"Hommikusöök staariga" – Mika Keränen
Anu Saagim | Video: Rauno Vahtre 10. jaanuar 2021 10:32
Kohtusin soome päritolu, kuid Eestis elava lastekirjanik Mika Keräneniga (47) romantilises Tartus. Tegime Eesti kõige ilusamal uisuplatsil mõned tiirud ja nautisime staarkokk Joel Ostratile kuuluvas Cafe Truffes kuuma kakaod ja hõrke magustoite.

Vaata videot!

"Hommikusöök staariga" – Mika Keränen Foto: Mari Luud

Mika Arto Juhani Keränen, kelle pseudonüüm on Mihkel Kera, kolis Eestisse aastal 1993. Põhjus lihtne. Tema südame oli võitnud eesti neiu Eva. 27 aastat tagasi Eesti Põllumajandusülikooli aiandust õppima tulnud mees ei osanud sõnagi eesti keelt. Kuna Tartus keegi soome keelt eriti ei mõiganud, siis õppis mees kohaliku keele kiirelt ära ja asus Tartu Ülikoolis suisa eesti filoloogiat õppima. Lõpetas ülikooli 1999. aastal. Seejärel töötas mõnda aega Soomes Eesti Instituudis, kuid alates 2006. aastast elab ja töötab püsivalt Tartus. 

1997. aastal sai Mikast Tartu Noorte Autorite Koondise ehk NAK üks taasasutajaid ja mees võttis endale suupärasema nime, Mihkel Kera. "Seda ka sellepärast, et kohalikud taksojuhid tahtsid mul pidevalt nahka üle kõrvade tõmmata, kui said aru et olen soomlane," naerab Mika. "Oli alles sellega jamamist. Lõpuks ei jäänud muud üle kui leppisime juhiga kindlas summas kokku ja panime taksomeetri kinni. Maksin küll kolmekordse hinna, aga ei viitsinud vaielda." 

"Aga küll on Eestis head toidud - värske viilutamata leib, kodune sült, kama, õlu, küüslauguleivad, juust," kiidab Kera. Igatahes meeldib Tartu talle kordades rohkem, kui Tallinn. Tõepoolest, vaadake kasvõi seda jõuludeks püsti pandud Raekoja platsi kujundust ja liuvälja, kus saab ümber suudlevaid tudengeid tiirutada. Lihtsalt muinasjutt!

Muidugi meeldivad Mikale ka eesti huumor ja kaunid naised. "Eesti naistest hakkan alles nüüd aru saama," tunnistab soomlane. "Nad tunduvad esialgu hästi kooliõpetajalikud, kohati isegi kurjad, aga lähenevad asjadele väga põnevalt. Kui soome naisest saad kohe aru, kas oled ta ära sebinud või mitte, siis eesti naiste puhul jääb see müstikaks. Kui naine tahab, siis krabab ise ja lohistab koju nii, et arugi ei saa," naerab Mika. "Aga üks on kindel, soome naistel on eesti naistelt väga palju õppida. Just nimelt seda võrgutamise kunsti." 

"Hommikusöök staariga" – Mika Keränen Foto: Mari Luud

Mika on avaldanud luulekogu "Tähelepanekuid noorusaastatest" ning lasteraamatud "Varastatud oranž jalgratas", "Peidetud hõbedane aardelaegas", "Vana roosa maja", "Salapärane lillenäppaja", "Professor Must", "Kuldne Lurich", "Küttepuuvargad", "Jõmmu" ja "Fantoomrattur". Tema lastekrimkade sarja tegevus toimub Tartus Supilinnas. Selle linnaosa teemal on ta avaldanud ka raamatu "Minu Supilinn". Tema teoseid on tõlgitud soome, vene ja läti keelde. 2011. aastal asutas Keränen oma kirjastuse Keropää, mis annab välja tema enda lasteraamatuid.

Keränen on tõlkinud soome keelde muuhulgas Mehis Heinsaare, Andrus Kivirähki, Hasso Krulli, Veiko Märka ja Wimbergi loomingut. Ta on kirjutanud ka soome keeles, 2014. aastal ilmus tema sulest noorsooromaan "Maaliviivalla" ja  2015. aasta mais esilinastus Keräneni lasteraamatute põhjal valminud film "Supilinna salaselts". 

"Hommikusöök staariga" – Mika Keränen Foto: Mari Luud

Mika on lahutatud. Tal on kolm tütart Evamaria (26), Emma (18) ja Nora (5). Mees elab Annelinnas, suures kolmetoalises korteris, kus üks tuba on maast laeni raamatuid täis. 

Pikemat intervjuud Mikaga, kus räägime kuidas Tartu on mehe vastu võtnud, kas vahel poeb naha vahele ka koduigatsus, kas vabakutselise kirjanikuna elab Eestis lahedalt ära, millised on soomlase pilgu läbi eestlased ja eriti just eesti naised jpm, saad lugeda Õhtulehe veergudelt juba uuel nädalal. 

"Hommikusöök staariga" – Mika Keränen Foto: Mari Luud
Cafe Truffe Foto: Aldo Luud

Cafe Truffe, kus suu magusaks tegime, asub uisuplatsi vahetus läheduses. See on hubase sisekujundusega restoran, kus lisaks lõõgastavale õhkkonnale saab hellitada ennast maitsvate toitudega. Kohvik-restoran kostitab külalisi peamiselt vahemere köögiga, lisaks leiab sealt suure valiku erinevaid kooke, kohvijooke, veine, omapäraseid kokteile ning palju muud.

Kas teadsite, et Cafe Truffe on staarkokk Joel Ostrati "esiklaps" ja õitsenud tema taktikepi all juba 15 aastat! Koht on saanud aastate vältel mitmeid tunnustusi – Hõbelusikas 1., 2. ja 3. koht kohvikute kategoorias ning Eesti 50 parima restorani järjestuses 1., 2. ja 3. koht Tartu arvestuses. Truffe on kuulunud igal aastal White Guide´i parimate restoranide hulka.