni esindaja üldse sõna ei saa,” ütles Kaja Kallas, et täna nende muudatusettepanekuid ei kuulata ja lisab, et see pole aktsepteeritav.