Poliitika

MÖLL TOOMPEAL JÄTKUB! Põhiseaduskomisjoni juht Poolamets: seltsimees sotsialist, ma palun lahkuda siit ruumist! (142)

Triinu Laan, 8. jaanuar 2021 13:56
Foto: Sven Soiveri Facebook live
Riigikogu põhiseaduskomisjon pidi reedel jätkama istungit abielu rahvahääletuse muudatusettepanekute arutamiseks. Komisjoni esimees Anti Poolamets teatas neljapäeval, et reedene istung toimub virtuaalselt. Kuid komisjoni aseesimees Lauri Läänemets (SDE) tuli reedel enne koosolekut esimehe kabinetti ja teatas, et soovib füüsiliselt istungil osaleda.

„Meil tuleb virtuaalne istung,“ selgitas Poolamets. „Seltsimees sotsialist, ma palun lahkuda siit ruumist!“

Lauri Läänemets vaidles talle vastu, et olulise põhjuseta ei saa kaugistungit teha. „Sinu poolt välja toodud põhjus, et tehakse kaugistung, et sa saaksid vaigistada riigikogu liikmeid, ei päde,“ ütles ta.

„Kõigepealt pane mask ette ja ära tungi võõrasse ruumi,“ vastas talle Poolamets. „Palun lahku siit ruumist ja näita parlamendiliikmele väärikat taset. Sa ei tohi võõras ruumis olla, kui sind pole siia kutsutud. See on minu isiklik kabinet. Ärge hävitage parlamendi mainet!“

Läänemets kutsus seepeale kohale ka komisjoniliikmed Kaja Kallase (RE) ja Valdo Randpere (RE). „Ma võtsin oma kohvi ka kaasa,“ teatas heatujuline Randpere ja tegi ettepaneku minna suuremasse ruumi.

„Tehke oma sõud mujal,“ soovitas Poolamets. „Meil toimub virtuaalne koosolek.“

Kaja Kallas uuris, kas ajakirjanikel on luba kabinetis olla, aga parlamendiliikmetel ei ole.

„Sa tekitasid eile kaose,“ põrutas Poolamets Randperele, kui viimane teatas, et tuli füüsiliselt kohale, kuna komisjoni esimees teatas neljapäevasel istungil, et virtuaalne koosolek toimub vaid selleks, et inimestel mikrofone välja lülitada.

„Loodan, et Kaja Kallas ilmutab väärikust ja leiab oma kabineti üles. Punalipsulisest sotsist ei saa seda loota,“ kommenteeris Poolamets. Kaja Kallas tõi seepeale välja, et riigikogu liikmel on õigus osaleda komisjoni istungil ja tutvustada muudatusettepanekuid.

„Kas te võtsite nüüd nendest Ameerika märatsejatest eeskuju? Äkki lükkate tooli ka ümber? Sa tulid ehtsa sotsialisti kombel laamendama, trügisite sisse, keeldute lahkumast,“ pahandas Poolamets.

Poolamets teatas, et läheb EKRE fraktsiooni ruumi ja jätkab seal koosolekut. „Kui sind kohal ei ole, siis ma võtan juhtimise üle ja lõpetan koosoleku ära,“ ütles Läänemets. „Võtke see linti, et revolutsiooniline madrus tahab koosolekut üle võtta,“ soovitas Poolamets ruumis viibivatele ajakirjanikele.

Poolamets suunduski EKRE fraktsiooni ruumi. Vastuseks ajakirjanike küsimusele koosoleku jätkumise kohta, teatas ta: „Austusest nende inimeste vastu, kes ikkagi on end üles andnud ja ootavad lobby's, proovime koosolekut jätkata, kuigi näete ise kui masendav see pilt on. Ei tea, kas Kapitooliumi ründamine oli silme ees, et teevad samasuguse triki? Aga need pole ju inimesed tänavalt, vaid parlamendi liikmed.“

Põhiseaduskomisjon peab valima endale uue esimehe ja aseesimehe

Põhiseaduskomisjoni aseeesimees Lauri Läänemets astus reedel oma kohalt tagasi.  Seaduse järgi tähendab Läänemetsa tagasiastumine seda, et nii Poolametsa kui Läänemetsa volitused kehtivad kuni uute valimisteni, mis peavad toimuma järgmisel komisjoni istungil, mis eeldatavasti toimub esmaspäeval.  

„Eilne päev näitas kõigile ühemõtteliselt, et lisaks demokraatlike väärtuste ja seaduse eiramisele on Poolamets ka puhttehniliselt saamatu," ütles Lauri Läänemets.

Poolametsa taandamise esile kutsumiseks astus Läänemets täna põhiseaduskomisjoni aseesimehe kohalt tagasi, millega kaasneb automaatselt nii esimehe kui aseesimehe uus salajane valimine järgmisel istungil. „Pärast sellist fiaskot oleks muidugi väärikas Poolametsal ise taanduda, kuid seda oleks temalt liiga palju oodata,“ põhjendas Läänemets.

Kui esimees ei saa elementaarse koosoleku juhtimisega hakkama, siis tuleb koalitsioonil leida uus juht, leidis Läänemets.  "Samale seisukohale jõudis eile ka koalitsioonisaadik Imre Sooäär ning rahulolematust Poolametsaga on kuulda ka EKRE ridadest.“ 

Neljapäeval saatsid Kaja Kallas ja Indrek Saar koalitsioonierakondade juhtidele kirja ettepanekuga panna abielureferendumi arutelu kriisi ajaks pausile. Opositsioonisaadikud saatsid neljapäeval ka riigikogu juhatusele protesti, et neil ei võimaldata põhiseaduskomisjonis oma ettepanekuid piisava ajaga selgitada. Riigikogu esimees Henn Põlluaas kinnitas ERRile, et proteste arutatakse järgmisel riigikogu juhatuse istungil teisipäeval.

Samal teemal

07.01.2021
Poolamets jageles „Esimeses stuudios“ Pevkuriga: ma lootsin, et varupingil teie ülbus kahaneb!
07.01.2021
Juhtkiri | Opositsioon sunniti vaikima
07.01.2021
VIDEO JA GALERII | Põhiseaduskomisjoni istung kiskus kirglikuks: „Sa käitud nagu revolutsiooniline madrus!“
06.01.2021
Kaja Kallas: selgus, et põhiseaduskomisjoni esimees ei pea põhiseadust mitte millekski

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee