Kommentaar

Georg Malvius | Lohutus 

Georg Malvius, lavastaja, 8. jaanuar 2021 18:05
Kui vaadata Cambridge English Dictionaryst sõna “consolation“  (lohutus) seletust, siis kõlab see: “Miski, mis parandab kurva või pettunud inimese enesetunnet”.

Mõtlen praegusel koroonaviiruse ajal tihtipeale sõnale “lohutus”. Selle sünonüümide seas on trööst, loht, hingekosutus – sõnad, mis viitavad üksteise jaoks olemasolule.

Mitte üksnes inimesed

Teadlased defineerivad lohutust tihtipeale rahustava kontaktiga, mis on suunatud stressis isikule ning seni uskusid teadlased, et lohutavad vaid inimesed ja ülejäänud hominiidid – gorillad ja šimpansid. Kuid hiljutine preeria-uruhiirte uurimine viis arusaamale, et lohutus võib aset leida ka mujal loomariigis.

Ajakiri Science teatas 2016. aasta jaanuaris, et lohutav käitumine ei piirdu inimeste ja primaatidega, kes liigikaaslast embuse või suudlusega rahustavad. Avastati, et ka preeria-uruhiired trööstivad üksteist pingelistel aegadel. Teadlased leidsid, et selle reaktsiooni mehhanism on uruhiire ajus seotud emaliku hoolitsusega. Avastati ka, et armu- või kallistushormooniks nimetatud oksütotsiini võib nii stimuleerida kui blokeerida. See on osutunud autismispektrihäire ravis suureks läbimurdeks.

On tõestatud, et ninaspreiga manustatud üksainus doos oksütotsiini võib autistlike laste puhul parandada aju aktiivsust sotsiaalse informatsiooni töötlemisel. Kuigi mõned arstid on jäänud kahtlevale seisukohale, on seda nimetatud suureks avastuseks.

Autism ja/või Aspergeri sündroom on diagnoositud väga paljudel kuulsatel inimestel, sh režissöör ja kirjanik Woody Allenil, laulja Susan Boyle´il, näitlejatel Anthony Hopkinsil ja Jerry Seinfeldil ning Miss America iludusvõistluse kandidaadil Alexis Winemanil.

Autismi võib nimetada neuroloogilise arengu häireks, mis ilmneb suhtlusraskustena ja korduva käitumisena. Aspergeri sündroom kuulub samasse gruppi – ASD, autismispektri häire – ning neil inimestel on raskusi sotsiaalse suhtluse ja mitteverbaalse kommunikatsiooniga.

Vihmamees

Mul on olnud au oma karjääri jooksul kolm korda lavastada “Vihmameest” – Eestis, Hiinas ja Soomes. Nendeks lavastusteks valmistudes kohtusin paljude autistlike inimestega ning sain teada, et see varieerub inimeseti. Megasavant’iks kutsutud Kim Peeki elul põhinev lugu liigutas mind pisarateni!

Draamalavastus põhineb 1988. aasta filmil “Vihmamees”, kus mängisid Tom Cruise ja Dustin Hoffman, viimane pälvis savant Raymondi rolli eest Oscari. Filmi lavastas Barry Levinson, kes võitis samuti Oscari – vaadake kindlasti!

Näidendi keskmes on kaks venda, Charley ja Raymond. Charley saab venna olemasolust teada alles pärast isa surma. Too on jätnud kõik oma arvukad miljonid Charley jaoks tundmatule vennale Raymondile, kes on rängalt autistlik ja keda on aastaid vaimuhaiglas hoitud.

Charley röövib Raymondi ning nad alustavad retke läbi Ameerika. Algul ärritub Raymond kohutavalt, kui keegi teda kas või isegi puudutab, kuid näidendi edenedes lubab ta vennal endale läheneda. Hetk, mil Charley Raymondit tantsima õpetab, on lohutuse väe liigutavaim demonstratsioon, mida ma laval näinud olen. Lõpuks lubab Raymond vennal end isegi kallistada!

Koroona on meie elu muutnud – me ei tohi endale armsaid inimesi kallistada. Kuid sõna “lohutus” on praegu tähtsam kui kunagi varem. Me peame õppima lohutama sõnade, e-kirjade, piltide ja muuga. Peame oma kiindumust välja näitama ning üksteist toetama.

Muusikali vormis laulutsükkel “Eleegiad” valmis autori reaktsioonina sõprade ja pereliikmete surmale 11. septembri terrorirünnakus Maailma Kaubanduskeskusele. Üks imeline laul sellest põimikust kõneleb lohutusest ning sellest, et saame üksteist isegi kaugelt trööstida.

IGA KORD (olen sinuga)

“Iga kord, kui nutad,

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee